21. 10. 2022

Nová mobilní aplikace pomáhá se zvládáním posttraumatického stresu

Před nedávnem jsme čtenáře webu Děti a média seznámili s českou mobilní hrou, která byla odborníky vyvinuta, aby pomáhala při léčbě pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou a aby ulevovala od úzkostí. Tentokrát bychom rádi představili mobilní aplikaci, která má rovněž za cíl prospívat pacientům s psychickými problémy. Konkrétně má snižovat posttraumatický stres.

Aplikace PTSD Coach Sweden byla otestována v rámci studie Národního centra pro psychiatrii při katastrofách na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. Do ověřování efektivity aplikace se zapojilo 179 dospělých pacientů trpících posttraumatickým stresem.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD), jak oficiálně diagnóza zní, je důsledkem traumatické události. Samozřejmě ne každý, kdo se v životě setkal s traumatickou událostí, reaguje vznikem PTSD, ale ti, u nichž PTSD propukla, trpí měsíce či celé roky bolestnými vzpomínkami, které se neustále vracejí. Mají stavy nepřekonatelné úzkosti, podléhají tíživým a zraňujícím myšlenkám a pocitům, které mohou v krajním případě vést až k sebevražedným sklonům. V takovém případě je třeba zahájit adekvátní psychiatrickou léčbu.

Léčba zpravidla zahrnuje léky a terapii. Nyní však vědci přišli s dalším podpůrným nástrojem, kterým je speciální mobilní aplikace. Tato aplikace obsahuje jak informace o posttraumatické stresové poruše a odkazy na různé podpůrné zdroje, tak především praktická a jednoduchá cvičení, která pacientovi pomáhají zvládat stresové reakce a úzkost. Prostřednictvím aplikace si pacient také může měřit úroveň posttraumatického stresu v čase a zjišťovat tak, zda se jeho stav lepší, či zhoršuje.

Testování studie prokázalo, že pacienti, kteří měli k aplikaci přístup, zaznamenali během tří měsíců výrazné zlepšení svého psychického stavu oproti pacientům, kteří aplikaci k dispozici neměli.

Tvůrci aplikace uvádějí, že její význam shledávají zejména po událostech, jakými jsou živelní katastrofy nebo velké nehody. Samozřejmě zdůrazňují, že aplikace nemůže zcela nahradit psychologickou léčbu, ale může být velmi užitečným pomocným prostředkem.

 

 

predchozí
21. 10. 2022

Nová mobilní aplikace pomáhá se zvládáním posttraumatického stresu

Před nedávnem jsme čtenáře webu Děti a média seznámili s českou mobilní hrou, která byla odborníky vyvinuta, aby pomáhala při léčbě pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou a aby ulevovala od úzkostí. Tentokrát bychom rádi představili mobilní aplikaci, která má rovněž za cíl prospívat pacientům…
6. 10. 2022

Seminář Válečné zpravodajství v rámci festivalu Oty Hofmana

  Dne 29. září 2022 proběhl v rámci ostrovského filmového festivalu Oty Hofmana mediálně-vzdělávací seminář pro studenty z místních škol, nad nímž jako každoročně přebrala záštitu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Letošní seminář se zaměřil na téma válečného zpravodajství.
4. 10. 2022

54. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově

  Rok se s rokem sešel a my bychom opět chtěli čtenářům webu Děti a média představit další – již padesátý čtvrtý – ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově v Karlovarském kraji. Stejně jako loni byl termín konání posunut na dřívější datum, a festival se tak uskutečnil…
3. 10. 2022

Pohádky ze světa LGBTQ+

Lze se domnívat, že v České republice jsou v médiích dostatečně zastoupeny informace o problematice LGBTQ+, včetně otázek spojených s transsexualitou. Rozhodně nejde o témata, která by byla nějak tabuizována, jde nicméně o oblast, která je srozumitelná spíše dospělým. Děti, které přicházejí do…
21. 9. 2022

Připomenutí kampaně #SayNo! – celoevropská kampaň proti zneužívání dětí online

Čtenáři webu Děti a média vědí, že na rizikové jevy v on-line světě v souvislosti se světem dětí a mladistvých vytrvale a opakovaně poukazujeme. Tomuto tématu bychom se chtěli věnovat i tentokrát, přičemž jako odrazový můstek jsme vybrali článek čerstvě publikovaný internetovým zpravodajským webem…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media