26. 8. 2014

Mohou seriály zásadně ovlivnit život? Dokument Kismet

Před časem jsme na webu www.detiamedia.cz představili film InRealLife (česky Skutečnější než realita), uvedený v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2014. V kategorii Moc médií byl ovšem uveden i jiný zajímavý film, na který bychom nyní chtěli také poukázat. Na jeho příkladě lze totiž ilustrovat, jakou moc mohou mít média nad našimi životy.

Jde o řecký dokumentární film Kismet z roku 2013, který se zabývá dopadem telenovel na diváka a jeho osobní osud. Dle tvůrců dokumentu způsobily turecké telenovely v muslimském světě malou revoluci – tím, že zobrazují moderní, silné, emancipující se ženy, nacházející odvahu bojovat s životními překážkami či se postavit hrubému zacházení, ovlivnily mnoho divaček i v reálném životě. Ženy se s hrdinkami ztotožňují a začínají i pro sebe vyžadovat větší respekt společnosti i partnerů.

Českému divákovi budou alespoň podle názvu patrně povědomé seriály Tisíc a jedna noc (NOVA, Telka) či Velkolepé století (Televize Barrandov), dokument dále zmiňoval seriály Núr, Fatmagul či Život jde dál.

Anotace, uváděná festivalem, shrnuje film takto: Turecké telenovely, které pronikly s nečekaným úspěchem na televizní obrazovky milionu domácností ve Spojených arabských emirátech, v Egyptě a dalších zemích, vyvolaly v muslimském světě vlnu rozvodů. Ve scénářích, které píšou převážně ženy, jsou hlavní hrdinky záměrně zobrazovány jako silné a statečné osobnosti, které jsou rozhodnuty bojovat za spravedlnost a svá práva.

Režisérka Nina-Maria Pashalidou na příkladu osudů několika věrných divaček ukazuje, jakým způsobem může oblíbenost tzv. soap oper inspirovat k emancipaci žen a ke změně životních postojů a hodnot ve společnosti.

Ženy v reálném životě tedy dle dokumentu začaly mít pod vlivem určitých seriálů s emancipovanými ženskými hrdinkami větší požadavky na rovnoprávnost, dokonce do té míry, že v zemích, kde jsou tyto seriály populární, stouplo množství rozvodů. Dle dokumentu je mezi vlivem těchto telenovel a zvýšenou mírou rozvodovosti přímý vztah.

Pokud jde o dosah soap oper, nejedná se pouze o Turecko či Egypt a blízkovýchodní region obecně, tedy o muslimské země – své zapálené příznivkyně si tyto seriály našly např. i v křesťanském Řecku (odkud také pocházejí tvůrci dokumentu). Zde se ovšem nálady vůči těmto seriálům různí – jedni je milují a sledují, jiní je odsuzují a veřejně proti nim demonstrují, leckdy i s poukazem na to, že se jedná o tvorbu vzešlou ze země „nepřítele“ (jde o animozitu pramenící z historických souvislostí). V muslimském světě se zase proti seriálům tohoto typu staví ta část společnosti, které je blízký život v souladu s tradicemi a dominanci muže v rodině považuje za přirozenou.

V dokumentu zazní (byť okrajově) i nikoliv neoprávněný názor, že ženy mohou z televizních obrazovek získat až pokřivený náhled na partnerský život. Je pravdou, že ženy mohou náhle na muže klást přemrštěné požadavky a že soužití partnerů může být narušeno iluzorními očekáváními ze strany ženy, ovlivněné kýčovitou romantikou a nereálnou idylou umělého televizního světa. Jinou věcí jsou pak ovšem příkré odsudky některých tradicionalistických mužů volajících po zákazu těchto seriálů.

Byl zmíněn případ ženy, s níž se manžel nakonec rozvedl, neboť si začala plánovat veškerý čas podle toho, kdy byl vysílán její oblíbený seriál. V Řecku bylo zase vysílání seriálu dokonce pro mnohé ženy impulsem k tomu, aby se začaly učit turecky.

V jiném případě vypovídá mladá žena, která si našla ženatého milence, a svoje nynější nejednoduché postavení srovnává se situací hrdinů v telenovele a doufá, že stejně jako její oblíbené postavy i ona překoná všechny překážky a situace se vyřeší.

Dokument i v dalších případech nechává promlouvat ženy s různými životními zkušenostmi, které otevřeně vypovídají o tom, jak je romantické seriály ovlivnily. Rovněž zde vypovídají herečky a herci, ztvárňující hlavní role v daných seriálech, stejně jako autoři těchto děl. Nutno zdůraznit, že mnohé výpovědi jsou velmi silné a žádnou naivitu neobsahují.

Jeden ze seriálů (Život jde dál) líčí příběh ženy, která byla v patnácti letech nedobrovolně provdána za cca sedmdesátiletého muže, který ji o svatební noci znásilnil. O obdobné životní zkušenosti vypráví i jedna ze zpovídaných žen.

Jiný seriál (Fatmagul) zase popisuje příběh mladé ženy znásilněné třemi muži. Žena našla sílu obrátit se na policii a její boj za spravedlnost nakonec skončil úspěšně. V dokumentu je pak uveden skutečný příběh ženy, která líčí, že za nepokojů v Egyptě byly ženy mnohdy nevybíravě obtěžovány, a to i ze strany úředních osob. Pod dojmem seriálu se ženy začaly bránit a prosazovat alespoň dílčí nápravu. Další žena vypráví, jak pod vlivem těchto seriálů našla odvahu a sílu se po třinácti letech neuspokojivého manželství rozvést.

Seriály tedy v daném regionu otevírají dosud tabuizovaná témata, jako je domácí násilí či nucená manželství. Ač jsou tyto soap opery v našich podmínkách často (a mnohdy oprávněně) vysmívané, zdá se, že mohou skutečně výrazně zasáhnout do života svých divaček, ať v pozitivním či negativním smyslu. Jejich vliv je v muslimském světě značný a ovlivňuje nepochybně i muže, ať již skrze vliv žen nebo i přímo, neboť na seriály se mnohdy dívají i muži společně se svými ženami.

Příklad tureckých seriálů tak nutí k zamyšlení i nás, neboť razantněji demonstrují, co nám často uniká – že to, co vídáme na obrazovce, nás skutečně ovlivňuje, mění naše představy o lidech i normách, a v neposlední řadě určuje i naše očekávání do budoucnosti.

Jestliže je televizí takto výrazně ovlivněn dospělý divák, o dětech to platí dvojnásob. Každý z nás je denně ovlivňován tím, co spatří na obrazovce. Role pozorného rodiče, který svému dítěti pečlivě vybírá pořady úměrné jeho věku, je tak stále nezastupitelná.

 

Lenka Burešová

 

 

- ZPĚT -
predchozí
9. 5. 2022

Pozvánka na konferenci: Média dětem, média s dětmi 2022

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi. Konference se uskuteční dne 1. června 2022 od 9.00 do 13.00 hodin v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně.
6. 5. 2022

Festival Jeden svět 2022 a film Sakawa

Koncem ledna 2022 jsme zde na webu Děti a média vyjadřovali přání a víru, že letošní rok by mohl být konečně oním kýženým „návratem k normálu“, neboť celý svět svírající pandemie onemocnění covid-19 by snad mohla postupně odeznívat. Proto byla na místě naděje, že by se mohl znovu bez omezení…
2. 5. 2022

EduMediaTest ověřuje a zvyšuje mediální gramotnost

Regulátoři audiovizuálních médií a další veřejné instituce v sedmi evropských zemích vyvinuli tzv. EduMediaTest, jehož cílem je ověřit a zvýšit mediální gramotnost uživatelů. Test je zaměřen na studenty ve věku od 14 do 18 let. Projekt částečně financovala Evropská komise.
22. 4. 2022

Léčba úzkosti prostřednictvím mobilní hry

O tom, že počítačové, mobilní a další podobné hry mohou být pro jejich uživatele z různých důvodů rizikové, bylo napsáno už hodně. I web Děti a média se tomuto tématu často věnuje. Dnes se však budeme zabývat nově vyvinutou mobilní hrou, která má mít naopak terapeutický účinek.
13. 4. 2022

Studio JSNS.CZ vysílá každý pátek

Už od roku 2001 přispívá ke zvyšování mediální a sociální gramotnosti žáků a studentů v České republice vzdělávací program organizace Člověk v tísni JSNS.CZ (dříve Jeden svět na školách). JSNS.CZ nabízí mnoho vzdělávacích projektů a učebních pomůcek. Nejnovější aktivitou JSNS.CZ je pravidelné živé…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media