Kick-Ass

Provozovatel Seznam.cz TV, s.r.o. odvysílal dne 1. ledna 2019 od 15.00 hodin na programu Seznam.cz TV pořad Kick-Ass.

Rada zjistila následující fakta:

 

Popis pořadu:

Film Kick-Ass je akčním filmem s částečným komediálním prvkem, který hojně využívá komiksovou poetiku. Kick-Ass je pseudonym, který si zvolil hlavní hrdina, přičemž jde o výraz označující někoho, kdo svým nesmlouvavým chováním budí uctivý respekt okolí. V titulu české jazykové verze filmu není výraz přeložen, ale v průběhu filmu je jako český ekvivalent používán výraz Nářez.

Oficiální text distributora k filmu zní: „Svět potřebuje nové hrdiny! A proto přichází Kick-Ass se svými komplici! Teenager Dave Lizewski (Aaron Johnson) nevyniká žádnými zvláštními schopnostmi. Jediné, co ho baví, jsou komiksy. Ty ho taky inspirují natolik, že se rozhodne stát se superhrdinou! Bohužel mu k tomu ale chybí to nejdůležitější – nadpřirozené schopnosti... To ho ale nemůže odradit a jako každý správný superhrdina si vybírá přezdívku, Kick-Ass. Dave ale není jediným superhrdinou v tomto prostoru. Nebojácné a dobře secvičené duo otce s dcerou Big Daddy (Nicolas Cage) a Hit Girl (Chloe Grace Moretz) také bojuje s kriminálními živly a postupně se jim i daří omezovat „království“ místního padoucha Franka D´Amica.“ (Citace podle serveru csfd.cz.)

(Pozn.: V českém znění filmu jsou přezdívky Big Daddy a Hot Girl překládány zvláštně jako Taťulda a Zabijačka.)

Server IMDb.com uvádí takovýto labelling pořadu v zahraničí:

Argentina: 16 / Australia: MA15+ / Brazil: 18 / Canada: 18A (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) / Canada: 18A (Canadian Home Video rating) / Canada: 13+ (Quebec) / Canada: 18+ (TV rating) / Chile: 14 / Denmark: 15 / Finland: K-15 / France: Tous publics (with warning) / Germany: 16 / Hong Kong: III / Iceland: 14 / India: UA / Ireland: 16 / Ireland: 18 (DVD rating) / Italy: VM14 / Japan: R15+ / Malaysia: 18 / Netherlands: 16 / New Zealand: R18 / Norway: 15 / Peru: 18 / Philippines: R-13 / Portugal: M/16 / Russia: 14+ (original rating) / Russia: 18+ (re-rating) / Singapore: M18 / South Korea: 18 / Spain: 16 / Sweden: 15 / Turkey: 15+ / United Kingdom: 15 / United States: R (certificate #45914)

Základní dějovou linií filmu je příběh středoškoláka Davea z nebezpečné periferie New Yorku, který se romanticky rozhodne bojovat proti místní pouliční kriminalitě v převleku za akčního hrdinu. Tato dějová linie nejvýrazněji přináší do filmu mix dramatického děje a komediálních prvků. Už první scéna filmu ovšem naznačuje, o jakou komediálnost a poetiku půjde – ukazuje obřadný skok mladíka v převleku za akčního hrdinu se skládacími křídly z mrakodrapu, po kterém mladík leží pod mrakodrapem mrtvý, zatímco hlas hlavního hrdiny mimo obraz divákům dodatečně vysvětluje, že to nebyl on, ale nějaký Armén, který to přehnal. Jde tedy o černý humor a komiksovou poetiku, v rámci které jsou občas prezentovány drsné scény jen s malou průvodní dávkou humoru, a humornost často vyjadřuje spíše přemrštěnost násilných a krvavých momentů, než viditelné znaky humoru. Druhou dějovou linií je příběh bývalého policisty Macreadyho alias Taťuldy, který kdysi v minulosti tvrdě doplatil na boj s mafiánským bossem D'Amicem – jeho manželka přišla o život a on byl nespravedlivě odsouzen do vězení. Od návratu z vězení sebe a svou nyní jedenáctiletou dcerku Mindy alias Zabijačku systematicky připravuje na pomstu, což je součástí nynějšího filmového příběhu. Druhá dějová linie přináší do děje motiv boje za spravedlnost, který již není jen naivním romantickým nápadem, ale na nějž jsou příslušní hrdinové po všech stránkách připraveni. Ve stejné době, kdy Dave jako superhrdina Nářez začíná svůj romantický boj se zlem, Taťulda s Mindy zahajují svou pomstu drogové mafii.

Ve filmu je ještě třetí dějová linie místních padouchů. Velkým šéfem je drogový boss D'Amico, v jehož zájmu zločin jen kvete.

Provozovatel před dotčeným filmem zařadil varování divákům před jeho obsahem, který je používán z hlediska zákona č. 231/2001 Sb. pro vysílání pořadů nevhodných pro děti a mladistvé v úseku 22:00–06:00 hodin.

Během úvodních titulků filmu se rovněž u loga programu vyskytovalo upozornění na nevhodnost obsahu pro děti a mladistvé (křížek navíc). Tento symbol se ve vysílání vyskytoval po celou dobu vysílání filmu.

 

Příklady problematických úseků:

Při představování třetí dějové linie (viz popis výše) diváci mohou sledovat scénu mučení člena gangu (cca od 8:30), který je podezřelý z prodeje drog konkurenci, v rámci kterého je mu ustřižen prst velkými kleštěmi, a jehož následující křik mimo obraz končí s výstřelem.

Návazně na výše uvedenou scénu následuje scéna vyslýchání dalšího podezřelého, a to zavřením do komory pro mikrovlnnou úpravu dřeva (scéna cca 21:49–23:02), kde tento brzy zahyne – zmizí za stříkancem krve a krvavých cucků, který pokryje celé prosklené dveře mikrovlnné komory. Ve scéně jsou přítomny i prvky svérázného humoru, jednak v její zjevné přemrštěnosti, v komickém domlouvání mafiánů s vyslýchaným přes sklo, a dále v tom, že jde o nedopatření, protože tuto průmyslovou metodu výslechu mafiáni nemají vyzkoušenou a netuší, že výslech skončí tak brzy. Jejich reakcí je rozpačité pobavení. I přes toto scéna působí značně drasticky, obsahuje silně explicitní zpracování, které může mít negativní dopad na psychiku dětských diváků.

Boss D'Amico hledá Dava a poručí svým lidem, aby Nářeze našli a zlikvidovali. Při jízdě autem po městě se před D‘Amicem náhodou vynoří mladík ve známé kombinéze akčního hrdiny. Po chvíli sledování autem, na místě k tomu příhodném, ho D'Amico napadne, zbije, pak zastřelí náhodného svědka, a nakonec bez emocí popraví ranou z pistole i zbitého ležícího mladíka, což na jeho tváři vyvolá spokojený úsměv (1:01:20–1:02:00). Později se ukáže, že zavražděným byl imitátor Nářeze, který si vyšel do města ve stejné kombinéze.

Nářez společně s bývalým policistou Macreadym alias Taťuldou a jeho dcerkou se chytí do nastražené léčky D'Amicova syna a jsou přepadeni, když se spolu setkají. Mindy alias Zabijačka se zdá být útočníkům zastřelena – zachrání ji neprůstřelná vesta – a Nářez s Taťuldou jsou zajati. Médiím je podsunuta informace, že Nářez, který se již stal proslulou celebritou, vystoupí s veřejným prohlášením, a namísto toho se veřejnost stane v inzerovaném čase svědkem mučení Nářeza a Taťuldy D'Amicovými lidmi v televizním přímém přenosu (1:35:45–1:42:00). Ti sedí před kamerou ve skladišti připoutaní k židlím a jsou mláceni boxerem, pendrekem a baseballovou pálkou. Filmové mlácení působí realisticky, oba bití jsou samá krev, některé momenty působí až naturalisticky.

Televizní přímý přenos je pro drastičnost záběrů ukončen, ale internetové vysílání i mučení dále pokračuje. Nářez a Taťulda jsou politi hořlavinou a chystá se jejich zapálení, když jsou mučitelé napadeni – ve skladišti někdo rozstřílí všechna světla, takže mafiáni nic nevidí. Kamera pak ukazuje to, co vidí zachránkyně, kterou je Mindy, svým noktovizorem, zatímco mafiáni s napřaženými zbraněmi tápou ve tmě. Mindy ve tmě střílí nebo probodává jednoho mafiána za druhým, až se jednomu z nich podaří zapálit hořlavinu, kterou je politý Taťulda. Výhoda vidění potmě tím pomíjí, ale Mindy připojuje ke své pistoli stroboskopický blesk, který souvislou sérií záblesků mafiány oslepuje, a ona může s výhodou pokračovat v boji s přesilou. Poslední mafiány ve skladu zastřelí, když položí stroboskopický blesk tak, aby jim svítil do očí, a obejde je ze zálohy. Taťulda byl dlouho vystaven ohni a umírá. Nářez je sice zbitý, ale přežil a může se připojit k Mindy, která chce dokončit pomstu a vyřídit si rodinné účty také s D'Amicem.

Následuje další scéna (1:48:15–2:03:16). Mindy postřílí pistolí s tlumičem službu u vchodu do D'Amicova sídla, v akčním stylu zlikviduje stráže v předpokoji, a vede úspěšnou přestřelku s D'Amicovými lidmi v chodbě před jeho pracovnou – divák může sledovat kromě jiného několik průstřelů hlavy s gejzírem rudé hmoty na druhé straně či podobný průstřel hrudníku mafiána, který se nečekaně postavil do cesty výstřelu svého druha.

Mindy pak dojdou náboje. Jednoho mafiána ještě zlikviduje vrhnutím dvojice nožů, ale pak se na ni chystá vystřelit osobní strážce D'Amica z bazuky. V té chvíli se ozve venku za oknem zvuk trysek a zespodu se v okně vynoří Nářez s létajícím batohem na zádech a dvojicí rotačních kulometů na ramenou, který rozstřílí zbylé strážce. Potom dojde k bitce Nářeza s D'Amicovým synem a Mindy s D'Amicem v sousedních místnostech. Kamera sleduje střídavě část jednoho a druhého souboje. Pro Mindy se bitka nevyvíjí příznivě, D'Amico se dostane k pistoli a chystá se ji zastřelit, když vstoupí Nářez s bazukou a jejím výstřelem mafiánského bosse zasáhne. Ten je vynesen střelou skrz okno ven mezi mrakodrapy, kde střela i s ním vybuchne.

 

Posouzení:

Daný pořad je svou tématikou a zejména pojetím scén naprosto nevhodný pro děti nižší věkové kategorie. Sám provozovatel si je této skutečnosti vědom (viz upozornění na obsah popsané výše).

Působení problematických scén bylo posíleno realistickým zpracováním s použitím záběrů naturalistického charakteru. Výše popsané scény sugestivním způsobem zachycovaly brutální násilí.  Například ve scéně mučení se jednalo o násilí páchané na bezmocných obětech, jejichž utrpení působilo věrohodně. Nedobrovolnými svědky mučení byli prostřednictvím přímého přenosu učiněni další lidé, kteří nemohli proti páchanému násilí zasáhnout. Scéna tak působila z pohledu diváka značně tísnivě.

Schopnost odlišovat fikci od reality a schopnost distancovat se od děje se vyvíjí nejdříve okolo 12. roku života. Vzhledem k umístění pořadu (brzké odpoledne ve státní svátek) lze tedy očekávat, že tento pořad shlédly děti, které takovýmto vývojem ještě neprošly, a proto jim mohl být způsoben (zejména těm citlivějším a úzkostnějším) psychický otřes. Psychický otřes lze v tomto kontextu chápat jako přechodné zvýšení úzkosti, tenze, senzitivity či jiný emoční výkyv včetně mírného emočního regresu. Nelze vyloučit ani krátkodobou poruchu spánku (např. živý sen až po intenzitu noční můry) či mírnější odchylku od běžného chování. Takovéto děsivé vjemy se dokáží odpojit od vědomí a myšlení a mohou se uložit v částech mozku, které nejsou verbálně přístupné, přičemž vzniká potenciální podhoubí pro trauma. V případě, kdy brutální a děsivé scény sleduje jedinec, který prodělal i menší trauma, je možné, že film spustí traumatickou reakci v podobě nočních můr, paniky, psychotických atak apod. Může samozřejmě dojít i k potřebě vybití zažitého vzrušení ve formě acting out chování – tzn. převedení potlačeného prožitku např. do agrese vůči okolí.

Rada konstatovala, že provozovatel odvysíláním filmu mohl ohrozit zejména psychický vývoj dětí, a proto rozhodla provozovatele upozornit na porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb.

 

Poznámka:

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za odvysílání téhož pořadu uložila upozornění rovněž provozovateli AMC Networks Central Europe s.r.o. Ten film odvysílal dne 13. února 2019 od 18:30 hodin na programu AMC CHANNEL CENTRAL AND EASTERN EUROPE (Česká republika).

 

 

Kick-Ass_UPOZORNĚNÍ

 

 

- ZPĚT -
predchozí

Wild Things (Vad vágyak)

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 4. března 2019 od 18.55 hodin na programu FILM CAFE (Maďarsko) pořad Vad vágyak (Wild Things).

Štiky

Provozovatel FTV Prima spol. s r.o. odvysílal dne 20. ledna 2019 od 8.49 hodin na programu Prima love pořad Štiky.

Kick-Ass

Provozovatel Seznam.cz TV, s.r.o. odvysílal dne 1. ledna 2019 od 15.00 hodin na programu Seznam.cz TV pořad Kick-Ass.

Goodbye to All That

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 31. prosince 2018 od 8:05 hodin na programu Film Mania pořad Goodbye to All That.

Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky

Provozovatel Český rozhlas odvysílal dne 5. srpna 2018 od 13:00 hodin na programu Český rozhlas 3 - Vltava pořad Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media