28. 11. 2022

Twich omezil propagaci hazardu

Pravidelní čtenáři webu Děti a média jsou dobře obeznámeni s možnostmi regulace různých typů audiovizuálních mediálních služeb z hlediska ochrany nezletilých uživatelů, ale například i z hlediska ochrany spotřebitelů. Regulace má v zásadě dva přístupy. Prvním je regulace takříkajíc vnucená, tedy regulace nastavená legislativně příslušnými právními normami. Druhý přístup vychází od samotných subjektů, které se rozhodnou k dobrovolné samoregulaci, a to zpravidla jako k projevu své společenské odpovědnosti.

 

V dané souvislosti se jako atypický a velmi specifický jeví krok s cílem regulace nežádoucího obsahu v audiovizuální mediální službě, ke kterému přistoupili spolutvůrci služby Twich.

Twich neboli také Twich.tv je platforma pro živé vysílání – streaming. Byla založena v roce 2011 a v roce 2014 ji zakoupila americká společnosti Amazon.com. Twich se zaměřuje na videohry, na eSport (progaming), ale také na hudbu, umění či talkshow. Obsah je vytvářen streamery, kteří si sami rozhodují, jestli jimi vytvořený obsah bude volně dostupný, nebo bude zpoplatněn.

Streamovací platforma Twitch mnoha mladým lidem v podstatě zcela nahradila televizní vysílání. Za loňský rok služba zaznamenala čistý čas sledovanosti neuvěřitelných 24 miliard hodin.

Twich je v současnosti nejpopulárnější službou svého druhu. Obrovský podíl na trhu má zejména ve Spojených státech.

V nedávné době však do hladkého fungování Twiche zasáhli jeho samotní spolutvůrci – streameři, kteří pohrozili stávkou v případě, že služba nezačne regulovat vysílání hazardu.

Propagace sázení a především online casin se totiž v obsahu Twiche začaly stále více prosazovat. Mnozí streameři si z podpory hazardu udělali velmi výhodný byznys. A jelikož jejich cílovou skupinou jsou především mladí lidé a dospívající, riziko dopadu takové propagace bylo zjevné. Situace začala zneklidňovat nejen rodiče mladých uživatelů služby, ale dokonce i ostatní streamery, kteří takové chování považují za neetické a nesprávné.

Pomyslnou poslední kapkou bylo, když se streamer Silver přiznal ke své závislosti na gamblingu, ke kterému využil i zapůjčených 200 tisíc dolarů od fanoušků a kolegů, které prý není schopen splatit.

Na to reagovala jedna z nejoblíbenějších streamerek Twiche, Pokimane, ultimátem, že buď začne Twich propagaci sázení regulovat, nebo ona a s ní další streameři budou službu bojkotovat.

Pokud by k podobné stávce streamerů došlo, mohlo by to znamenat poměrně výrazný propad příjmů Twiche, proto výzva nezůstala bez reakce.

Mezi protestujícími streamery a Twichem došlo k dohodě a do pravidel fungování Twiche byl doplněn zákaz vysílání hazardních stránek, které obsahují výherní automaty, ruletu nebo hry v kostky a které nemají licenci v USA, případně jiných jurisdikcích, které poskytují dostatečnou ochranu spotřebitelů.

Takové řešení je sice polovičaté, jelikož nadále mohou být propagovány registrované sázkové služby, ale určitý pozitivní posun to je.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/hry/novinky/stream-gambling-twitch-stavka-hry-regulace-pokimane.A220923_115128_bw-novinky_srp

 

 

 

- ZPĚT -
predchozí
24. 1. 2023

Školní televize Telka Cihelka

Na webu Děti a média často seznamujeme čtenáře se zajímavými aktivitami a projekty, které přispívají ke zvyšování mediální gramotnosti. Je nepochybné, že projekty, které jsou zajímavé a účastníky baví, jsou v rámci mediálního vzdělávání nejefektivnější.
18. 1. 2023

Pořad Like Haf nevhodný pro nezletilé

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na základě diváckého podnětu zabývala analýzou několika vydání české reality show Like Haf vysílané na programu Prima SHOW.
23. 12. 2022

Kniha Hry, sítě, porno – rádce pro všechny, kdož vychovávají dítě 0+

V jednom z posledních článků jsme čtenáře webu Děti a média informovali o aktualizaci rubriky Doporučená literatura, přičemž závěrem jsme slíbili co nejdříve blíže představit dvě z nově zařazených knih. Nyní tento slib plníme s tím, že se zatím budeme věnovat jen jednomu z titulů, a sice knize…
14. 12. 2022

Hororový snímek v dopoledním vysílání programu Film Europe +

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 18. zasedání v roce 2022 upozornila provozovatele televizního vysílání, FILM EUROPE, s.r.o., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 2. října 2022 v 11:05 hodin odvysílal na programu Film…
6. 12. 2022

Advent s Městskou knihovnou v Praze

  Již se stalo tradicí, že čtenáře webu Děti a média zveme k bohatému kulturnímu a společenskému programu, který připravuje Městská knihovna v Praze. V předvánočním čase je tento program obzvlášť bohatý a lákavý.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media