30. 7. 2019

Holky pod zámkem pro děti nevhodné

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla upozornit provozovatele programu NOVA na porušení zákonného ustanovení, které ukládá povinnost nezařazovat mezi 6. a 22. hodinou pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. K porušení zákonné povinnosti došlo odvysíláním pořadu Holky pod zámkem dne 24. dubna 2019 od 20:20 hodin.

Dokumentární seriál Holky pod zámkem po několik večerů přinášel divákům příběhy žen odpykávajících si trest odnětí svobody ve věznicích Drahonice, Velké Přílepy a Řepy. Epizoda, která byla předmětem vydaného upozornění, se střídavě věnovala osudům několika vybraných vězeňkyň. Kromě záběrů z každodenního života ve vězení a vzpomínání žen pořad obsahoval rovněž vyjádření civilních pracovníků dotčených zařízení. V rámci epizody vězenkyně Martina vypráví o tom, že je za mřížemi kvůli výhružným emailům, jež v minulosti zasílala policii a soudcům pracujícím na jejím případu. Z několika emailů pak cituje. Mimo jiné zde zaznívá: „Co teď budeš dělat, ty soudní nulo zvířecí bez mozku? Už jsi přemýšlel nad závětí, šulíne? Budeš ji potřebovat. Napiš to na moje jméno, jinak ti useknu hlavu. Tupým nožem. Nejdřív ti naříznu krk, nechám odtéct krev a potom ti ho uřežu a sežeru. Víš to, že když ti bude odtýkat krev, tak že o tom budeš vědět? A pak ti ju vypiju, dám si ju do zavařovací sklenky a zaliju lihem. A tvoje tělo si rozdělím. Nohy budu mít na večeři, ruce na snídani a hlavu na oběd. A tělo na svačinu. A tvoji krev na pitíčko. A pak to natočím a dám na Youtube pod názvem Vaření s Martinou Pohankovou.“ A dále: „Mám kamaráda z Libanonu, který je už teď v Brně a připravuje množství výbušnin pro vaši stanici jako poděkování. Dívejte se pozorně, jaké auta jezdí kolem vaší stanice. Protože jedno určitě zastaví s nápisem Zásobování a exploduje u vaší stanice. Počítejte s ručním granátem vhozeným do stanice, až vás tam bude hodně. Já svoje sliby plním. I kdybych měla umřít u toho. S pozdravem Pohanková.“ … „Budeš brzo mrtvá. Víš, co dělá IS v Sýrii? Poliju tě kyselinou a benzínem, probodám tě nožem po celém těle, uřežu ti nohy pilkou a pošlu je tvým kolegům doporučenou poštou. A pak tě zapálím. A to celé natočím v HD kvalitě. A budu to dávat na (píp) tečka com. Tak ti radím dobře. Co na to budou říkat tvoji kolegové, ty malá opico? (nesrozumitelné), urážíš mě a za to tě potrestám smrtí.“

Ačkoliv se v dokumentárním seriálu neobjevily žádné drastické záběry, jejich slovní popis, líčení fyzického násilí a vraždění obskurními způsoby mohly v potenciálních dětských divácích zanechat následky v podobě zlehčování podobného chování či zvýšených sklonů k agresivitě. Na dětské a mladistvé diváky disponované ke zvýšené agresivitě mohly tyto pasáže působit návodně a motivovat je k tvorbě podobných výhrůžných obsahů, k šikaně a k násilnému chování. Zvláště v současné době, kdy se děti již od velmi mladého věku běžně pohybují v online prostředí, je tato nápodoba velmi snadno realizovatelná. Motivem pro ni může být i to, že v podání mladé Martiny dopisy působily jako určitá „nezbednost“, hodná následování.

Na základě těchto závěrů konstatovala Rada, že ze strany provozovatele bylo chybou odvysílat uvedenou epizodu před 22. hodinou.

 

- ZPĚT -
predchozí
15. 11. 2019

Reflexe fake news v literatuře

V dnešní době patrně již nebude nikdo, kdo by se nesetkal s termínem fake news. Spíše budou převládat ti, kteří mohou mít pocit, že nás témata kolem falešných zpráv, mediálních manipulací, činnosti trollů či hoaxů ve veřejném prostoru až zahlcují.
8. 11. 2019

51. Dětský filmový festival Oty Hofmana

www.festivalostrov.cz Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana, a to již 51. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou…
6. 11. 2019

Nabarvené ptáče nepřístupné do 18 let

Jeden z nejkontroverznějších filmů současnosti, oceňované i zatracované Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, natočené podle stejnojmenné knižní předlohy Jerzyho Kosińského, získalo pro uvedení v českých kinech věkovou přístupnost 18+.
31. 10. 2019

Bambule TV nabízí audiovizuální obsah pro děti

Od září letošního roku je pro dětského diváka na internetové adrese www.bambuleTV.cz a také www.bambule.tv dostupná nová platforma nabízející pořady pro děti.
25. 10. 2019

Ochrana dětí a mladistvých před negativními dopady reklamy na alkohol

Na základě četných stížností ze strany veřejnosti je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání informována, že řada rodičů vnímá jako velmi nežádoucí, aby děti byly vystavovány reklamě na alkohol a zvyšovalo se tak riziko, že se stanou předčasně konzumenty alkoholu. Zákonodárci jsou si pochopitelně…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media