7. 1. 2021

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání IX

Již podeváté předkládáme čtenářům webu Děti a média závěry rešerše kriminálních seriálů ve vysílání českých celoplošných televizních programů. Cílem rešerší je zjistit, jak významné zastoupení mají v televizním vysílání pořady s kriminální tematikou.

Obdobná rešerše kriminálních seriálů ve vysílání celoplošných televizních programů byla zpracována i v letech 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019. Posledních šest rešerší – včetně té nynější – se však od těch dřívějších liší, a to především svým rozsahem, pokrývajícím různé části kalendářního roku.

Naší snahou bylo zjistit, k jakému posunu meziročně došlo v nabídce českých televizních programů. Zda je patrný ještě markantnější příklon k pořadům kriminálního žánru, či zda naopak pořadů tohoto typu ubylo (v minulých letech byl téměř vždy v zimním období, na které byl kladen největší důraz, oproti předchozímu roku patrný nárůst).

Rešerše v dřívějších letech zahrnovala vždy stejné časové období, tj. dva týdny v zimním období: jeden týden v lednu a jeden v únoru. Až do roku 2014 probíhala rešerše víceméně stejně. Od roku 2015 se rešerše svým rozsahem výrazně proměnila, neboť zahrnula celkem šest týdnů z průběhu celého roku. Nicméně stále vychází z původních dvou zimních týdnů, od nichž se odvíjí. Rešerše tedy nyní zahrnuje obdobný časový úsek jako v předchozích letech (zpracovaný shodným způsobem) plus čtyři další týdny (vč. jednoho prázdninového) pro srovnání.

Jedná se tedy nejen o meziroční srovnání, ale i o srovnání během jednoho roku, aby byl získán ještě přesnější obraz o celkovém rozměru fenoménu. Obdobným způsobem byla pojata rešerše i v letech 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019.

 

Vymezení rešeršovaných pořadů

 

Pozornost se soustředila na všechny hrané kriminální seriály bez rozdílu, tedy nejen ty „tvrdé“, k nimž směřují divácké stížnosti nebo s jejichž vysíláním byla spojena správní řízení Rady.

Stranou byly ponechány jednotlivé kriminální filmy mimo seriálové řady nebo dokumentární seriály s kriminální tématikou.

V této souvislosti zmíníme blíže některá úskalí, s nimiž bylo nutné se vyrovnat.

 

Kritéria výběru

Navzdory zdánlivé jednoduchosti zadaných kritérií nebyl výběr seriálů, které figurují v rešerši, v žádném případě vždy zcela jednoznačný či nezpochybnitelný. Některé seriály totiž balancují na hraně žánrů, což se ostatně může projevit i v jejich nejednotné charakteristice v různých přehledech programů (seriál může být jednou označen jako „akční“ a „drama“ jindy „akční“ a „krimi“, jindy prostě jen jako „seriál“ bez bližšího upřesnění). Mnohdy je pak čistě věcí citu, jak seriál vyhodnotit.

Jelikož jedním z rysů kriminálek je zakotvenost v reálném světě (vyšetřování, podoba zločinu apod. – samozřejmě často s velkou dávkou umělecké licence, stylizace a nadsázky), vyloučili jsme z výběru všechny pořady, které tuto hranici překračují. Jisté fantaskní či mysteriózní až hororové prvky jsou přípustné, jakmile se ovšem v anotaci pořadu objevil žánr „sci-fi“, znamenalo to jeho automatické vyloučení z výběru.

V jiných případech však může být dělicí linka velice tenká – žánry jako akční, drama, krimi, mysteriózní apod. velmi často splývají. Rešerše si proto nemůže činit nárok na absolutní přesnost a také tak nečiní; výběr zůstává do jisté míry subjektivní záležitostí. A to jak z toho důvodu, že je nutné vycházet z anotací a žánrového zařazení, které byly sestaveny zvenčí (někdo někde shrnul děj a zadal žánr a výslednou anotaci zveřejnil v otevřených internetových zdrojích), tak i proto, že nikdy nelze být zcela objektivní.

Jiným, ne vždy jasným kritériem, je určení toho, kdy se jedná o samostatně stojící filmy spojené jen velmi volně a kdy o sérii či cyklus. Nemalou měrou opět záleží na zdroji – v jednom programovém přehledu může být titul označen jako série či cyklus/seriál, v jiném může figurovat jako samostatné filmy.

Do jisté míry jsme proto byli závislí na tom, jak je pořad označen v anotaci, na filmových webech apod. Toto označení nemusí být přesné. V mnoha případech je tedy opět věcí citu, co do výčtu zařadit a co ne.

Konečně posledním úskalím, které musíme zmínit, je skutečnost, že provozovatelé často do vysílání zařazují dvě až čtyři epizody nějakého kriminálního seriálu za sebou, přičemž donedávna v přehledu programů, z něhož dlouhodobě vycházíme, bylo těchto několik epizod sloučeno do jednoho časového údaje. Ve výsledku tak vznikalo zkreslení, neboť několik epizod bylo tímto systémem podchyceno jako jedna jediná, a výsledné číslo tak bylo podhodnoceno.

V roce 2020 poprvé tento nejednotný systém přehledu odpadl – každý díl seriálu je nyní uváděn zvlášť a k slučování již nedochází. Na jednu stranu tak lze předpokládat daleko přesnější výsledek z letošního roku, na stranu druhou však hrozí zkreslení při porovnávání letošních čísel s roky předchozími.

Je proto nezbytné mít na paměti limity rešerše, přesto však věříme, že výstupy, které byly takto získány, mohou poskytnout cenné orientační údaje.

 

Zahrnuté programy

 

Rešerše se týkala následujících celoplošných programů: ČT1, ČT2, NOVA, Nova Cinema, Nova Action (dříve fanda), Prima, Prima COOL, Prima love, Prima KRIMI, Televize Barrandov, Barrandov Krimi (dříve BARRANDOV PLUS) a KINO BARRANDOV.

 

Časový rozsah rešerše

 

Rešerše se týkala celkem šesti týdnů v průběhu celého roku.

Rešerše nejprve pokryla dva zimní týdny začátku letošního roku, konkrétně 3. a 8. týden – jednalo se o časové úseky 13.–19. ledna 2020 a 17.–23. února 2020.

Poté se zaměřila na dva jarní (astronomicky) týdny v časových úsecích 4.–10. května 2019 a 8.–14. června 2020, tj. 19. a 24. týden.

Konečně pro srovnání byly do rešerše doplněny i další dva týdny ze zbývajících ročních obdobíprázdninový týden 20.–26. července 2020 (30. týden) a podzimní týden 5.–11. října 2020 (41. týden).

 

Předpoklady a skutečnost

 

Až do roku 2014 byla zpracovávána rešerše vždy pouze zimního období (leden + únor). Podoba vysílání jiného období roku nebyla podchycena. Předpokladem bylo, že během roku je vysílán zhruba konstantní počet kriminálních seriálů, ovšem s několika výjimkami.

Výjimka 1:

Především v době prázdninových měsíců července a srpna se silně proměňuje programová skladba prakticky všech celoplošných programů, a nabídka se přizpůsobuje letní atmosféře a změněnému režimu diváků (prázdniny ve škole, doba dovolených).

Není ani neobvyklé, že v tomto čase je vysílání některých seriálů přerušeno, aby se v září plynule navázalo /případně nenavázalo dalšími díly.

Výjimka 2:

Dalším, již z minulých let částečně ověřeným předpokladem bylo, že odlišný režim mají rovněž oba víkendové dny, sobota s nedělí, během nichž počet kriminálek významně klesá – v případě některých programů dokonce na nulu, tedy minimálně v čase 06.00–22.00 hodin.

Jevilo se tedy jako logické, že v průběhu celého roku bude o víkendech vysíláno významně méně kriminálních seriálů než v pracovních dnech. (Tento jev se ostatně alespoň z části týká i jiných dnů pracovního klidu – během státních svátků se rovněž proměňuje vysílání, a to i na programech, které připomínaná výročí apod. nijak neakcentují. I tato situace se promítla do naší rešerše, neboť je do ní zahrnut státní svátek 8. května – Den vítězství (1945), konec 2. svět. války v Evropě.)

Dřívější rešerše za rok 2015 ukázala, že výskyt kriminálních seriálů ve vysílání pozemních celoplošných televizních programů je v zimních týdnech stále značný a každým rokem roste. Oproti tomu v dalších částech roku byl patrný významný pokles. Jelikož se však doposud rešerše týkaly vždy jen dvou zimních týdnů, nebylo možno určit, jedná-li se o zcela nový jev, nebo zda se podobný pokles v průběhu roku odehrával i v minulosti. Jednalo se rozhodně o překvapení, které vyžádalo další ověření v roce 2016; v tomto roce byl patrný určitý pokles i v zimních měsících, naopak v jiných částech roku se projevil nárůst, takže se o nějakém celkovém snížení počtu kriminálek nedalo hovořit.

V roce 2017 byly do rešerše zahrnuty další dva nové programy – BARRANDOV PLUS (nyní Barrandov Krimi) a KINO BARRANDOV. Předpoklad byl proto takový, že počet kriminálních seriálů na obrazovce obecně vzrostl, a cílem bylo především zmapovat, jak velký tento nárůst byl. Vzhledem k této předpokládané výrazné disproporci oproti předchozímu roku jsme se zaměřili zejména na tato základní zjištění, jaký byl vlastně nárůst počtu kriminálních seriálů oproti roku 2016.

Jelikož v roce 2018 v TV nabídce opět přibyl další nový program, výmluvně nazvaný Prima KRIMI, byl očekáván další nárůst, na nějž jsme se především zaměřili. Výrazný nárůst byl posléze potvrzen. Výskyt kriminálních seriálů ve vysílání pozemních celoplošných televizních programů se s výjimkou zimního období ani orientačně neshodoval s rokem 2017. Ač byl v roce 2018 zaznamenán poprvé pokles v denním vysílacím čase (zimní období), celkově počet kriminálních seriálů, kterým jsou děti potenciálně vystavovány, opět významně vzrostl.

V roce 2019 nedošlo k změnám oproti předchozímu roku (tj. nezačal vysílat žádný nový program) a situace tak dovolila přímé srovnání let 2018 a 2019.

 

 

2020

 

Rok 2020 se nakonec stal rokem zcela unikátním, jehož neblahý průběh – daný pandemií nového respiračního onemocnění covid-19 a s ní spojenými protiepidemickými opatřeními – se promítnul do života každého z nás.

Náhle tak vyvstala hypotetická možnost upravení vysílacího schématu provozovateli v návaznosti na nepředvídatelné okolnosti, nemající v dřívějších letech obdoby, tj. probíhající karanténní opatření, vyhlášení nouzového stavu a lockdown (uzavření země), kdy najednou velká část – a v určitých časových obdobích možná většina – populace země uvízla v převážně domácích podmínkách na dlouhé týdny a měsíce.

Do našich očekávání proto probleskla i myšlenka, zda se letos získané údaje z jarního a posléze i letně-podzimního srovnávacího období nebudou oproti letem minulým nějak významněji lišit.

Každopádně nás v roce 2020 zajímal – kromě dílčích vysílacích proměn programové nabídky během sledovaných období roku – zejména meziroční vývoj.

 

Zimní období


Za rešeršované dva týdny v zimním období bylo zaznamenáno 842 různých dílů kriminálek (vč. repríz).


Připomínáme, jakých programů se rešerše týká:

 

Jelikož letos byly do rešerše zahrnuty stejné programy jako loni, lze učinit jednoduché srovnání.

Připomínáme však nejednotnost uvádění jednotlivých dílů v přehledech programů – dříve v některých případech docházelo ke slučování navazujících dílů do jednoho údaje, kterýžto jev se již v letošním roce neobjevoval. Při nejlepší vůli tak může docházet k určitému zkreslení při meziročním srovnání. Lepší zdroje k výpočtům však nemáme.

 

Historie


Jak již bylo zmíněno, rešerše se v roce 2015 svým rozsahem výrazně pozměnila – nově zahrnula celkem šest týdnů z průběhu celého roku (v letech 2012–2014 byla rešerše zpracovávaná v jednodušší, dá se říci oproti dnešku v osekanější podobě, zahrnovala pouze zimní období). Zimní období však dokážeme zpětně porovnat až do roku 2012.

2012

V týdnu 16.–22. ledna 2012 bylo zaznamenáno 157 dílů kriminálek a z nich 110 v úseku 6:00–22:00 hodin. V týdnu 13.–19. února 2012 bylo zaznamenáno 131 dílů kriminálek a z nich 92 v úseku 6:00–22:00 hodin.

2013

Oproti loňskému roku nově vysílal program fanda. V čase od 6.00 do 22.00 hodin bylo možno shlédnout ve 3. týdnu roku 2013 celkem 139 různých kriminálek. V případě 7. týdnu 2013 v čase od 6.00 do 22.00 hodin se celkem jedná o 124 pořadů.

2014

V čase od 6.00 do 22.00 hodin bylo možno shlédnout ve sledovaném lednovém týdnu roku 2014 celkem 178 různých kriminálek (oproti loňskému 139). V případě únorového týdne 2014 v čase od 6.00 do 22.00 hodin se celkem jedná o 171 pořadů (oproti loňskému 124).

2015

Za rešeršované dva týdny v zimním období bylo zaznamenáno 551 různých dílů kriminálek (vč. repríz). Byl patrný opětný nárůst, pokud jde o celkový počet. Pokud jde o zimu, zdálo se, že se jedná o setrvalý trend. Po dobu, kdy byla rešerše prováděna, tj. od roku 2012, byl za toto období každoročně patrný nárůst.

2016

Pro rok 2016 byl patrný pokles, pokud jde o celkový počet. Pokud jde o zimu, bylo to poprvé, co byl takový pokles zaznamenán. Až do roku 2016 byl vždy zjištěn pouze nárůst – po dobu, kdy je rešerše prováděna, tj. od roku 2012, byl za toto období skutečně každoročně patrný nárůst. Rok 2016 se tedy lišil. Nicméně pokud jde o časový úsek 6.00–22.00 hodin, pokles nastal pouze v lednovém týdnu. V únorovém týdnu došlo naopak k (zcela nepatrnému) nárůstu (168 kriminálek v roce 2015; 170 kriminálek v roce 2016). Můžeme tedy říci, že se únorová čísla za rok 2015 a 2016 držela na stejné úrovni.

2017

V roce 2017 došlo k nárůstu ve všech ohledech, neboť přibyly dva nové programy. Pokud jde o celkový počet, došlo v roce 2017 k nárůstu o 26,74 % oproti roku 2016. V případě sledovaného denního vysílacího času (6.00–22.00 hodin) bylo lze v roce 2017 pozorovat ještě mnohem vyšší nárůst, a to o 40,19 % oproti roku 2016.

2018

V roce 2018 přibyl další program (Prima KRIMI), avšak v zimním období dosud nezačal vysílat, tudíž výsledky oproti minulému roku nijak neovlivnil. Pokud jde o celkový počet, došlo v roce 2018 k nárůstu o 1,68 % oproti roku 2017. K nárůstu tedy došlo, ale zcela minimálnímu. V případě sledovaného denního vysílacího času (6.00–22.00 hodin) pak můžeme v roce 2018 pozorovat dokonce pokles, a to o 6,65 % oproti loňskému roku.

2019

Pokud jde o celkový počet, došlo v roce 2019 k nárůstu o 8,68 % oproti roku 2018. V případě sledovaného denního vysílacího času (6.00–22.00 hodin) jsme pak mohli v roce 2019 pozorovat nárůst o 10,56 % oproti loňskému roku. Pokles z loňského roku se tedy neopakoval.

 

Současnost


Srovnání 2019–2020

Pokud jde o celkový počet, došlo v zimním období v roce 2020 k nárůstu o 16,78 % oproti roku 2019. V případě sledovaného denního vysílacího času (6.00–22.00 hodin) pak můžeme v roce 2020 pozorovat nárůst o 19,78 % oproti loňskému roku.

Pokles z roku 2018 se tedy neopakoval ani loni, ani letos.

 

Pokud jde o časové rozložení, je srovnatelné s loňským rokem a platí, že většina kriminálních seriálů je vysílána během dne v časovém období 06.00–22.00 hodin, viz graf výše. Tento jev se nijak nemění.

Je třeba podotknout, že v čase od 6.00 do 22.00 hodin, což je 16 hodin, byly odvysílány 2/3 kriminálek, zatímco v čase od 22.00 do 6.00 hodin 1/3 kriminálek, tj. ve dvou třetinách dne (16 hodin mezi 6. a 22. hodinou) bylo odvysíláno 2/3 kriminálek a v jedné třetině dne (od 22.00 do 6.00 hodin, tedy během 8 hodin) 1/3 kriminálek. Rozložení kriminálek v čase tedy bylo konstantní bez ohledu na to, zda jde o dobu denní, kdy je třeba zvýšená ochrana dětí, či noční.

Pokud jde o srovnání vysílacího schématu „všední den vs. víkend“, dlouho platilo, že v neděli (a o víkendu vůbec) nejsou kriminální seriály nasazovány do vysílání v tak hojném počtu jako ve všední den. S nástupem programů specificky zaměřených na krimi pořady to již neplatí – na programech Nova Action a Prima KRIMI jsou kriminální seriály zařazovány po celý týden bez rozdílu.

Na programu Prima love přestaly být v roce 2018 po zprovoznění programu Prima KRIMI uváděny kriminální seriály (potvrzujeme, že v roce 2020 nebyla na programu Prima love zaznamenána jediná kriminálka). Ovšem nedá se hovořit o tom, že se kriminálky jen přesunuly z jednoho programu na druhý, neboť zatímco na programu Prima love tvořily jen jeden z více žánrů (byť častý), program Prima KRIMI je na nich de facto celý vystavěn.

Bylo zjištěno, že obvyklé denní schéma programu Prima KRIMI sestává z  jednolitého bloku hraných kriminálních seriálů, který je narušen pouze na jeho začátku a na konci.

Např. ve čtvrtek 16. ledna 2020 byl od 8.00 hodin odvysílán pořad Policie v akci, od 8:50 hodin pořad Policie v akci USA XXVIII (3), tedy formáty, které nemůžeme do přehledu započítat, ačkoli se zabývaly kriminalistickým vyšetřováním (jednalo se o českou a americkou reality show/doku-drama). Od 9:10 hodin byl už zařazen hraný kriminální seriál Policie Hamburk X (14), načež vysílání kriminálních seriálů se již do konce kalendářního dne nezastavilo a ještě přesáhlo do dne dalšího. Až od 2:15 hodin po půlnoci byl zařazen další pořad, který nespadal do sféry našeho zájmu, tj. další díl Policie v akci USA (Policie v akci USA XXVIII (3)). Od 2:40 hodin pak navazoval pořad Policie v akci.

Ve čtvrtek 20. února 2020 byl od 6:10 hodin uveden pořad s názvem Noční Praha s charakteristikou „záběry stmívajícího se města a nočních pohledů na Prahu z Letné a z Vyšehradu“, od 6:45 hodin již startovalo pásmo hraných kriminálek (a to seriálem Případ pro dva VI (47)). Tento blok byl přerušen až po půlnoci ve 3:35 hodin pořadem Policie v akci, od 4:30 hodin následovala Noční Praha.

Kromě výjimek je tedy vysílání programu Prima KRIMI – shodně se svým názvem – naplněno výhradně kriminálními seriály.

Na tomto programu rovněž v minulosti padla dlouhá léta předtím neměnná „tradice“, že seriál Vraždy v Midsomeru je vysílán výhradně o víkendech.

 

Program Nova Action do jisté míry udržuje obdobný model jako program Prima KRIMI, přece jen se však v jeho nabídce objevuje více pořadů s nekriminální tematikou, a to i během dne, a dochází tak k rozbití onoho „monolitického bloku“ – typického pro vysílání Prima KRIMI – do několika bloků menších.

Na programu Nova Action jsme kromě krimiseriálů zaznamenali i sportovní utkání (Tipsport liga – 23. ročník zimního fotbalového turnaje), reality show (Válka skladů Kanada II; Mistři zastavárny V; Mistři aukcí) či magazíny (Marek Hyka – Hlavou dolů – akrobatické létání; UFC magazín 2020 – Ultimate Fighting Championship).

 

 

V obecné rovině pak stejně jako v minulých letech musíme zdůraznit, že ne každý kriminální seriál musí být zpracován tak, že reálně hrozí ohrožení dětí či mladistvých – naopak, mnohé takové seriály jsou zpracovány poměrně umírněnými filmařskými prostředky. Mnohé jsou ovšem naopak zase velice realistické.

V každém případě se však jedná o celé bloky odpoledního či podvečerního vysílání, kdy jsou uváděny pouze a jen seriály s kriminální tématikou, a dětský divák může před televizí prosedět u kriminálních seriálů v podstatě celý den od rána až do podvečerních hodin, zcela bez korekce dospělých.

Lze stále pozorovat, že kriminální seriály jsou vysílány zejména v odpoledních hodinách, kdy lze předpokládat přítomnost dětí doma po návratu ze školy.

Většina z kriminálek má přitom základní společné rysy – prezentují mnoho násilí, prezentují trestnou činnost, která v reálném životě má jistě výrazně menší podíl na životě společnosti, než jaký je její podíl v televizním vysílání, atd. V minulých letech bylo odvysílání přibližně dvou desítek krimi pořadů spojeno s  upozorněním na porušení zákona nebo s uložením pokuty.

Denní vysílací čas ve všedních dnech bývá často využíván k vysílání repríz pořadů, které si již premiéru v atraktivnějším večerním čase odbyly, a provozovatelé se snaží využít vysílací práva, která dosud mají – jde o určitou recyklaci pořadů již nepoužitelných v atraktivnějších vysílacích časech. Toto právo jistě nelze provozovatelům upřít, ale je vidět, že krimi seriály považují za snadnou volbu pro takovéto využití, kdy skutečná programová dramaturgie, která by brala ohled na diváky, kteří mohou být v takovém čase u obrazovek, jde stranou.

Provozovatelé rovněž – s výjimkou České televize – zatím stále nepřikročili k samoregulaci ve vztahu k nasazování pořadů do vysílání a k jejich označování podle vhodnosti pro různé věkové skupiny diváků.

Také tento přístup se jeví tak, jako by provozovatelé čekali na regulaci, která jim bude vnucena shora, namísto toho, aby dosáhli větší svobody samoregulací, kterou by pak sami aplikovali namísto úředního dozoru zvenčí.

Je nutno vzít v potaz i skutečnost, že do rešerše nebyly započítány jednotlivé filmy s kriminální tematikou, tj. pořady, které netvoří cyklus či ucelenou řadu, ale ani dokumentární seriály, zabývající se kriminálními činy.

Ve sledovaných obdobích byly vysílány i různé dokumentární seriály, týkající se zločinů a jejich vyšetřování. A samozřejmě byly vysílány i jednotlivé filmy s kriminální tématikou.

Celková nabídka pořadů zabývajících se zločinem tak byla ještě vyšší, než jak ji zachycuje tabulka.

Oproti roku 2019 byl v zimním období v denním vysílacím čase zaznamenán nárůst, a to o 19,78 %.

 

Jarní období

 

Za rešeršované dva týdny v jarním období bylo zaznamenáno 794 různých dílů kriminálek (vč. repríz).

Zatímco během lednového a únorového týdne bylo odvysíláno celkem 842 dílů různých seriálů, vč. repríz, v květnovém a červnovém týdnu se jednalo o 794 dílů.

Budeme-li počítat pouze časový úsek vymezený 6.–22. hodinou, pak v obou jarních týdnech bylo odvysíláno 508 různých kriminálek oproti 539 v zimním období, jde o pokles o 5,7 %.

V jarním období byl tedy oproti zimnímu období zaznamenán ve sledovaném čase 6.00–22.00 hodin mírný pokles.

Zatímco během jara 2019 se jednalo o 811 dílů, na jaře 2020 se jednalo o 794 dílů (na jaře 2018 to bylo 785 dílů; na jaře 2017 se jednalo o 648, na jaře 2016 šlo o 453 dílů).

Budeme-li počítat pouze časový úsek vymezený 6.–22. hodinou, pak na jaře 2020 bylo odvysíláno 508 různých kriminálek oproti 530 na jaře 2019, jedná se o pokles o 4,15 % oproti loňskému roku.

Pokud jde o celkové číslo, vidíme pokles o 2,10 % oproti loňskému roku.

Pokud jde o časové rozložení, stále platí, že většina kriminálních seriálů je vysílána během dne v časovém období 06.00–22.00 hodin.

 

Letní a podzimní období


Za rešeršované dva týdny v letním /podzimním období bylo zaznamenáno 799 různých dílů kriminálek (vč. repríz).

Zatímco během květnového a červnového týdne bylo odvysíláno celkem 794 dílů různých seriálů, vč. repríz, v červencovém a říjnovém týdnu se jednalo o 799 dílů, tedy takřka o identické množství. Jde o zcela minimální nárůst, a to o 0,63 %, tj. cca o 1 %.

Budeme-li počítat pouze časový úsek vymezený 6.–22. hodinou, pak v letním a podzimním týdnu bylo odvysíláno 498 různých kriminálek oproti 508 v jarním týdnu. Pokud tedy jde o sledovaný úsek (6.–22. hodina), vidíme pokles o 1,97 %.

Během letního a podzimního týdne roku 2019 bylo odvysíláno celkem 898 dílů různých seriálů, vč. repríz, v případě letního a podzimního týdne 2020 se jednalo o 799 dílů. Jedná se o pokles o 11,02 % oproti roku 2019.

Budeme-li opět počítat pouze časový úsek vymezený 6.–22. hodinou, pak v letním a podzimním týdnu 2019 bylo odvysíláno 576 různých kriminálek, zatímco v roce 2020 to za stejné období bylo 498 kriminálek.

Oproti roku 2019 byl za stejné období v roce 2020 zaznamenán pokles o 13, 54 %.

 

Pro tento pokles existuje zcela zjevné vysvětlení – ve sledovaném říjnovém týdnu byly na programech provozovatele Barrandov Televizní Studio a.s. (programy Televize Barrandov, Barrandov Krimi a KINO BARRANDOV) uvedeny pouze dvě kriminálky, a to dva díly seriálu Big Ben: v sobotu 10. října a v neděli 11. října 2020, shodně od 20.00 hodin na programu Barrandov Krimi.

Programy tohoto provozovatele rozhodně nepatří k těm, co by byly kriminálními seriály zahlceny, přesto jich však obyčejně prosty nejsou a jejich počet není ani zcela bezvýznamný – k obvyklým seriálovým řadám zde patří právě Big Ben či Zákon a pořádek, přičemž druhý jmenovaný bývá zpravidla vysílán v podobě řady několika za sebou uvedených dílů (víkend nevyjímaje).

Např. v pátek 24. července 2020 bylo na programu Barrandov Krimi odvysíláno šest dílů seriálu Zákon a pořádek za sebou, zatímco v pátek 9. října 2020 zde nebyla odvysílána kriminálka žádná (ve stejném časovém úseku byly místo toho na daném programu odvysílány tyto pořady: 18:10 hodin – Soudce Alexandr; 19:15 hodin – Soudkyně Barbara; 20:30 hodin – Soudce Alexandr; 21:35 hodin – Soudkyně Barbara; 22:40 hodin – Aféry – neuvěřitelné životní příběhy).

Lze předpokládat, že podobný výpadek se musel viditelně projevit i ve statistice.

Pokud jde o časové rozložení, stále platí, že většina kriminálních seriálů je vysílána během dne v časovém období 06.00–22.00 hodin.

 

K výsledkům rešerše jako celku


V roce 2019 byl za celé období zaznamenán výrazný nárůst, a to ačkoliv nepřibyl žádný nový program. Tento nárůst se v roce 2020 neopakoval, vývoj byl v daném roce kolísavý (přičemž jako o nevypočitatelném lze hovořit o celém letošním roku poznamenaném pandemií onemocnění covid-19, nejen o číselných zjištěních).

Rešerše ukázala, že v roce 2020 výskyt kriminálních seriálů ve vysílání pozemních celoplošných televizních programů rostl v prioritně sledovaném zimním období (lednový a únorový týden). K tomuto rostoucímu trendu se zdají v obecné rovině významně přispívat specializované programy Nova Action a Prima KRIMI.

V ostatních sledovaných obdobích – jarním (květen + červen) a letně/podzimním (červenec + říjen) – docházelo k poklesu u obou sledovaných parametrů (celkový a denní vysílací čas) – s výjimkou nepatrného nárůstu u celkového počtu kriminálek v letně/podzimním období oproti jarnímu (o necelé 1 procento, spíše lze tedy mluvit o stagnaci).

Nicméně stále platí, že čísla se drží vysoko, což vzhledem k existenci tematických programů příliš nepřekvapuje. Těžko také hledat v letošních číslech počátek nějakého sestupného trendu, neboť s jistotou nelze odhadnout, zda a jakým způsobem se do televizní nabídky prolnula zdravotní krize a obecně napjatá sociálně-společenská situace z ní plynoucí; ač se můžeme domnívat, že zejména s nabídkou specificky vyprofilovaných programů Nova Action a Prima KRIMI události minulých měsíců příliš nezahýbaly (nejedná se o zpravodajské programy), o ostatních programech tak s jistotou říci nemůžeme.

Další věcí jsou samozřejmě časové limity dne; jestliže nabídku programu Prima KRIMI již nyní představují takřka výhradně hrané krimiseriály, nezbývá již příliš mnoho prostoru na expanzi daného žánru. Den nemůže mít více jak 24 hodin.

 

Na závěr doplňujeme stručný přehled čísel, týkajících se denního vysílacího času.

Vezmeme-li jako základní rešeršované období dva zimní týdny, a srovnáme-li získaná data z minulých let s rokem 2012, kdy byla obdoba této rešerše poprvé zpracována, vidíme tato čísla:

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2012, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 202

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2013, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 263

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2014, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 349

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2015, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 368

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2016, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 311

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2017, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 436

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2018, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 407

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2019, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 450

Období: 1 týden v lednu, 1 týden v únoru 2020, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 539

 

Další dvě období jsou v roce 2020 sestupná (data jsou zpracovávána až od roku 2015):

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2015, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 284

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2016, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 307

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2017, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 384

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2018, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 488

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2019, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 530

Období: 1 týden v květnu, 1 týden v červnu 2020, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 508

 

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2015, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 249

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2016, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 322

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2017, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 384

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2018, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 495

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2019, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 576

Období: 1 týden v červenci, 1 týden v říjnu 2020, denní vysílání (06.00–22.00 hodin): 498

 

Stejně jako v předchozích letech tedy platí, že seriály s kriminální tématikou se zjevně trvale a nepřehlédnutelně zabydlely na našich obrazovkách. Jejich popularita je zřejmá, pokles jejich počtu nelze očekávat. Nezbývá než doufat v odpovědný přístup provozovatelů, spočívající v zařazení potenciálně problematických titulů až do pozdních večerních/nočních hodin.

Podotýkáme, že pokud nedojde prokazatelně k porušení zákona o vysílání, Rada nemůže konat. Pokud tedy nějaký pořad „pouze“ není pro děti příliš vhodný (např. svou komplikovaností, tísnivostí apod.), avšak nedochází zde k ohrožení některého z vývojů, nelze proti jeho vysílání nic namítat ani v denním vysílacím čase.

Celá řada kriminálních seriálů nás tedy bude provázet v průběhu dne i nadále.

 

 

predchozí
7. 1. 2021

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání IX

Již podeváté předkládáme čtenářům webu Děti a média závěry rešerše kriminálních seriálů ve vysílání českých celoplošných televizních programů. Cílem rešerší je zjistit, jak významné zastoupení mají v televizním vysílání pořady s kriminální tematikou.
16. 12. 2020

Televizní program Naživo

V nedávné době jsme informovali čtenáře webu Děti a média o řadě iniciativ kulturních institucí, které se v době přísných protiepidemických opatření snaží najít cestu ke svým divákům a návštěvníkům alternativními způsoby. Pozornost byla věnována mimo jiné i nové streamovací službě Dramox, která za…
10. 12. 2020

Lucemburský regulátor bude řešit vysílání programu Skylink 7 v ČR

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání při výkonu své dozorové činnosti zjistila, že v České republice je od roku 2019 šířen televizní program Skylink 7, který je určen výhradně zákazníkům satelitní služby Skylink prostřednictvím programové nabídky placených balíčků televizních stanic a který je…
25. 11. 2020

Vzdělání, kultura a umění online

Období pandemie onemocnění covid 19, které v roce 2020 zažíváme, je pro nás všechny bezprecedentní zkušeností. Každý se s nastalou situací vyrovnáváme jinak a každý si z ní odneseme něco jiného. A ačkoli to tak mnozí dnes ještě nemusejí vnímat, určitě časem objevíme i pozitiva, která nám tato…
2. 11. 2020

Dvě pokuty za filmy odvysílané na programu FILM CAFE

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila v nedávné době dvě pokuty provozovateli  AMC Networks Central Europe s.r.o. v souvislosti s odvysíláním celovečerních filmů na programu FILM CAFE, který je šířen na území Maďarska.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media