13. 12. 2021

Nebezpečí deprese v souvislosti s používám sociálních médií

Web www.everydayhealth.com v nedávné době zveřejnil zjištění, která přinesla studie dopadů používání sociálních sítí. A tato odhalení nejsou bohužel příliš povzbudivá.

Výzkum prokázal, že užívání sociálních médií, včetně Facebooku, Snapchatu a TikToku, zvyšuje depresivní příznaky u dospělých osob, které dříve tímto onemocněním netrpěly. Vůbec největší rizika uživatelství sociálních sítí se prokázala u mladých dospělých.

Uniklé interní dokumenty Facebooku už dříve popsaly, že dlouhodobé užívání této sociální sítě u některých mladistvých způsobuje sníženou sebeúctu, problémy ve stravování či dokonce sebevražedné myšlenky. Negativní dopady byly sledovány zejména u dívek.

Během pandemie onemocnění covid-19 se uživatelství sociálních médií prohloubilo a s ním bohužel i související rizika.

Studie prokázala, že průměrný Američan strávil v roce 2020 na sociálních médiích 65 minut denně, což je téměř 20% nárůst oproti předchozímu roku, přičemž nejoblíbenější platformou byl v tomto období Facebook.

Podle profesora psychiatrie na Harvardské univerzitě, Roye Perlise, byla v období lockdownu sociální média způsobem, jak zůstat ve spojení s přáteli a blízkými, ovšem současně se prohloubila rizika negativních vlivů těchto médií.

Profesor Perlis se svým týmem zjišťoval, zda používání sociálních médií vede k depresi, nebo zda je to spíše tak, že depresivní lidé mají větší tendenci sociální média ve významném rozsahu používat.

Výzkum odhalil, že dospělí, kteří používali specifické platformy sociálních médií, s větší pravděpodobností začali později hlásit depresivní příznaky. Souvislost mezi používáním Facebooku a rizikem deprese byla zaznamenána nejvíce u dospělých mladších 35 let. U jiných platforem, jako je TikTok a Snapchat, se riziko zdálo být větší u starších dospělých.

Studie nebyla nastavena tak, aby určila důvody, proč používání sociálních médií může zvýšit riziko deprese, nicméně výzkumníci se domnívají, že jde o důsledek faktu, že sociální média vytlačují jiné aktivity, které by mohly být zdravější - například cvičení - a místo toho se dotyční  noří do online obsahů, které negativně ovlivňují jejich náladu a zaplavují je nepříjemnými myšlenkami.

Výzkum tak potvrdil, že sociální média mají nepříznivý vliv na psychiku nejen u dětí a dospívajících, jak se prokázalo už v minulosti, ale může zapříčiňovat vznik deprese i u dospělých osob.

 

 

predchozí
13. 12. 2021

Nebezpečí deprese v souvislosti s používám sociálních médií

Web www.everydayhealth.com v nedávné době zveřejnil zjištění, která přinesla studie dopadů používání sociálních sítí. A tato odhalení nejsou bohužel příliš povzbudivá.
8. 12. 2021

Sekce Doporučená literatura aktualizována

Již dlouhodobě přinášíme čtenářům webu Děti a média v sekci Doporučená literatura seznam knih či článků dostupných na internetu, které se nějakým způsobem dotýkají nejen dětí a médií, ale i společenských věd, civilizace a moderního světa obecně, pokud lze v jejich obsahu vysledovat nějakou…
5. 11. 2021

Reality show Love Island ve vysílání skupiny NOVA

Provozovatel programů skupiny NOVA začal do vysílání svých televizních stanic v průběhu září 2021 nasazovat novou reality show Love Island. Diváci pořadu sledují, jak skupina mladých, atraktivních a nezadaných dívek a mužů ze Slovenska a České republiky tráví několik týdnů v luxusní vile na…
25. 10. 2021

Studie mediální gramotnosti osob mladších 15 let

V září 2021 byla dokončena studie mediální gramotnosti populace ČR, resp. osob mladších 15 let, která byla zpracována experty Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zpracování studie si zadala Rada pro rozhlasové a televizní…
20. 10. 2021

Nebezpečí doomscrollingu

Stalo se Vám někdy, že jste usínali s podivně svíravým pocitem ze zla kolem vás poté, co jste si na sociálních sítích, internetových diskuzích či zpravodajství přečetli negativní zprávy? A přes úzkost a stres jste pokračovali ve vyhledávání dalších podobných negativních zpráv? Pak jste patrně padli…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media