1. 3. 2024

Březen – měsíc čtenářů

 

Březen je tradičně měsícem zasvěceným četbě. Na Březen – měsíc knihy, jak se v Československu slavíval od roku 1955, navázala od roku 2009 nová tradice – Březen – měsíc čtenářů.

 

Do oslav Března – měsíce čtenářů se zapojují knihovny po celé zemi. Zpravidla v tomto období bývají zaváděny nové služby, otevírají se čtenářům prostory, které jinak nejsou veřejné, a nabízejí se řady akcí a projektů, které mají zvýšit zájem o čtení a oživit prostředí knihoven.

Více o programu zde: Březen – měsíc čtenářů | Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (skipcr.cz).

 

Na vybrané zajímavé akce si dovolujeme pozvat i čtenáře webu Děti a média.

Tou patrně nejvýznamnější událostí mezi březnovými nabídkami Městské knihovny je Konference Visiolibrum, která bude věnována nejnovějším trendům ve virtuální realitě. Součástí programu budou i workshopy a také představení knihovny a jejího projektu virtuální podoby Ústřední knihovny.

Konference proběhne na pobočce Petřiny v pondělí 4. března 2024 od 15.00 hodin. Prvním přednášejícím bude Jan Horský, který shrne minulost virtuální reality a zejména nastíní její budoucnost a roli v našich životech. Od 17.00 hodin bude přednášet Michal Rybka, který uvede do souvislostí virtuální realitu a umělou inteligenci. V příspěvku Jana Hovory, který začne v 18.30 hodin, bude popsán rozdíl mezi technologiemi pass through a see through a bude vysvětleno, kde se tyto dvě technologie už dnes používají k reálné práci. Poslední přednáška Marka Kulkovského od 20.00 hodin se bude věnovat perzistentní rozšířené realitě, která již není záležitostí pouze sci-fi románů.

 

Na 14. března 2024 si pobočka Městské knihovny na Petřinách připravila kvízové posezení s Agathou Christie. Milovníci detektivního žánru se mohou zapojit do vědomostní hry a vyzkoušet si znalosti díla této slavné autorky.

 

Ústřední knihovně MK v Praze proběhne 19. března 2024 od 17.00 hodin křest knihy Záliby císařovny Sisi. O tom nejzajímavějším ze života rakouské císařovny bude hostům vyprávět autorka publikace Dagmar Beňaková.

 

Fanoušci Pána prstenů si jistě nenechají ujít seminář věnovaný J. R. R. Tolkienovi, který proběhne v Domě čtení 27. března 2024 od 18.00 hodin.

 

Na pobočce Městské knihovny Velký mlýn se od 18. března do 27. července tohoto roku bude slavit výročí 110 let od narození Bohumila Hrabala a 100 let od narození Vladimíra Boudníka. V prostorách mlýna i mimo něj se odehrají filmové projekce adaptací literárních děl, od března do května bude ke zhlédnutí výstava, chystají se také besedy zaměřené na Hrabalovu tvorbu a zájemce čeká i naučná stezka, která se vydá po stopách Bohumila Hrabala i Vladimíra Boudníka.

Za všechny akce k Hrabalovu výročí zmiňme přednášku Jakuba Češky, českého literárního vědce a autora knihy Bohumil Hrabal. Autor v množném čísle, která pod názvem „Hrabal 110letý v kaleidoskopu tvorby“ proběhne ve čtvrtek 7. března 2024 do 17.30 hodin, a přednášku Tomáše Mazala, životopisce Bohumila Hrabala a autora rozsáhlé monografie Spisovatel Bohumil Hrabal, která se bude konat 8. března 2024 od 17.30 hodin.

 

A na závěr samozřejmě musíme připomenout, že v březnu se každoročně koná populární Noc s Andersenem, během níž děti nocují v knihovnách, které si pro ně připravují atraktivní program. Letos půjde už o 24. ročník této akce, do které je v České republice zapojeno neuvěřitelných 493 knihoven.

Více o letošním ročníku zde: Noc s Andersenem - Vítejte.

 

 

Zdroj: Městská knihovna v Praze - Jsme tu pro každého… (mlp.cz)

 

 

predchozí
1. 3. 2024

Březen – měsíc čtenářů

  Březen je tradičně měsícem zasvěceným četbě. Na Březen – měsíc knihy, jak se v Československu slavíval od roku 1955, navázala od roku 2009 nová tradice – Březen – měsíc čtenářů.
28. 2. 2024

Kriminálka Anděl s ohrožujícími prvky

Čtenáře webu Děti a média informujeme vždy, když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přistoupí k sankčním krokům v souvislosti s odvysílanými obsahy, které mohou mít negativní vliv na dětské diváky.
23. 2. 2024

Pozvánka do dalšího roku – Jeden svět, Zlín film festival a další akce v roce 2024

  Loni i předloni zhruba v této době jsme čtenáře webu Děti a média zvali na společenské a kulturní události, které se postupně po pandemickém období vracely do veřejného prostoru. Letos bychom rádi na minulé dvě pozvánky navázali, a opět nastínili možné akce, na něž bychom se mohli (nejen…
19. 2. 2024

Film Jan Žižka není určen do vysílání před 22. hodinou

V listopadu 2023 byl do vysílání televizního programu Prima zařazen film Jan Žižka. Historizující snímek režiséra Petra Jákla, který vznikl s rozpočtem takřka půl miliardy korun, se volně inspiruje událostmi v Zemích Koruny české na začátku 15. století. Do filmu byla obsazena řada zahraničních…
9. 2. 2024

Králové videa aneb takoví jsme byli: vzpomínka na dobu rychlodabingu

Různých dokumentů, které nějakým způsobem reflektují svět médií, jsme již představili čtenářům webu Děti a média povícero. Snad ještě nikdy se však nejednalo o dokument českého (či slovenského) původu, a zcela jistě jsme se dosud nezabývali tak specifickou tématikou, charakterizující určitou dobu a…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media