Štiky

Provozovatel FTV Prima spol. s r.o. odvysílal dne 20. ledna 2019 od 8.49 hodin na programu Prima love pořad Štiky.

Rada zjistila následující fakta:

 

Popis pořadu:

Reality show Štiky prezentuje příběhy rodin Štikových a Koktových, které jsou v české společnosti známé svojí kontroverzí a vztahovými peripetiemi. Provozovatel o pořadu uvádí na svých veřejně přístupných webových stránkách (https://prima.iprima.cz/stiky/o-poradu) mj. následující: „Je to jedna velká, emocemi nabitá rodina. A pokud jste si mysleli, že už vás nic nemůže překvapit, tak tahle rodina vás vyvede z omylu… Tohle není žádná reality show, tohle je realita. Skutečný příběh neskutečné rodiny. Napínavá telenovela z českého rybníčku“.

V desátém díle pořadu slaví rodina Ornelliny narozeniny či křest malého Quentina. Mezi další příběhové linie patří hádka matky Moniky s dcerou a návštěva baru, kam zavítali pánové, zatímco si hlavní ženské postavy vyjely na hory. Pořad obsahoval velké množství vulgarit, které však byly zvukově překryté (tzv. vypípané).

 

Problematické scény (časy uvedeny od začátku záznamu):

0:42:00 hodin

Josef, Michal a mladší Ivo přicházejí do nejmenovaného podniku, kde mají stůl sami pro sebe v uzavřené místnosti. Po chvíli se objevuje striptérka, která nejprve tančí v kostýmu zdravotní sestry na klíně jednotlivých pánů.

0:42:47 hodin

Striptérka svléká podprsenku a odhaluje poprsí, které vzápětí divoce tiskne k obličeji Moničina manžela Michala.

0:43:03 hodin

Na obrazovce se objevuje scéna, v níž Ivo svléká striptérce kalhotky, ona se jej dotýká nahým pozadím a provozuje pohyby evokující pohlavní akt. V následujících záběrech je žena již kompletně nahá, tiskne svoje intimní partie k obličeji Michala a přes odhalený klín mu do úst lije z plastové stříkačky jakousi tekutinu.

Lechtivé scény se opakují ve 47. minutě, když situaci z předchozí noci rekapituluje Monika, zatímco nadává na svého manžela. Na obrazovce se opět objevuje striptérka tisknoucí svá prsa k Michalovu obličeji a dále Michal, který poplácává ženino ochotně nastavené nahé pozadí.

 

Posouzení:

Popsané záběry jsou značně explicitní. Charakter přítomných záběrů lze označit jako primárně erotický, na obrazovce se objevily necenzurované intimní partie ženského těla v bezpochyby sexuálním kontextu a hrátky mužů se striptérkou, včetně doteků a předstírání sexuálního aktu, jasně exponované na kameru.

Pořad byl do vysílání zařazen v neděli v 8:49 hodin ráno, tedy v čase, kdy rodiče přirozeně neočekávají výskyt explicitně sexuálních scén. U obrazovek se v této době běžně nacházejí děti a mladiství, které mohly podobné záběry překvapit. Jejich zhlédnutí je přitom spojeno s celou řadou rizik. Pořad může mít škodlivý účinek a probudit v dětech předčasný zájem o sexualitu, na níž ještě nejsou připraveny. Z erotického obsahu ve vysílání mohou mladší diváci získat velmi deformovanou představu nejen o sexu, ale i o navazování a udržování intimních vztahů mezi partnery. V tomto případě je nereálnost a vulgárnost příspěvku vyzdvižena i tím, že v něm vystupuje placená společnice, nejedná se tedy o znázornění aktu mezi lidmi v rovnocenném postavení, ale jistou komodifikaci těla a sexuálních potřeb člověka.

Rada konstatovala, že se provozovatel dopustil porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, konkrétně tím, že uvedený pořad obsahoval explicitní sexuální scény. V záznamu bylo zobrazeno vystoupení striptérky, její necenzurované intimní partie včetně dámského přirození a kontakt s mužskými zákazníky ve zřetelném sexuálním kontextu. Na dětské diváky, kteří nejsou dostatečně vyspělí a poučení o sexuálních otázkách, mohou mít tyto záběry škodlivý účinek a probudit v nich předčasný zájem o sexualitu, na níž ještě nejsou připraveni. Pravděpodobnost výskytu dětí a mladistvých u televizních obrazovek se v tomto případě zvyšuje i z toho důvodu, že byl pořad odvysílán v nedělních ranních hodinách.

 

Štiky_UPOZORNĚNÍ

 

 

- ZPĚT -
predchozí

Wild Things (Vad vágyak)

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 4. března 2019 od 18.55 hodin na programu FILM CAFE (Maďarsko) pořad Vad vágyak (Wild Things).

Štiky

Provozovatel FTV Prima spol. s r.o. odvysílal dne 20. ledna 2019 od 8.49 hodin na programu Prima love pořad Štiky.

Kick-Ass

Provozovatel Seznam.cz TV, s.r.o. odvysílal dne 1. ledna 2019 od 15.00 hodin na programu Seznam.cz TV pořad Kick-Ass.

Goodbye to All That

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 31. prosince 2018 od 8:05 hodin na programu Film Mania pořad Goodbye to All That.

Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky

Provozovatel Český rozhlas odvysílal dne 5. srpna 2018 od 13:00 hodin na programu Český rozhlas 3 - Vltava pořad Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media