Web Děti a média si zakládá na tom, že přináší pestrou mozaiku novinek a aktualit ze světa médií, které zpřístupňuje a shrnuje na jednom místě pro všechny potenciální zájemce.
Jako již mnohokrát předtím bychom i nyní chtěli své čtenáře seznámit se zajímavým projektem, a sice s projektem s názvem „Dětské a školní televize“, jehož organizátorem je Česká televize. Jeho cílem je podpořit mediální gramotnost žáků a studentů v České republice a otevřít prostor pro práci s technikou a informacemi. Projekt probíhá na území České republiky od 1. května 2024.
„Hra na novináře je osvědčený způsob mediální výchovy. Některé školy či spolky tento trend zohledňují a zakládají vlastní televize. Zpravidla se tedy jedná o zájmový kroužek mladých lidí. Členové týmu pracují v malé redakci, získávají informace, píšou texty, vystupují před kamerou, mluví do mikrofonu, natáčejí a střihají videa, zvuky i grafiku. Díky tomu zlepšují své komunikační dovednosti, zdokonalují práci s technikou, hlavně se ale učí pracovat s informacemi a lépe rozumět médiím.“
https://edu.ceskatelevize.cz/skolni-televize
Do projektu se mohou registrovat školní či dětské televize sdružující žáky a studenty ve věku od 5 do 20 let, provozované při základních a středních školách, institucích, v rámci volnočasových zájmových kroužků či při jiných organizacích.
Pro účast v projektu je nutná registrace dětské televize na stránce organizátora projektu (Česká televize). Registrací získá dětská televize profil na webových stránkách ČT. Registraci provádí učitel, vychovatel nebo jiný pedagogický pracovník. Spolu s registrací přiloží tato odpovědná osoba prostřednictvím elektronického formuláře soubor obsahující alespoň jednu reportáž dětské televize v požadovaném rozlišení a formátu, která bude zveřejněna na webových stránkách https://edu.ceskatelevize.cz/skolni-televize.
Po provedení registrace lze České televizi zasílat další reportáže. Ty mohou být uveřejněny také v pořadu Zprávičky vysílaném na programu ČT:D, případně v jiném pořadu ČT nebo na sociálních sítích (např. Facebook, Instagram).
Reportáž musí být zpracována zpravodajským způsobem: jedná se o informující příspěvek, který nehodnotí, nekomentuje a dává prostor respondentům, kteří k tématu mají co říct nebo jsou přímo jeho aktéry, zpracovaný tak, aby na krátké ploše podal ucelenou informaci související se zvoleným tématem.
Reportáž nesmí být v rozporu s obecně závaznými právními předpisy, zejména se zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zákonem o regulaci reklamy.
To mj. znamená, že reportáž nesmí obsahovat záběry zobrazující hrubé samoúčelné násilí, pornografii, rasistický obsah, vulgarismy, nadávky, utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin, podněcovat ke spáchání trestného činu nebo k užívání návykových látek, zobrazovat osoby umírající nebo vystavené tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost apod.
Reportáž musí být založena na zjištěných a ověřených údajích, musí dbát zásad objektivity a vyváženosti a názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.
Reportáž nesmí porušovat autorská práva třetích osob ani práva s autorským právem související.
Reportáž nesmí být svým obsahem v rozporu s dobrými mravy, veřejným pořádkem, nesmí být obchodním sdělením, nesmí obchodní sdělení obsahovat (a to ani skryté ani neoddělené) a nesmí ohrožovat fyzický, psychický nebo mravní vývoj nezletilých.
Reportáž nesmí neoprávněně zasahovat do práv či oprávněných zájmů třetích osob, zejména zasahovat do cti, důstojnosti nebo soukromí určité fyzické osoby anebo jména nebo dobré pověsti určité právnické osoby.
Kompletní pravidla projektu jsou k dispozici zde: https://edu.ceskatelevize.cz/skolni-televize/pravidla
Přehledný, graficky zpracovaný návod „Založte ve vaší škole vlastní TV! Poradíme jak na to“ je uveden v záložce „Jak založit TV“:
Bod 5 nazvaný „Natáčejte reportáže“ obsahuje odkaz na manuál „Jak natočit reportáž“.
Po rozkliknutí linku je možné prolistovat či stáhnout materiál „Příručka pro žáky a učitele, která vás provede vznikem reportáže krok za krokem“.
Ukázka:
Kompletní návod se spoustou rad a tipů („Jak založit školní televizi“) je k dispozici zde: https://edu.ceskatelevize.cz/pracovni-list/prakticka-medialni-vyuka/jak-zalozit-televizi-ve-skole.pdf
V případě dotazů je možné Českou televizi kontaktovat zde: edu@ceskatelevize.cz
Věříme, že tato akce má velký potenciál zaujmout školy i veřejnost.
Lenka Burešová