Čtenáři webu Děti a média byli v roce 2020 informováni, že se Rada zabývala diváckými stížnostmi na dva pořady, které byly odvysílány na programu Skylink 7. Šlo o film Okamžik zkratu a epizodu ze seriálu Zmijovisko. Oba pořady byly odvysílány v denním vysílacím čase, kdy je mohly vidět děti.
Rada na základě analýz dospěla k závěru, že odvysíláním obou pořadů došlo k porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., které zakazuje zařazovat do vysílání v době od 06.00 hodin do 22.00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Program Skylink 7 ovšem není licencován v České republice, proto Rada nemohla přijmout přímé kroky vůči provozovateli odpovědnému za odvysílání pořadů.
Rada konstatovala, že nemá informace o tom, kde je program licencován. Proto přistoupila k šetření, jehož výsledkem bylo zjištění, že program Skylink 7, který je určen výhradně zákazníkům satelitní služby Skylink prostřednictvím programové nabídky placených balíčků televizních stanic a který je uváděn jako vlastní kanál (původní program) česko-slovenské satelitní platformy Skylink, patří společnosti M7 Group S.A. Současně bylo zjištěno, že tzv. country of origin (státem původu) této služby je Lucembursko a že licence na program Skylink 7 byla vydána lucemburským regulačním orgánem Autorité Luxembourgeoise Indépendante de ¡'Audiovisuel („ALIA").
Rada proto požádala lucemburský regulační orgán, aby vůči provozovateli uplatnil opatření, která budou zárukou, že program Skylink 7, šířený na území České republiky, již nebude porušovat § 32 odst. 1 písm. g) zákona o vysílání.
Na sklonku roku 2021 byla Rada vyrozuměna o výsledku šetření lucemburského regulátora v souvislosti s oběma pořady.
Lucemburský regulátor Radu informoval, že požádal o stanovisko Poradní shromáždění, které musí být konzultováno v souvislosti s každou stížností nebo vlastním podáním týkajícím se ochrany nezletilých. Tento orgán ve svém stanovisku k pořadu Okamžik zkratu uvedl, že se „film odehrává v atmosféře násilí a užívání drog po diskotékách a dokonce ukazuje orgie se sexuálními scénami, včetně znásilnění muže jeho kumpánem (...) Banalizování drog, orgií a vražd znamená, že tento film, který nabízí zkratkovitý pohled na život ve společnosti a vztahy mezi lidmi, ohrožuje fyzický, duševní a morální vývoj nezletilých osob“. Na základě výše uvedeného shromáždění dospělo k závěru, že by film měl být zařazen do věkové kategorie IV (nevhodný pro osoby mladší 16 let), a proto měl být vysílán až po 22. hodině.
K pořadu Zmijovisko pak Poradní shromáždění zaujalo následující stanovisko: „Film se poměrně obtížně sleduje, protože má velmi rychlý rytmus a střídají se v něm scény, mezi kterými není žádná spojitost a jsou plné násilí. Ve scénách se střídají obrazy, kde vidíme například zmizelé úzkostné dítě, zakrvácené svatební šaty nebo utonutí s fatálními následky. Je zde zkrátka řada scén, které obsahují bezdůvodné násilí, ale v kontextu poněkud zmateného příběhu jsou těžko uchopitelné a činí tak tento film nevhodným pro mládež. ... Scény násilí a erotiky, které se v epizodě neustále opakují, mladé diváky mohou znepokojovat nebo dokonce traumatizovat, protože v nich vyvolávají pocit strachu, úzkosti nebo odporu.“ Na základě uvedeného shromáždění dospělo k závěru, že film měl být zařazen do věkové kategorie IV (nevhodný pro osoby mladší 16 let) a předmětný pořad proto neměl být vysílán před 22. hodinou.
Na základě závěrů šetření rozhodl lucemburský regulátor sankcionovat provozovatele za odvysílání obou uvedených pořadů. Společnosti Canal+ Luxembourg s.à r. l. tak byly uděleny dvě pokuty ve výši 2 500 EUR.
Rada proto mohla věc uzavřít s tím, že v daném případě v oblasti přeshraniční regulace spolupráce mezi dozorovými orgány fungovala perfektně a zájmy českého diváka tak byly řádně hájeny.