27. 2. 2023

Pořad ohrožující dětské diváky ve vysílání programu NOVA

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla upozornit provozovatele TV Nova s.r.o. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., ve znění účinném do 14. září 2022, tedy na porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, odvysíláním pořadu Kriminálka Las Vegas IV (2) na programu NOVA dne 9. května 2022 od 15:00 hodin.

Kriminálka Las Vegas je americký kriminální seriál z let 2000–2015, v němž tým kriminalistů vyšetřuje případy vražd v prostředí města Las Vegas.

V posuzované epizodě kriminalisté vyšetřují smrt studenta, který byl nalezen mrtvý ve vaně v domě, kde žil spolu se svými spolubydlícími. Student a fotbalový fanoušek Daniel se dostal v baru do konfliktu se skupinou jiných mladíků. Jeden z nich ho udeřil pěstí zezadu do hlavy a prstenem mu způsobil krvácení do mozku. Daniel netušil, že je vážně zraněný, v důsledku utrpěného poranění ale později, ve vaně, zemřel.

Z hlediska rizika ohrožení dětských diváků pořad obsahoval dvě problematické scény. V první scéně, která se odehrává v deváté minutě pořadu, vstupují do domu, kde Daniel bydlel, vyšetřovatelky. Přicházejí do koupelny, kde se ve vaně nachází mrtvé tělo ve vysokém stádiu rozkladu. Vyšetřovatel, který je již na místě, cynicky poznamenává, že „polévka je na stole“. Dialogy policistů jsou doprovázeny opakovanými naturalistickými záběry znetvořeného lidského těla. Poté, co forenzní tým tělo odnese, nabírají vyšetřovatelky z vany vzorky vody s rozpuštěnou lidskou tkání. Scéna je vystavěna tak, aby působila pocity šoku a znechucení. Z odvysílané podoby scény není patrné, že by provozovatel provedl editační úpravy zohledňující denní dobu, kdy byl pořad zařazen do vysílání.

Druhou ohrožující scénou je scéna z pitvy Daniela. Tělo oběti leží na pitevním stole, vyjmutý mozek pak vedle v misce. Patolog při prezentaci výsledků pitvy poznamenává, že mozek oběti je zelený, „protože byl v páře, a to je pak jako limetkové želé“. Přesto, že je v místnosti příšeří, jsou záběry těla oběti a jeho částí (mozku) zřetelné, snímané zblízka a v detailu.

Posuzovaná epizoda se odvíjí podle scénáře, který je pro americké kriminální seriály typický. Při vyšetřování případů vraždy klade důraz na nález těla oběti, jeho ohledání a pitvu, která pomůže pomocí moderních forenzních metod rekonstruovat příčinu a okolnosti smrti a odhalit vraha.

V daném případě pořad obsahoval opakované, explicitní záběry těla oběti ve vysokém stupni rozkladu, na místě činu a na pitevním stole, a to včetně detailů, jakými je např. lidská tkáň rozpuštěná ve vodě nebo neobvykle zbarvený mozek oběti.

Pořad byl do vysílání zařazen v odpoledních hodinách, kdy jsou u televizních obrazovek často přítomny děti, a to včetně mladších školáků nebo předškoláků. V těch pak může zhlédnutí výše uvedeného obsahu vyvolat psychický otřes, přetrvávající pocity úzkosti, poruchy spánku či snížení citlivosti vůči projevům násilí a jeho důsledkům.

 

 

predchozí
27. 2. 2023

Pořad ohrožující dětské diváky ve vysílání programu NOVA

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla upozornit provozovatele TV Nova s.r.o. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., ve znění účinném do 14. září 2022, tedy na porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by…
14. 2. 2023

Pozvánka do dalšího roku – Jeden svět, Zlín film festival a další akce v roce 2023

Loni v této době jsme čtenáře webu Děti a média zvali na obnovené či postupně obnovované společenské a kulturní události, které se po předchozím dlouhém (a zdánlivě nekonečném) pandemickém období slibovaly opět rozjíždět ve své dřívější podobě, tj. nikoliv pouze v okleštěné on-line podobě, ale již…
6. 2. 2023

Ve vysílání Hitrádio Černá Hora nepatřičná prezentace kouření a drog

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 19. zasedání v roce 2022 rozhodla upozornit provozovatele MEDIA BOHEMIA a.s. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 8. listopadu 2022 v čase od 6:58 do 6:59 hodin na programu Hitrádio…
1. 2. 2023

Únor s Městskou knihovnou v Praze

  Stalo se již tradicí, že čtenáře webu Děti a média upozorňujeme na zajímavé akce, jichž se mohou zúčastnit v Městské knihovně v Praze, ať již v její ústřední budově či v některé z 41 poboček.
31. 1. 2023

Cal Newport: Digitální minimalismus – trocha filosofie a hodně sebeorganizace, a jak na to

Jak jsme avizovali koncem minulého roku, rádi bychom čtenářům webu Děti a média i nadále blíže představovali zajímavé knižní tituly týkající se nových médií – takové, o nichž se domníváme, že by pro vás mohly být nějakým způsobem přínosné.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media