Ve dnech 23.–26. května 2024, tradičně od čtvrtka do neděle, se na pražském Výstavišti v Holešovicích v sedmé městské části uskutečnil 29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY, nesoucího tentokrát motto „kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás", což je citát Franze Kafky, jehož 100. výročí úmrtí si letošní rok připomínáme.
Čestným hostem byl zvolen dlouhodobý program „Das Buch – německojazyčná literatura", který společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace.
Tradičním místem konání jádra festivalu je Průmyslový palác (secesní montovaná stavba architekta Bedřicha Münzbergera, postavená pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891), ten však stále není možno využívat z důvodu probíhající nákladné a zdlouhavé rekonstrukce levého křídla, které lehlo popelem při požáru v říjnu 2008.
Proto byly expozice vystavovatelů umístěny do nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonů (souboru čtyř výstavních pavilonů, postavených podle projektu architekta Michala Brixe při příležitosti Všeobecné československé výstavy v roce 1991) obklopujících Křižíkovu fontánu, a rovněž do přistavěné montované haly či stánků.
Zdroj: ARCHIV SVĚT KNIHY PRAHA 2024
Celá akce se tak přesunula více pod širé nebe (ostatně stejně jako v předchozích dvou letech). Vstup byl podřízen těmto netradičním podmínkám a byl situován do míst pod objektem s Maroldovým panorámatem – takzvanou Bruselskou branou – přímo ze Stromovky.
Základ Světa knihy z pohledu běžného (či náhodného) návštěvníka tvoří bezesporu rozsáhlá nabídka knih rozličného zaměření, všech velikostí a žánrů, které zde prezentují a prodávají jak nakladatelé velcí a obecně známí (Argo, Albatros, Karolinum, Academia, Torst atd.), tak i ti menší a malí, kteří měli své místo právě ve výše zmíněné montované hale.
Návštěvníci se však mohli kromě záplavy knižních titulů věnovat i dalšímu programu – jde přece nejen o knižní veletrh, ale i o literární festival – který tvořila bohatá nabídka různých přednášek či pořadů konaných v několika velkých bílých stanech (pojmenovaných Autorský sál, Ateliér Evropa, Literární sál, Profesní fórum atd.) nebo ve Velkém sálu (částečně krytý amfiteátr). Zde se odehrávala setkání autorů se čtenáři a představovaly se (nově) vydané knihy, případně následovaly autogramiády.
Shrnutí pořadatele o letošním ročníku zní následovně:
„29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená malým čtenářům. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou.“
Pokud jde o přednášky/pořady, bylo možné si na ně rezervovat místo on-line; v případě vyčerpání rezervační kapacity bylo i tak možné se účastnit, ovšem s vyšší pravděpodobností stání.
Mezi zaplněné přednášky patřila např. ta Andrey Sedláčkové na téma TOYEN. První dáma surrealismu (o stejnojmenné knize více zde: https://www.databazeknih.cz/knihy/toyen-prvni-dama-surrealismu-520129), která se konala v sobotu od 13.00 hodin v sále Franze Kafky. Autorka složila z fragmentů reality, na základě nezveřejněných deníků malířčiných vrstevníků či jejich vzpomínek, příběh jedné z nejpozoruhodnějších osobností evropského výtvarného umění 20. století. Biografie získala v anketě LN ocenění Kniha roku.
Pokud jde o přednášky zaměřené na dětská témata, zmínit lze Putování s Kouzelným atlasem Veroniky Válkové, uskutečněné od 13:00 hodin v sále Pavla Šruta. "Kouzelný atlas Putování časem" (https://www.databazeknih.cz/serie/kouzelny-atlas-putovani-casem-dobrodruzne-vypravy-do-minulosti-1407) je knižní série, která zavede čtenáře do světa dobrodružství, tajemství a historie, spojující prvky fantasy, dobrodružství a historická fakta do jednoho mixu. Více zde: https://www.kouzelnyatlas.com/
Od 16.00 hodin pak proběhla přednáška Knihy dětem – krása knih pro nejmenší čtenáře Lucie Hášové Truhelkové, a to opět v sále Pavla Šruta.
Nedělní program byl celkově kratší (konec nedělních aktivit i celého veletrhu spadal do doby okolo 16. hodiny).
Osobně jsme zvolili přenášku O psaní pro dospělé i děti známé spisovatelky Petry Soukupové od 12.00 hodin, konané v sále Bohumila Hrabala. Autorka vydala krátce po sobě román Nikdo není sám a knihu pro mladší i starší čtenáře Divné děti a smutná kočka (https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/klub-divnych-deti-divne-deti-a-smutna-kocka-525064) — volné pokračování knihy Klub divných dětí.
Druhou absolvovanou přednáškou byla přednáška Aleš Palán mezi skautingem a uměním od 13.00 hodin v sále Franze Kafky. Známý autor knižních rozhovorů představil své novinky z roku 2023: knihu Náčelník (rozhovor s Miloslavem Nevrlým, mezi skauty známým jako Náčelník) a knihu Muž, který sází borovici blatku (rozhovory s utajenými malířkami a malíři, tzv. art brut; https://www.databazeknih.cz/knihy/muz-ktery-sazi-borovici-blatku-522504).
Jsme si vědomi toho, že náš výše uvedený výběr přednášek je zcela (nutně) subjektivní, a proto odkazujeme na celý program ročníku Svět knihy 2024, který je k dispozici zde: https://www.svetknihy.cz/praha2024/navstevnik/program
Odkaz na sborník z letošního ročníku o tom nejzajímavějším je k dispozici zde: https://content-core.grandit.cz/svetknihy/files/042ae3dc-2b13-4cb0-bffe-d70339fcbecf/sbornik-2024_cesky_web-a-mail.pdf
Závěrem dodáváme, že na webových stránkách organizátora byla posléze zveřejněna informace, že „bohatého programu, diskusí a přednášek, který čítal 482 pořadů, se v rámci čtyř dnů zúčastnilo 804 účinkujících ze 40 zemí, mezi nimiž byli oblíbení světoví a čeští autoři, odborníci, filosofové a literární kritici. Své produkty nabídlo návštěvníkům 416 vystavovatelů“.
Zdroj: ARCHIV SVĚT KNIHY PRAHA 2024
Lenka Burešová