21. 10. 2022

Nová mobilní aplikace pomáhá se zvládáním posttraumatického stresu

Před nedávnem jsme čtenáře webu Děti a média seznámili s českou mobilní hrou, která byla odborníky vyvinuta, aby pomáhala při léčbě pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou a aby ulevovala od úzkostí. Tentokrát bychom rádi představili mobilní aplikaci, která má rovněž za cíl prospívat pacientům s psychickými problémy. Konkrétně má snižovat posttraumatický stres.

Aplikace PTSD Coach Sweden byla otestována v rámci studie Národního centra pro psychiatrii při katastrofách na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. Do ověřování efektivity aplikace se zapojilo 179 dospělých pacientů trpících posttraumatickým stresem.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD), jak oficiálně diagnóza zní, je důsledkem traumatické události. Samozřejmě ne každý, kdo se v životě setkal s traumatickou událostí, reaguje vznikem PTSD, ale ti, u nichž PTSD propukla, trpí měsíce či celé roky bolestnými vzpomínkami, které se neustále vracejí. Mají stavy nepřekonatelné úzkosti, podléhají tíživým a zraňujícím myšlenkám a pocitům, které mohou v krajním případě vést až k sebevražedným sklonům. V takovém případě je třeba zahájit adekvátní psychiatrickou léčbu.

Léčba zpravidla zahrnuje léky a terapii. Nyní však vědci přišli s dalším podpůrným nástrojem, kterým je speciální mobilní aplikace. Tato aplikace obsahuje jak informace o posttraumatické stresové poruše a odkazy na různé podpůrné zdroje, tak především praktická a jednoduchá cvičení, která pacientovi pomáhají zvládat stresové reakce a úzkost. Prostřednictvím aplikace si pacient také může měřit úroveň posttraumatického stresu v čase a zjišťovat tak, zda se jeho stav lepší, či zhoršuje.

Testování studie prokázalo, že pacienti, kteří měli k aplikaci přístup, zaznamenali během tří měsíců výrazné zlepšení svého psychického stavu oproti pacientům, kteří aplikaci k dispozici neměli.

Tvůrci aplikace uvádějí, že její význam shledávají zejména po událostech, jakými jsou živelní katastrofy nebo velké nehody. Samozřejmě zdůrazňují, že aplikace nemůže zcela nahradit psychologickou léčbu, ale může být velmi užitečným pomocným prostředkem.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
2. 4. 2024

Divadélko pro batolata

Na webu Děti a média se často věnujeme mediálním obsahům a službám, které jsou určeny dětem různého věku, včetně předškoláků. Tentokrát se ale zaměříme ještě na mladší diváky. V Praze se totiž připravuje divadlo, které bude určené pro batolata. Divadlo KUK bude fungovat na Praze 4 v objektu…
28. 3. 2024

Chat #KareMe nabízí krizovou intervenci

  Skutečnost, že mezi dětmi a dospívajícími je vysoké procento těch, kteří trpí různými formami psychických potíží, je všeobecně známá. O tristním stavu patrně nejvíce vypovídá fakt, že za čtvrtinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let stojí sebevražda.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media