Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 10. zasedání v roce 2022 rozhodla upozornit provozovatele programu JOJ Family, společnost Magical roof s.r.o., na porušení zákonného ustanovení, které zakazuje zařazovat do vysílání mezi 6. a 22. hodinou pořady a upoutávky, které mohou ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. K porušení zákonné povinnosti došlo odvysíláním filmu Ta naše písnička česká II dne 3. června 2022 od 20:20 hodin na programu JOJ Family.
Na odvysílání problematického snímku Radu upozornil divák, který vyjádřil přesvědčení, že podobné audiovizuální obsahy nemají ve vysílání před 22. hodinou místo, protože jsou nevhodné pro dětské diváky. Z podnětu stížnosti byla zpracována analýza filmu, která dala divákovi za pravdu.
Film Ta naše písnička česká II zachycuje morální úpadek doby v jeho nejrůznějších podobách, který má místy až exploatační charakter, což implikuje výskyt scén potenciálně ohrožujících dětského diváka. I pokud bychom tolerovali, že snímek ztvárňuje zcela nemorální jednání postav a intenzivně se v něm konzumuje alkohol, nelze v denním vysílacím čase akceptovat, že obsahuje scény zobrazující nahotu v erotickém kontextu a sexuální akty.
Nejproblematičtějším momentem filmu je scéna, která se odehrává v západoněmecké peepshow, kam zavítá několik mužů. Protagonisté sledují erotické představení hladící se nahé dívky. Primárním účelem scény je zobrazit trapnost jejich počínání, kdy jsou dva v jedné kabince, nicméně nelze přehlédnout ani zjevný erotický podtext sekvence. Scéna zobrazuje nahotu v sexualizované formě, což je nezanedbatelný aspekt, který má u dětí tendenci vyvolat předčasný zájem o sexuální život.
Dalšími potenciálně ohrožujícími scénami jsou sekvence zobrazující heterosexuální i lesbický orální sex promiskuitní povahy, navíc ve spojení s konzumací alkoholu, případně očekáváním protislužby. Takové obsahy jsou pro dětského diváka značně rizikové. Negativní dopad se může projevit jak na mravní vývoj dítěte, tak na jeho zdravý psychosexuální vývoj.
Na základě těchto zjištění Rada rozhodla upozornit provozovatele na porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb. a stanovila mu lhůtu k nápravě v délce 7 dní.
- ZPĚT -