5. 2. 2020

Neadekvátní mediální reflexe výbuchu v prešovském panelovém domě

V prosinci loňského roku došlo ve slovenském Prešově k tragické události. Při výbuchu nahromaděného plynu v panelovém domě a následném rozsáhlém požáru zemřelo osm osob. Tato událost měla pochopitelně obrovskou mediální odezvu, která reflektovala příčiny tragédie, hledání viníků, náročné záchranné práce a rovněž osudy obyvatel daného domu.

Ne všechna masová média se s informováním o této mimořádně smutné události s děsivými následky vypořádala adekvátně. Takovým médiem byla rovněž česká televizní stanice Prima, která se události věnovala v hlavní zpravodajské relaci Velké zprávy. Provozovatel v rámci informování odvysílal amatérsky pořízený audiovizuální záznam z místa tragédie. Jeho součástí byly záběry zachycující muže, který se při snaze zachránit si život neudržel na římse a spadl z balkonu. Záběry pádu muže byly odvysílány bez předchozího upozornění, dvakrát za sebou, v druhém případě zpomaleně. Postava padajícího muže byla navíc redakcí označena pomocí červeného kroužku.

Reportáží se z hlediska svých kompetencí zabývala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dospěla k závěru, že provozovatel porušil zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to dokonce dvě různé zákonné povinnosti.

Rada předně dospěla k závěru, že odvysílání uvedených záběrů bylo chybné z hlediska ochrany dětí a mladistvých. Jelikož děti si od určitého věku plně uvědomují, že přihlížejí záběrům reálné události, mohla je taková zkušenost vážně traumatizovat. Hlavním rizikem bylo, že zhlédnutí záznamu může v dětech vyvolat strach o sebe a své blízké, resp. strach z toho, že se mohou dostat do stejné situace jako obyvatelé domu v Prešově. Hrozil tak dopad na zdravý psychický vývoj dětí, u nichž může být podpořen vznik úzkostí či fobií. Rada proto provozovateli vydala upozornění na porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb.

Dále Rada hodnotila reportáž z pohledu zákonné povinnosti bezdůvodně nezobrazovat osoby umírající nebo vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost.

Rada konstatovala, že informační hodnota záběrů byla pochybná, jelikož průměrný divák si na základě sdělení, že při požáru zemřel muž, který se zřítil z balkonu, když si chtěl zachránit život, dokáže představit, jak taková tragická událost vypadá. Ukazovat ji divákovi prostřednictvím autentických záběrů, navíc opakovaně, zpomaleně, přičemž postavu muže redakce zvýraznila pomocí červeného kroužku, je neadekvátní a samoúčelné, resp. motivované určitou mírou senzacechtivosti. Je možné dovozovat, že se provozovatel zařazením těchto záběrů pokoušel zatraktivnit zprávu pro diváky, což lze považovat za zobrazení trpící a umírající osoby způsobem snižujícím lidskou důstojnost. Rada proto rovněž upozornila provozovatele na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. f) zákona č. 231/2001 Sb.

 

predchozí
5. 2. 2020

Neadekvátní mediální reflexe výbuchu v prešovském panelovém domě

V prosinci loňského roku došlo ve slovenském Prešově k tragické události. Při výbuchu nahromaděného plynu v panelovém domě a následném rozsáhlém požáru zemřelo osm osob. Tato událost měla pochopitelně obrovskou mediální odezvu, která reflektovala příčiny tragédie, hledání viníků, náročné záchranné…
22. 1. 2020

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání VIII

Již poosmé předkládáme čtenářům webu Děti a média závěry rešerše kriminálních seriálů ve vysílání českých celoplošných televizních programů. Cílem rešerší je zjistit, jak významné zastoupení mají v televizním vysílání pořady s kriminální tematikou.
9. 1. 2020

Film Mapy ke hvězdám patří do nočního vysílacího času

Radě pro rozhlasové a televizní vysílání byla doručena stížnost slovenské divačky, která považuje za nepřijatelné, že byl ve večerních hodinách na programu JOJ Cinema odvysílán americký film Mapy ke hvězdám, který, dle jejího názoru, obsahuje perverzní scény.
15. 11. 2019

Reflexe fake news v literatuře

V dnešní době patrně již nebude nikdo, kdo by se nesetkal s termínem fake news. Spíše budou převládat ti, kteří mohou mít pocit, že nás témata kolem falešných zpráv, mediálních manipulací, činnosti trollů či hoaxů ve veřejném prostoru až zahlcují.
8. 11. 2019

51. Dětský filmový festival Oty Hofmana

www.festivalostrov.cz Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana, a to již 51. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media