21. 10. 2022

Nová mobilní aplikace pomáhá se zvládáním posttraumatického stresu

Před nedávnem jsme čtenáře webu Děti a média seznámili s českou mobilní hrou, která byla odborníky vyvinuta, aby pomáhala při léčbě pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou a aby ulevovala od úzkostí. Tentokrát bychom rádi představili mobilní aplikaci, která má rovněž za cíl prospívat pacientům s psychickými problémy. Konkrétně má snižovat posttraumatický stres.

Aplikace PTSD Coach Sweden byla otestována v rámci studie Národního centra pro psychiatrii při katastrofách na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. Do ověřování efektivity aplikace se zapojilo 179 dospělých pacientů trpících posttraumatickým stresem.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD), jak oficiálně diagnóza zní, je důsledkem traumatické události. Samozřejmě ne každý, kdo se v životě setkal s traumatickou událostí, reaguje vznikem PTSD, ale ti, u nichž PTSD propukla, trpí měsíce či celé roky bolestnými vzpomínkami, které se neustále vracejí. Mají stavy nepřekonatelné úzkosti, podléhají tíživým a zraňujícím myšlenkám a pocitům, které mohou v krajním případě vést až k sebevražedným sklonům. V takovém případě je třeba zahájit adekvátní psychiatrickou léčbu.

Léčba zpravidla zahrnuje léky a terapii. Nyní však vědci přišli s dalším podpůrným nástrojem, kterým je speciální mobilní aplikace. Tato aplikace obsahuje jak informace o posttraumatické stresové poruše a odkazy na různé podpůrné zdroje, tak především praktická a jednoduchá cvičení, která pacientovi pomáhají zvládat stresové reakce a úzkost. Prostřednictvím aplikace si pacient také může měřit úroveň posttraumatického stresu v čase a zjišťovat tak, zda se jeho stav lepší, či zhoršuje.

Testování studie prokázalo, že pacienti, kteří měli k aplikaci přístup, zaznamenali během tří měsíců výrazné zlepšení svého psychického stavu oproti pacientům, kteří aplikaci k dispozici neměli.

Tvůrci aplikace uvádějí, že její význam shledávají zejména po událostech, jakými jsou živelní katastrofy nebo velké nehody. Samozřejmě zdůrazňují, že aplikace nemůže zcela nahradit psychologickou léčbu, ale může být velmi užitečným pomocným prostředkem.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
6. 12. 2022

Advent s Městskou knihovnou v Praze

  Již se stalo tradicí, že čtenáře webu Děti a média zveme k bohatému kulturnímu a společenskému programu, který připravuje Městská knihovna v Praze. V předvánočním čase je tento program obzvlášť bohatý a lákavý.
28. 11. 2022

Twich omezil propagaci hazardu

Pravidelní čtenáři webu Děti a média jsou dobře obeznámeni s možnostmi regulace různých typů audiovizuálních mediálních služeb z hlediska ochrany nezletilých uživatelů, ale například i z hlediska ochrany spotřebitelů. Regulace má v zásadě dva přístupy. Prvním je regulace takříkajíc vnucená, tedy…
16. 11. 2022

Suterén Městské knihovny zve tvořivé návštěvníky

Jste-li kreativní, nápadití a rádi se učíte novým věcem, můžete se vypravit do kreativně-technologického centra Suterén Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí.
7. 11. 2022

„DOPORUČENÁ LITERATURA“ aktualizována i na podzim

Již se stalo pravidlem, že čtenářům webu Děti a média pravidelně přinášíme informace o nových zajímavých publikacích na českém knižním trhu. Všechny knihy, nově zařazené do sekce DOPORUČENÁ LITERATURA, mají nějaký vztah k (novým) médiím.
21. 10. 2022

Nová mobilní aplikace pomáhá se zvládáním posttraumatického stresu

Před nedávnem jsme čtenáře webu Děti a média seznámili s českou mobilní hrou, která byla odborníky vyvinuta, aby pomáhala při léčbě pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou a aby ulevovala od úzkostí. Tentokrát bychom rádi představili mobilní aplikaci, která má rovněž za cíl prospívat pacientům…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media