6. 2. 2023

Ve vysílání Hitrádio Černá Hora nepatřičná prezentace kouření a drog

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 19. zasedání v roce 2022 rozhodla upozornit provozovatele MEDIA BOHEMIA a.s. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 8. listopadu 2022 v čase od 6:58 do 6:59 hodin na programu Hitrádio Černá Hora odvysílal rozhovor, který obsahoval pozitivní prezentaci kouření a prezentaci aktu držení tvrdých drog, čímž porušil povinnost nezařazovat v době od 06.00 hodin do 22.00 hodin do vysílání pořady, které by mohly narušit fyzický, psychický nebo mravní vývoj nezletilých osob.

Rada obdržela k pořadu Snídaně šampionů, který byl na programu Hitrádio Černá Hora odvysílán v ranních hodinách, stížnost od posluchače, který poukazoval na to, že prostřednictvím pořadu bylo podporováno kouření a tvrdé drogy.

 

Rada na základě analýzy pořadu zjistila, že v předmětném úseku vysílání, který byl součástí pořadu Snídaně šampionů, spolu tři moderátoři, jedna žena a dva muži, hovořili na téma elektronické cigarety vs. klasické cigarety.

Moderátoři uváděli informaci o tom, kolik kuřáků přešlo z tradičních cigaret na cigarety elektronické, přičemž jeden z moderátorů konstatuje, že sám přešel k elektronickým cigaretám. A dále uvádí: „No ono je to zdravější, údajně teda, ty průzkumy mluví všelijak.“

Moderátorka Kateřina na to reaguje slovy: „Takhle, já chci jenom říct, já teda nekouřím, ale na druhou stranu u mužů mi vždycky, když už kouřili, přišla ta normální, klasická cigareta víc sexy, pardon ale tadyty elektronický, působí to strašně dámičkovsky.“

Moderátor Dominik: „Chceš říct, že normální žáro, cígo působí víc chlapsky.“

Moderátorka Kateřina: „Jasně!“.

Moderátor Dominik: „Počkat, já tady mám totiž obojí.“

Moderátorka Kateřina: „Jo, to je vončo, to seš sexy, to je dobrý, to by ses mi i trošku líbil. Ale opravdu malinko jenom. Dobrý.“

Moderátor Dominik: „A chceš říct, že to je chlapáčtější, přátelé, než tohle?

Moderátorka Kateřina se smíchem dodává: „To je strašný! Ne opravdu jo. A máš tam ještě něco jinýho?

Moderátor Dominik: „Hele už jenom tady ňáký tvrdý drogy.“

A dále moderátor Dominik: „Podívejte se na náš Instagram, jak vypadá chlap s normální cigaretou a se zahřívací, my jsme to tady otestovali.“

A moderátorka Kateřina uzavírá: „A můžete tam hlasovat, v čem je Dominik víc sexy.“

 

Problematickou byla shledána část rozhovoru, která začíná momentem, kdy moderátorka uvede, že pokud muž kouří normální cigarety, působí to na ni více sexy. Moderátor Dominik si tuto informaci ještě potvrdí otázkou, zda jí to připadá víc chlapské, a nakonec jí předvede (alespoň, jak lze pouze z poslechu rozhovoru pochopit), jak vypadá s tradiční cigaretou a poté, jak s elektronickou cigaretou. Moderátorka velmi procítěně chválí jeho vzhled s klasickou cigaretou a konstatuje, že muže, kteří kouří, vnímá jako sexy, přitažlivé a chlapské. Kouření je tak předkládáno jako určitý znak „mužnosti“, který sám o sobě poskytuje muži lepší status z hlediska atraktivity u této konkrétní ženy. To je navíc umocněno tím, že moderátorka nejprve přiznává, že sama nekouří. Cigareta v ruce muže je pro ni ale znakem mužnosti a přitažlivosti.

Jako velmi rizikové lze hodnotit, že posluchači, a to především posluchači nezletilí, by mohli vyjádření moderátorky o tom, jak vnímá muže, kteří kouří, chápat v širším kontextu tak, že stejně mohou kouřící muže vnímat také některé jiné ženy. Mohli by nabýt dojmu, že pokud budou kouřit cigarety, budou mít větší šanci se některým ženám zalíbit. K období dospívání v obecné rovině patří touha mladých lidí líbit se svým potenciálním protějškům, v případě chlapců a mladých mužů pak jde obvykle o ženy a dívky. Rozhovor tak de facto může motivovat mladé mužské posluchače k tomu, aby začali kouřit.

Dalším problematickým momentem je tvrzení moderátora Dominika v závěru rozhovoru, že u sebe má tvrdé drogy. Ač se téměř jistě jednalo o nadsázku, je otázkou, zda toto tvrzení nemůže na mladistvé posluchače působit jako normalizování skutečnosti, že někdo u sebe zřejmě běžně nosí tvrdé drogy, a potažmo pak, že takové drogy možná i užívá.

Na základě všech těchto zjištění Rada dopěla k závěru, že odvysíláním uvedeného rozhovoru mohlo dojít k narušení psychického, fyzického či mravního vývoje nezletilých osob.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
2. 4. 2024

Divadélko pro batolata

Na webu Děti a média se často věnujeme mediálním obsahům a službám, které jsou určeny dětem různého věku, včetně předškoláků. Tentokrát se ale zaměříme ještě na mladší diváky. V Praze se totiž připravuje divadlo, které bude určené pro batolata. Divadlo KUK bude fungovat na Praze 4 v objektu…
28. 3. 2024

Chat #KareMe nabízí krizovou intervenci

  Skutečnost, že mezi dětmi a dospívajícími je vysoké procento těch, kteří trpí různými formami psychických potíží, je všeobecně známá. O tristním stavu patrně nejvíce vypovídá fakt, že za čtvrtinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let stojí sebevražda.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media