17. 2. 2020

Pravda nebo lež?

Dokážete rozpoznat mezi fikcí a pravdou? Jak moc snadné je uvěřit dezinformaci a lži, si můžete sami vyzkoušet v rámci projektu telefonního operátora, který do 24. února 2020 proběhne na facebookovém profilu pod tímto odkazem.

Svoji schopnost čelit dezinformacím si můžete otestovat na dvanácti příkladech v podobě krátkých novinových článků. Úkolem je rozlišit mezi pravdou a lží. Rozuzlení a výsledky Vás jistě mohou překvapit, proto není na místě prozrazovat bližší obsah jednotlivých kvízů.

Představme si však blíže celou akci, kterou zaštiťují odborníci v oblasti mediálního vzdělávání. Na projektu pracují odborníci z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, například etnolog Petr Janeček, který se dlouhodobě věnuje městským legendám, je za vznikem série Černá sanitka. Na projektu spolupracuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který bude pomáhat interpretovat výsledky průzkumu.

Jak je uváděno v doprovodných informacích: „Kromě informace o praktické schopnosti lidí poznat pravdu a lež test zároveň nabídne účastníkům zpětnou vazbu. Po každé odpovědi dostanou vysvětlení, jak je to doopravdy. Všichni mají navíc k dispozici desatero tipů, jak se pravdy dopídit, a jak rozpoznat znaky, které by mohly na manipulaci upozornit.“

 

 

(Převzato z https://www.mobilmania.cz/clanky/t-mobile-zjisti-jestli-pozname-realitu-od-fake-news-otestujte-se-i-vy/sc-3-a-1347411/default.aspx)

 

- ZPĚT -
predchozí
25. 3. 2020

MQtester (Jeden svět na školách) aneb mediální gramotnost hrou

Jak již čtenáři webu Děti a média vědí, téma mediální gramotnosti je pro nás zásadní, bez nadsázky lze říci stěžejní. A protože nikdy není pozdě na rozvíjení kritického myšlení a orientace ve světě (nejen) médií, domníváme se, že projekt, který nyní chceme v krátkosti představit, není zajímavý…
18. 3. 2020

Jsou Mixed martial arts sportem nebo násilím?

V posledních letech si i na české televizní obrazovky našly cestu přenosy z Mixed martial arts (MMA), což je profesionální soutěž ve smíšených bojových uměních. Jejich organizátorem je Ultimate Fight Championship (UFC). Pro souboje MMA jsou typické údery, kopy, páky či škrcení. Krvavá zranění…
2. 3. 2020

Relaxované projekce na festivalu Jeden svět

Od 5. do 14. března 2020 se bude v Praze konat tradiční festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letos pod heslem Až naprší a uschne.
27. 2. 2020

Nomofobie?! Otestujte se, zda netrpíte touto chorobou!

Ministerstvo vnitra v rámci svých osvětových aktivit uspořádalo soutěž pro děti, která má preventivně vzdělávací charakter, a jejímž cílem je zvyšování informovanosti o práci integrovaného záchranného systému, nebezpečí mobilních telefonů a online světa. V rámci soutěže budou děti…
24. 2. 2020

Weby HOAX.CZ, MANIPULATORI.CZ a DEMAGOG.CZ aneb uvádění podezřelých tvrzení na pravou míru

Čtenáře webu Děti a média bychom tentokrát rádi seznámili se třemi zajímavými počiny ve světě internetu, jimiž jsou webové stránky s obsahy, které si kladou za cíl ověřovat mnohdy nepodložené či vysloveně lživé informace kolující prostřednictvím nových médií.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media