13. 9. 2024

Rubrika „DOPORUČENÁ LITERATURA“ aktualizována

Přibližně jednou až dvakrát za rok přinášíme čtenářům webu Děti a média přehled nově vydaných knih, týkajících se (zejména, ale nikoliv výhradně) nových médií, tj. aktualizujeme rubriku Doporučená literatura. Nejinak tomu bude i nyní.

A stejně tak jako v předchozích případech se nejedná vždy o knihy zcela nové. Vždy se najdou tituly, které našemu pátrání v předchozích letech unikly. Tentokrát jsme mezi starší literaturou objevili publikaci Zelinář a jeho televize: Kultura komunismu po pražském jaru 1968 od Pauliny Bren, kterou vydalo nakladatelství Academia v edici Šťastné zítřky již v roce 2013. Jelikož se však kniha zabývá procesem normalizace po násilně potlačeném Pražském jaru 1968 vojsky Varšavské smlouvy, domníváme se, že příliš nezastarala. Autorka za zabývá mj. rolí Československé televize na „ukáznění“ společnosti, konkrétně prostřednictvím tendenčních televizních seriálů, jež však nepostrádaly filmařské a herecké kvality a byly hojně sledovány.

 

 

Naopak zcela nově vydanou knihou je titul V zajetí obrazů: Vizuální politika 21. století od Andrey Průchové Hrůzové. Tu vydalo letos nakladatelství Akropolis v rámci edice #POPs jako její 10. svazek. Texty knihy zkoumají témata vizuálního aktivismu, dekolonizace a boje proti rasismu, zobrazování migrace, mediálního pokrytí ruské války na Ukrajině a obrazovou abecedu klimatické změny, se snahou tato témata zasazovat také do českého prostředí. Kniha tak nabízí možnost, jak lépe porozumět společnosti pomocí pochopení principů, strategií a technologií obrazové komunikace.

Zajímavě působí i titul nakladatelství Práh Nesmyslnost: Jak je možné, že racionálně uvažující lidé uvěří neracionálním „pravdám“?, jehož autorem je Dan Ariely. Ten se zamýšlí nad tím, proč lidé tak snadno věří dezinformacím a konspiračním teoriím. Kniha analyzuje psychologické faktory způsobující, že jinak racionální lidé přijímají hluboce iracionální přesvědčení.

Podrobnosti o těchto a mnoha dalších nových knižních titulech naleznou zájemci v sekci Děti a média Doporučená literatura (deti-a-media.cz).

 

Lenka Burešová

 

 

- ZPĚT -
predchozí
4. 10. 2024

Digitální ostrov – o herní simulaci zombie apokalypsy

  Není žádnou novinkou, že čtenářům webu Děti a média přinášíme čas od času informace o zajímavých filmařských počinech mapujících svět nových médií. Nejinak tomu bude i nyní, kdy se opět vrátíme k nabídce filmového festivalu Jeden svět. Francouzský dokument Digitální ostrov (Knit's Island) nejenže…
1. 10. 2024

Říjen v Městské knihovně ve znamení bezpečných digitálních technologií

  Říjnové pozvánky do Městské knihovny musíme uvést informací, že říjen je již několik let zasvěcen bezpečnosti v online prostoru jako Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. V České republice v rámci tohoto projektu pořádá nejvíce akcí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost…
25. 9. 2024

Modré světlo z displejů spánek nenarušuje

Na webu Děti a média jsme v minulosti zveřejňovali články, které na základě vědeckých výzkumů a vyjádření expertů varovaly před používáním mobilních telefonů před spaním. Důvodem bylo modré světlo, které vyzařuje z monitorů a displejů. Toto světlo má narušovat přirozené procesy organismu, v…
19. 9. 2024

Upoutávka na horor Vřískot 2 v ranním vysílání

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání čtenáře pravidelně informuje o případech, kdy uplatnila svou dozorovou pravomoc v souvislosti s odvysíláním pořadů, které by mohly narušit psychický, fyzický nebo mravní vývoj nezletilých osob.
13. 9. 2024

Rubrika „DOPORUČENÁ LITERATURA“ aktualizována

Přibližně jednou až dvakrát za rok přinášíme čtenářům webu Děti a média přehled nově vydaných knih, týkajících se (zejména, ale nikoliv výhradně) nových médií, tj. aktualizujeme rubriku Doporučená literatura. Nejinak tomu bude i nyní.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media