28. 11. 2022

Twich omezil propagaci hazardu

Pravidelní čtenáři webu Děti a média jsou dobře obeznámeni s možnostmi regulace různých typů audiovizuálních mediálních služeb z hlediska ochrany nezletilých uživatelů, ale například i z hlediska ochrany spotřebitelů. Regulace má v zásadě dva přístupy. Prvním je regulace takříkajíc vnucená, tedy regulace nastavená legislativně příslušnými právními normami. Druhý přístup vychází od samotných subjektů, které se rozhodnou k dobrovolné samoregulaci, a to zpravidla jako k projevu své společenské odpovědnosti.

 

V dané souvislosti se jako atypický a velmi specifický jeví krok s cílem regulace nežádoucího obsahu v audiovizuální mediální službě, ke kterému přistoupili spolutvůrci služby Twich.

Twich neboli také Twich.tv je platforma pro živé vysílání – streaming. Byla založena v roce 2011 a v roce 2014 ji zakoupila americká společnosti Amazon.com. Twich se zaměřuje na videohry, na eSport (progaming), ale také na hudbu, umění či talkshow. Obsah je vytvářen streamery, kteří si sami rozhodují, jestli jimi vytvořený obsah bude volně dostupný, nebo bude zpoplatněn.

Streamovací platforma Twitch mnoha mladým lidem v podstatě zcela nahradila televizní vysílání. Za loňský rok služba zaznamenala čistý čas sledovanosti neuvěřitelných 24 miliard hodin.

Twich je v současnosti nejpopulárnější službou svého druhu. Obrovský podíl na trhu má zejména ve Spojených státech.

V nedávné době však do hladkého fungování Twiche zasáhli jeho samotní spolutvůrci – streameři, kteří pohrozili stávkou v případě, že služba nezačne regulovat vysílání hazardu.

Propagace sázení a především online casin se totiž v obsahu Twiche začaly stále více prosazovat. Mnozí streameři si z podpory hazardu udělali velmi výhodný byznys. A jelikož jejich cílovou skupinou jsou především mladí lidé a dospívající, riziko dopadu takové propagace bylo zjevné. Situace začala zneklidňovat nejen rodiče mladých uživatelů služby, ale dokonce i ostatní streamery, kteří takové chování považují za neetické a nesprávné.

Pomyslnou poslední kapkou bylo, když se streamer Silver přiznal ke své závislosti na gamblingu, ke kterému využil i zapůjčených 200 tisíc dolarů od fanoušků a kolegů, které prý není schopen splatit.

Na to reagovala jedna z nejoblíbenějších streamerek Twiche, Pokimane, ultimátem, že buď začne Twich propagaci sázení regulovat, nebo ona a s ní další streameři budou službu bojkotovat.

Pokud by k podobné stávce streamerů došlo, mohlo by to znamenat poměrně výrazný propad příjmů Twiche, proto výzva nezůstala bez reakce.

Mezi protestujícími streamery a Twichem došlo k dohodě a do pravidel fungování Twiche byl doplněn zákaz vysílání hazardních stránek, které obsahují výherní automaty, ruletu nebo hry v kostky a které nemají licenci v USA, případně jiných jurisdikcích, které poskytují dostatečnou ochranu spotřebitelů.

Takové řešení je sice polovičaté, jelikož nadále mohou být propagovány registrované sázkové služby, ale určitý pozitivní posun to je.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/hry/novinky/stream-gambling-twitch-stavka-hry-regulace-pokimane.A220923_115128_bw-novinky_srp

 

 

 

- ZPĚT -
predchozí
19. 2. 2024

Film Jan Žižka není určen do vysílání před 22. hodinou

V listopadu 2023 byl do vysílání televizního programu Prima zařazen film Jan Žižka. Historizující snímek režiséra Petra Jákla, který vznikl s rozpočtem takřka půl miliardy korun, se volně inspiruje událostmi v Zemích Koruny české na začátku 15. století. Do filmu byla obsazena řada zahraničních…
9. 2. 2024

Králové videa aneb takoví jsme byli: vzpomínka na dobu rychlodabingu

Různých dokumentů, které nějakým způsobem reflektují svět médií, jsme již představili čtenářům webu Děti a média povícero. Snad ještě nikdy se však nejednalo o dokument českého (či slovenského) původu, a zcela jistě jsme se dosud nezabývali tak specifickou tématikou, charakterizující určitou dobu a…
6. 2. 2024

Únorový kulturní program Městské knihovny

Na webu Děti a média pravidelně informujeme o rozmanitých kulturních a společenských akcích, které pro Pražany, a nejen pro ně, připravuje Městská knihovna. Hlavním posláním knihovníků a knihovnic ale samozřejmě zůstává péče o knižní fondy a metodická pomoc čtenářům. V rámci této své činnosti…
31. 1. 2024

Zahraniční stížnosti na české provozovatele vysílání

  Fakt, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dozoruje nad televizními programy vysílanými v České republice, je veřejnosti všeobecně známý, mnohem méně se však ví, že Rada musí dohlížet rovněž na desítky televizních programů, které jsou vysílány výhradně v zahraničí, a to nejen na území…
25. 1. 2024

Sociální sítě skupiny Prima pod kontrolou

  Na podzim loňského roku zahájila skupina televize Prima automatizovanou kontrolu devíti facebookových a pěti instagramových profilů televize Prima pomocí nástroje založeného na dovednostech umělé inteligence. Nástroj naprogramoval technologický startup Elv.ai.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media