Na web Děti a média se s žádostí o konzultaci obrátila matka jedenáctiletého chlapce, která měla pochybnosti o tom, zda škola jejího syna nepochybila, když dětem v 6. třídě v rámci výuky pustila film 3 096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové, který vypráví skutečný příběh o Rakušance Natasche Kampusch, která byla jako desetiletá unesena Wolfgangem Priklopilem a následně osm let vězněna v podzemí jeho domu.
Film velmi realisticky ztvárňuje utrpení dívenky, přežívající v osamění a nepřetržitém strachu. Diváci přihlížejí jejímu hladovění, bití, znásilňování. Atmosféra filmu je tísnivá až klaustrofobická.
Kvůli scénám ztvárňujícím psychický i fyzický teror, sexuální násilí, utrpení hlady a samotou, navíc s přihlédnutím ke skutečnosti, že jde o zobrazení reálných událostí, má film vysoké ratingy přístupnosti. Ve většině zemí, kde byl film opatřen věkovou klasifikací vhodnosti, je hodnocen jako vhodný pro dospělé publikum (od 18, eventuálně od 16 let). Nejméně přísnou klasifikaci má ve Švýcarsku, které připouští věkovou hranici 14 let.
Lze tedy jen spekulovat o tom, co mohlo být účelem zhlédnutí filmu dětmi v 6. třídě základní školy. Je možné se domnívat, že motivací byla snaha varovat děti před tím, aby se nedávaly do řeči či neodcházely s cizími lidmi. Efektivita takového postupu je ovšem značně sporná. Tím spíš, když víme, že šance dítěte ubránit se případnému únosu je značně omezena. Důsledkem zhlédnutí podobného snímku tak může být spíše traumatizace dítěte a zvýšení či nastartování úzkostných stavů. Nelze vyloučit, že dítě začne přeceňovat riziko hrozící jemu nebo jeho blízkým. Vzhledem ke ztvárnění sexuálního násilí na dospívající dívce pak může zážitek ze zhlédnutí filmu neblaze narušit i zdravý psychosexuální vývoj dítěte.
- ZPĚT -