Wild Things (Vad vágyak)

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 4. března 2019 od 18.55 hodin na programu FILM CAFE (Maďarsko) pořad Vad vágyak (Wild Things).

Rada zjistila následující fakta:

 

Popis pořadu:

První polovina filmu je příběhem pokusu dvou nezralých dospívajících dívek o pomstu na pohledném učiteli, který v jednom případě neopětuje zájem středoškolačky Kelly o svou osobu, a v druhém případě nebyl po ruce (nebyl dosažitelný v době letních prázdnin), když se jeho další studentka Suzie dostala do problému kvůli drogám, a bez jeho dříve osvědčené pomoci musela jít na půl roku do nápravného zařízení. Nejdříve jedna, a pak ještě druhá dívka obviní učitele ze znásilnění. Advokát ho sice z falešného obvinění vyseká, ale jeho učitelská kariéra je i tak v troskách. V rámci mimosoudního vyrovnání však dostane mimořádně tučnou kompenzaci odpovídající bohatství rodiny Kelly Van Ryanové, která ho jako první obvinila, což je jedna z nejbohatších místních rodin.

Učitel Sam Lombardo a Kelly se v druhé části pořadu scházejí v motelu a ukazuje se, že šlo o domluvený podvod s cílem vytáhnout z matky Kelly rodinné peníze, ke kterým nemá neplnoletá Kelly přístup. Vzápětí přichází také Suzie a ukazuje se, že i ona byla součástí spiknutí. Sehrála před soudem zhroucení v okamžiku, kdy měla odpřisáhnout, co předtím tvrdila policii, a přiznala se k podvodu, na kterém se domluvily s Kelly. Schůzka v motelu pokračuje sexem ve třech.

Policejní detektiv Ray Duquette, který se podílel na vyšetřování údajného znásilnění Kelly a Suzie, má však tušení, že šlo o nějaký podvod, a zjistí, že Sam Lombardo převedl peníze do zahraničí a že on a Kelly mají koupené letenky do Karibiku. Řekne to Suzie, aby ji vyprovokoval k nějaké reakci, a sleduje ji. Dívky se sejdou, pohádají se a dostanou do šarvátky, která se ale změní v erotickou schůzku. Detektiv je natáčí kamerou. Vzhledem k tomu, že nedávno se před soudem chovaly k sobě konfliktně, je nynější chování dívek podezřelé, ale videozáznam neposkytuje jednoznačný důkaz.

Děj se posouvá do situace, kdy se Kelly, Suzie a Sam Lombardo scházejí v noci na opuštěné pláži na party ve třech, kde si chtějí ujasnit, co bude dál. Sam posílá Kelly pro deku do auta, a když se Kelly vrátí, Sam drží v ruce zkrvavenou láhev. Kelly se ovšem vrací od auta ne s dekou, ale s igelitovým pytlem, neboli skoncování se Suzie bylo očekávaným vývojem událostí. Se Samem nakládají tělo Suzie v pytli do auta a odvážejí do mokřin. Sam se pak z mokřiny vrací bez pytle.

Někdo pak náhodně objeví místo činu na pláži, kde policie najde krvavé skvrny a dva Suziiny vyražené zuby, ale její tělo se nenajde. Policisté se snaží u lidí z okolí Suzie najít nějaké stopy. Detektiv Ray Duquette navštíví také Kelly. Divák scénu jejich setkání sleduje z pohledu zvenčí přes zavřené skleněné dveře se závěsem, takže jsou vidět jen stíny postav. Je vidět, že uvnitř dochází k potyčce a ozve se několik výstřelů. Detektiv se pak vypotácí ven z místnosti postřelený a uvnitř leží na zemi zastřelená Kelly. Vyšetřování tohoto incidentu skončí se závěrem, že detektiv byl napaden a postřelen, ale pak použil svou zbraň a v sebeobraně Kelly zastřelil. Při vyšetřování se také najdou v autě Kelly stopy Suziiny krve a policie dojde k závěru, že Kelly Suzie zavraždila. Detektiv je kvůli zabití v sebeobraně od policie propuštěn.

Střih přenáší děj do Karibiku, kde si Sam Lombardo užívá bezstarostný pobyt. V jeho bungalovu u pláže se objeví host pro diváky nečekaný, ale pro Sama Lombarda očekávaný – propuštěný detektiv Ray Duquette. Z jejich rozhovoru se ukazuje, že byli spolčeni. K vraždě Kelly – protože mezi sebou o její smrti tak otevřeně hovoří – ovšem došlo neplánovaně, když Ray vycítil příležitost, že je možné se beztrestně zbavit svědkyně a podílnice na podvodně získaných penězích. Také o smrti Suzie spolu hovoří tak, že ji zavraždil pro změnu Sam. Ray má dostat svůj podíl, ale nejdřív jedou na vyjížďku na Samově nové jachtě. Když jsou na otevřeném moři, Sam zaútočí na Raye a shodí ho z paluby, jenže ten se zachytí za lano a znovu se dostane na palubu. Dochází k potyčce, do které pro diváky nečekaně zasáhne třetí osoba na palubě, která byla dosud ukrytá – je to Suzie, kterou mnozí považovali za mrtvou. Ve skutečnosti byla o všem domluvená se Samem Lombardem. Suzie střelí harpunou Raye do nohy, a podruhé do ramene, takže Ray padá do moře, kde brzy mizí pod hladinou. Sam a Suzie pak zapíjejí na jachtě vítězství.

Samovi je po drinku, který nalévala Suzie, špatně – byl otrávený. Suzie ho snadno srazí do moře a zůstává na jachtě sama. Obraz perfektního zločinu mírně narušují scény, ve kterých se kolegyně detektiva Raye Duquetta po jeho propuštění od policie a odchodu pryč vyptává místních lidí na jeho minulost, a zjišťuje některé zvláštní detaily o něm a lidech se vztahem k případu, který kolegu stál místo u policie. Obraz událostí to sice nemění, ale je ponechán prostor pro úvahy či případné pokračování.

Titulky ohlašují konec, ale je to další filmařský trik. Namísto zábavných momentů z natáčení, kterými bývají někdy prokládány závěrečné titulky, jsou do titulků vloženy jako dodatečné vysvětlivky scény, které doplňují a mění smysl příběhu, který až dosud divák viděl. Tak vidíme scénu, kdy Suzie předkládá Samu Lombardovi jejich fotografie při sexu, evidentně s úmyslem ho donutit ke spolupráci na něčem, co chystá. Další scéna vložená do titulků ukazuje situaci, kdy Suzie přiměje Sama Lombarda, aby se jakoby náhodou v baru seznámil s místním policejním vyšetřovatelem, který řeší mravnostní delikty, Rayem Duquettem, s cílem jeho pozdějšího zapojení do podvodu. Po dalším úseku s částí závěrečných titulků přichází scéna z pláže, která byla ve filmu předtím vynechána: Kelly odešla do auta údajně pro deku – ve skutečnosti pro igelitový pytel – a na pláži jsou jen Sam Lombardo a Suzie. Sam nedokáže vytrhnout Suzie kleštěmi přední zuby, i když ho ona k tomu vybízí, až mu Suzie kleště vezme, posilní se alkoholem a zuby si vytrhne sama. Sam se na to nemůže dívat a odvrací se. Je tedy vidět, že při chvilkové nepřítomnosti Kelly se dělo něco jiného, než ona předpokládala. Po další chvíli s titulky vidíme scénu se zastřelením Kelly, která předtím byla ukázána jen v náznaku přes zavřené dveře se závěsem. Tentokrát je kamera v místnosti a vidíme, co se ve skutečnosti odehrálo. Kelly se sice vrhla na detektiva, když vešel, ale ten ji snadno přemohl a povalil na zem, pak ji zastřelil služební zbraní, až potom vtiskl mrtvé Kelly do ruky pistoli, kterou vzal z vitríny, a střelil se do ramene. Dbal při tom na to, aby nikde nezanechal své otisky prstů. Poslední scéna vložená do závěrečných titulků ukazuje, co se stalo ještě po vyjížďce jachtou, která byla osudná pro Raye Duquetta a Sama Lombarda. Advokát, který zastupoval Sama Lombarda při obvinění ze sexuálních deliktů a vymohl pro něj tučné odškodné za křivé obvinění, se schází se Suzie a předává jí peníze z odškodného. Je patrné, že se tím plní jejich dřívější dohoda.

 

Posouzení:

Problematickou scénou filmu je erotická scéna ve třech v motelu, které se účastní Sam Lombardo a dvě dospívající dívky Kelly a Suzie (celá scéna 19:55:31–20:00:15). V kontextu s tím, do jakého vysílacího času byl film zařazen, je z obsahového hlediska problémem scény zejména kombinace sexu s pitím alkoholu, použití sexu jako součásti oslavy úspěšného dokonání trestného činu a prezentace sexu jako záležitosti záliby bez hlubšího vztahu. Sledování takovéhoto erotického obsahu již může vést jednak k předčasnému probuzení zájmu dětí a mladistvých o sexuální oblast, a také k vnímání sexu jako součásti nevázané zábavy a jako chování nesouvisejícího s hlubším vztahem, což je třeba hodnotit jako možné ohrožení jejich fyzického, psychického nebo mravního vývoje. Rada rozhodla provozovatele upozornit na porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb.

 

Wild Things_UPOZORNĚNÍ

 

 

- ZPĚT -
predchozí

Wild Things (Vad vágyak)

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 4. března 2019 od 18.55 hodin na programu FILM CAFE (Maďarsko) pořad Vad vágyak (Wild Things).

Štiky

Provozovatel FTV Prima spol. s r.o. odvysílal dne 20. ledna 2019 od 8.49 hodin na programu Prima love pořad Štiky.

Kick-Ass

Provozovatel Seznam.cz TV, s.r.o. odvysílal dne 1. ledna 2019 od 15.00 hodin na programu Seznam.cz TV pořad Kick-Ass.

Goodbye to All That

Provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. odvysílal dne 31. prosince 2018 od 8:05 hodin na programu Film Mania pořad Goodbye to All That.

Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky

Provozovatel Český rozhlas odvysílal dne 5. srpna 2018 od 13:00 hodin na programu Český rozhlas 3 - Vltava pořad Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media