29. 10. 2024

Projekt kybernetické bezpečnosti – Velké odhalení

Každodenně slýcháme nebo čteme v médiích o lidech, kteří se stali obětí phishingu či vishingu a přišli tak o vysoké částky peněz. Přitom většina z nás je přesvědčena, že nám by se to stát nemohlo. Domníváme se, že útočníka bychom velmi rychle rozpoznali.

Proč se to tedy stále děje, když jsme tak obezřetní a dobře informovaní?

Dávno už neplatí, že oběťmi podobných útoků jsou jen stařečci, jejichž kognitivní schopnosti již nejsou tak svěží. Podlehnout podvodníkovi může skutečně každý, bez ohledu na věk nebo vzdělání. Metody útočníků jsou totiž již značně propracované a věrohodné.

Jelikož nebezpečí phishingu a vishingu se spíše zvyšuje, přistupují organizace, které se zabývají bezpečností v kyberprostoru, k různým osvětovým aktivitám, které mají nejen šířit povědomí o hrozbách, ale také „vycvičit“ potenciální oběti k rozpoznání podvodníka a také ke správné reakci na útok.

Jednou z takových edukačních iniciativ je projekt Velké odhalení, který připravil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spolu s Českou bankovní asociací. Projekt je uvozen videem, na kterém se herečka Daniela Kolářová stává obětí podvodného telefonátu. Je ale naštěstí řádně instruována, takže přistupuje ke správné reakci – včas zavěsí.

Je třeba mít na paměti, že útočník se může vydávat za kohokoli. Nejčastěji tvrdí, že je policista nebo zaměstnanec banky, přičemž útoky jsou dnes již tak sofistikované, že nepomůže ani ověření telefonního čísla. Pachatelé umějí číslo napodobit, takže mohou volat z čísla, které skutečně může patřit některé z bank.

Video seznamuje zájemce s typickými rysy samotného útoku – útočník chce nejprve v příjemci vyvolat strach, zmatek a pocit, že jde o život. Může ovšem používat i jiné taktiky, například snahu vyvolat soucit. V každém případě jsou útočníci skvělí manipulátoři, v čemž je jejich obrovská nebezpečnost.

V dalším kroku se útočník snaží dostat oběť pod tlak s odůvodněním, že je v časové tísni a musí okamžitě jednat. Vyhrožuje, že pokud dotyčný nebude obratem postupovat podle jeho pokynů, dostane se do nebezpečí a ponese následky.

Pro takové situace radí odborníci jediné: rychle zavěsit.

Touto instrukcí se máme řídit vždy, když na nás někdo do telefonu vyvíjí nátlak. Teprve potom si máme věc v klidu promyslet a případně, pro náš klid, zatelefonovat na ověřené telefonní číslo instituce (banky, policie) a stvrdit si, že šlo skutečně o podvod.

Projekt Velké odhalení varuje rovněž před vishingovými hrozbami, které spočívají v písemném útoku (většinou emailem). Speciálně pak varuje před přílohami emailů, které je dobré nikdy neotvírat. I kdybychom se tím připravili o ta nejroztomilejší koťátka.

Nezapomínejme, že každý den přijdou občané ČR kvůli podvodným telefonátům o 500 000 Kč. Snažme se nedostat mezi okradené.

 

Zdroj: Velkeodhaleni.cz | Odhalte útočníka dřív, než vás okrade

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 1. 2025

Školní a dětské televize na ČT edu - "hra na novináře jako osvědčený způsob mediální výchovy"

  Web Děti a média si zakládá na tom, že přináší pestrou mozaiku novinek a aktualit ze světa médií, které zpřístupňuje a shrnuje na jednom místě pro všechny potenciální zájemce. Jako již mnohokrát předtím bychom i nyní chtěli své čtenáře seznámit se zajímavým projektem, a sice s projektem s názvem…
8. 1. 2025

AI terapeut jako nová forma psychologické pomoci

Již vícekrát jsme na stránkách webu Děti a média informovali čtenáře o projektech založených na moderních komunikačních technologiích, které nám usnadňují život, pomáhají nám v různých životních situacích či dokonce slouží našemu zdraví.
6. 1. 2025

Lednové pozvánky Městské knihovny

Po celý rok 2024 jsme čtenáře webu Děti a média informovali o činnosti Městské knihovny v Praze, která nabízí nepřeberné množství kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost. Letos na tyto pozvánky navážeme.
9. 12. 2024

Policie ČR spouští projekt #toseminestane

  V souvislosti s rizikovými jevy v online prostředí připravila Policie ČR preventivní projekt zaměřující se na rizikové chování – sexting. Proč právě sexting a co to vlastně znamená? Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Pokud se sexting změní v nátlak a vydírání,…
2. 12. 2024

Austrálie zakáže sociální sítě dětem do 16 let

  Před několika týdny proběhla médii informace, že Austrálie chce zakázat sociální sítě dětem mladším 16 let. Austrálie se tak plánuje přidat mezi státy, které chtějí významným způsobem eliminovat vliv sociálních sítí na děti a dospívající. Australský premiér v této souvislosti uvedl, že sociální…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media