Ve dnech 5.–9. října 2014 proběhl v Ostrově nad Ohří již 46. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Téma festivalu bylo „Moji kamarádi“.
Festival se konal v Domu kultury na Mírovém náměstí (Dům kultury Ostrov, Mírové náměstí 733, 363 01 Ostrov). Zajištěna byla spolupráce s Českou televizí.
Kromě soutěžních filmů řazených do několika sekcí (soutěžní filmy a televizní pořady; soutěžní dětská videotvorba; soutěžní studentská videotvroba) byla součástí festivalu i řada doprovodných akcí (tematické filmy a výstavy, workshopy, koncerty, ohňostroj apod., ale třeba i fotbalový zápas).
Slavnostního uvedení jednotlivých filmů se mnohdy účastnili i jejich tvůrci a představitelé dětských rolí.
Závěrem porota udělila 11 ocenění. Vítězem hlasování dětských diváků (a tedy držitelem Ceny dětského diváka) se stala hudební filmová pohádka Tři bratři režiséra Jana Svěráka.
Shrnutí soutěžní sekce festivalu
Každé dopoledne byly promítány soutěžní filmy či televizní pořady, jichž se zúčastnily školní skupiny různého věkového spektra. Klasické pohádky byly navštěvovány nejmenšími diváky, naopak filmy s dospělejší tematikou byly vyhrazeny odrůstajícím dětem. V odpoledních hodinách pak byly projekce otevřeny pro širokou veřejnost.
Do soutěže mohly být přihlášeny filmy a televizní pořady, které byly dokončeny nejpozději do 30. září 2012 a nebyly dosud uvedeny na festivalu Oty Hofmana v Ostrově.
Vyhodnocení soutěžních filmů bylo vyhlášeno při slavnostním zakončení festivalu.
Soutěžní filmy byly řazeny do tří sekcí:
1) soutěžní filmy a televizní pořady, které vznikly v posledních dvou letech
2) soutěžní dětská videotvorba, která vznikla v posledních pěti letech
3) soutěžní studentská videotvroba (Zlín, Písek), která vznikla v posledních dvou letech.
Poroty, hodnotící soutěžní filmy, byly cekem čtyři:
1) „dospělá“ porota pro hraný film a televizní tvorbu (spisovatelka a dramaturgyně Pavla Frýdlová, režisér Václav Křístek, herec Filip Cíl)
2) porota pro dětskou videotvorbu a studentské filmy (herec Jaroslav Vízner, učitel Lukáš Lerch, pedagog Radim Wolák)
3) porota tvořená deseti žáky, vybranými z ostrovských škol
4) porota diváků (všichni dětští diváci měli po skončení filmu možnost hlasovat vhozením svých vstupenek do hlasovacích schránek označených číslicemi 1–3, známkovalo se „jako ve škole“).
Dospělá porota měla možnost udělit čestné uznání. (Porota může podle svého zvážení ceny neudělit.)
Tyto poroty udělily celkem 11 ocenění buď jednotlivým snímkům, nebo účinkujícím hercům.
Filmy a televizní filmy promítané v rámci soutěžní projekce:
Duch nad zlato (TV tvorba, 2013)
Režie: Zdeněk Zelenka
Předloha: Hans Christian Andersen
Hrají: František Skopal, Veronika Kubařová, Viktor Preiss, Martin Dejdar, Jiřina Bohdalová, Jan Hrušínský, Radek Holub, Miroslav Vladyka a další
Tulák Vojta objeví jedné noci v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se vyděsí a uteče, do kapsy si ale stihne dát pár zlaťáků a malé křesadlo. Když Vojta použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha, který mu musí sloužit, jeho život se změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní zamiluje. Nemyslí na nic jiného než jak být s princeznou, v čemž mu duch s radostí pomáhá. (oficiální festivalový program)
Seriálu se věnuje i webová stránka České televize: http://decko.ceskatelevize.cz/duch-nad-zlato.
FAIR PLAY (2014)
Režie: Andrea Sedláčková
Hrají: Judit Bárdos, Aňa Geislerová, Roman Luknár, Eva Josefíková, Ondřej Novák, Roman Zach, Igor Bareš, Jiří Wohanka, Ondřej Malý a další
Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka a trenér doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého tréninkového drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem. Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitamínů aplikovat tajně. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získané na ostrovském festivalu:
Kovář z podlesí (2013)
Režie: Pavel Göbl
Hrají: Bolek Polívka, Gregor Bauer, Valerie Šámalová, Filip Dvořák, Matěj Převrátil, Josef Somr, Milan Markovič, Rostislav Novák ml., Jiří Pecha, Ivana Chýlková, Barbora Seidlová a další
Filmová pohádka, ve které spolu s herci hrají animované postavy. Podlesí je malá vesnička, kterou se před lety přehnala válka s Turkem. Dobré houbové víly byly tehdy požádány o pomoc, ale protože vykonaly dobro i zlo zároveň, byly potrestány a staly se z nich houbové baby. A na Podlesí za to padla kletba. Teď přišel čas vše napravit, ale ve vsi se objevil Drak. A tak zatímco se Toník snaží zachránit svou milou Bětku ze spárů zlých víl, jeho strýc Kovář se se svými zaměstnanci Veverkou a Křečkem vypraví na Draka. Hlavní myšlenkou pohádky je, že se zlem nelze bojovat hrubou silou, ale naopak – rozumem, srdcem a odvahou. (oficiální festivalový program)
Filmu se věnuje i webová stránka České televize: http://kovarzpodlesi.ceskatelevize.cz/.
Mazalové – pravda nebo pohádka? (TV tvorba, 2014)
Režie: Bořivoj Hořínek
Hrají: Jan Hrušínský, Mahulena Bočanová, Pavel Kříž, Jana Bernášková, Luděk Sobota, Miroslav Táborský, Matouš Ruml a další
Na starobylém hradu Oreb spokojeně žije bílá paní, bezhlavý rytíř, vodník a nesmrtelný alchymista. Jejich klid je narušen příchodem nových majitelů hradu. Od této chvíle musí strašidla čelit nesnesitelné zbohatlické rodině Mazalů, což se ukáže jako úkol téměř přesahující veškeré jejich schopnosti, včetně těch kouzelných. (oficiální festivalový program)
Seriálu se věnuje i webová stránka České televize: http://decko.ceskatelevize.cz/mazalove.
Méďové na cestách (TV tvorba)
Režie: Václav Chaloupek
Snímek představuje putování po turisticky atraktivních lokalitách, památkách a přírodních rezervacích České republiky společně se dvěma malými medvídky Agátou a Martinem, kteří vybraná místa netradičně představují a po svém způsobu i komentují. Medvídci totiž dokážou vyčenichat i různé zajímavůstky jak pro děti, tak pro maminky a tatínky, o kterých se v běžně dostupných průvodcích nepíše. Tento díl navštíví metropoli Západočeského kraje Plzeň, chráněnou oblast České středohoří, Bílé Karpaty a Poděbradsko. (oficiální festivalový program)
Méďům na cestách se věnuje i webová stránka České televize, respektive programu Déčko: http://decko.ceskatelevize.cz/medove-na-cestach.
Zde jsou volně dostupné jednotlivé díly pořadu.
POJEDEME K MOŘI (2014)
Režie: Jiří Mádl
Hrají: Petr Šimčák, Jan Maršál, Ondřej Vetchý, Lucie Trmíková, Jaroslava Pokorná, Anastásia Chocholatá, Michaela Majerníková, Ondřej Veselý, Zdeněk Bařinka, Miroslav Táborský, Lukáš Hrabák, Miloslav Šmídmajer
Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle, než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné – například pravdu o jeho spolužačce, kterou Tomáš miluje, anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhví kam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazí na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo… Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou a jednoduchou lidskostí. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získaná na ostrovském festivalu:
Filmu se věnuje i webová stránka České televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10499304026-pojedeme-k-mori/.
POSLEDNÍ CYKLISTA (TV tvorba, 2014)
Režie: Jiří Svoboda
Hrají: Sabina Rojková, Vincent Navrátil, Ági Gubíková, Petr Štěpán, Marta Vančurová, Markéta Hrubešová, Lenka Vlasáková, Luboš Veselý, Vilma Frantová, Petr Vaněk, Hana Frejková, Václav Helšus, Tomáš Töpfer a další
Klárka byla teprve maličké děvčátko, když si ji Helga a Simon odnesli z klášterního sirotčince domů. Psal se rok 1933 a dosud bezdětní manželé poskytli malému sirotkovi šťastné dětství. Orensteinovi nechali malou křesťanku zapsat do matriky jako svou dceru, židovku, aby jí co nejlépe zajistili budoucnost. Netušili však, co všechno se změní po mocenském nástupu fanatického vůdce v sousedním Německu. Když pochopili zoufalost situace, která se s každým dalším dnem zhoršovala, pokusili se Klárku zachránit. Šance byly jen dvě. Mohla odjet s příbuznými do Ameriky, nebo se vrátit ke své biologické matce… Cesta do Terezína bude totiž nevyhnutelná i pro ně a je jen otázkou času, kdy budou muset opustit bezpečí svého domova. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získaná na ostrovském festivalu:
Pořadu se věnuje i webová stránka České televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10310894721-posledni-cyklista/7711-o-filmu/
Špačkovi v síti času – tatínek na objednávku (TV tvorba, 2013)
Režie: Karel Smyczek, Martin Dolenský
Hrají: Leonard Hädler Stirský, Alena Jakobová, Ondřej Havel, Johana Krtičková, Tomáš Hanák, Pavel Zedníček, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Liška, Klára Issová, Simona Stašová, Nela Boudová, Pavel Nečas, Oldřich Navrátil, Arnošt Goldflam a další
Příběh rodiny Špačkových, která se náhodou ocitne na festivalu kouzelníků, kde vystupuje i skvělý mág Garibaldini – ve skutečnosti ředitel tajuplného Paláce času, kde jsou uloženy svazky lidských životů. Gejzír dramatických i humorných událostí spustí seznámení Matěje Špačka s Klementinkou, dcerou Mistra Garibaldiniho. Když se Klementinka dozví o nesplněném snu Matějova otce, rozhodne se mu pomoci. A tak se společně vydávají zpět do Zásvětí, kde protéká čas každého člověka, aby se dozvěděli, proč se tatínek nestal pilotem. (oficiální festivalový program)
Seriálu se věnuje i webová stránka České televize: http://decko.ceskatelevize.cz/spackovi-v-siti-casu.
TŘI BRATŘI
Režie: Jan Svěrák
Hrají: Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Jiří Lábus, Zuzana Norisová, David Matásek, Ivana Chýlková, Oldřich Kaiser, Miroslav Táborský, Zdeněk Svěrák, Bolek Polívka, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Oldřich Vlach, Jaroslav Uhlíř a další
Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a snad také láska… Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získané na ostrovském festivalu:
Vejška (2014)
Režie: Tomáš Vorel st.
Hrají: Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Josefíková, Zuzana Bydžovská, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Jakub Kohák, David Vávra, Petr Čtvrtníček, Marie Kružíková, Filip Vorel, Tomáš Vorel st. a další
Volné pokračování příběhů o trochu dospělejších hrdinech snímku Gympl. Petr Kocourek usiluje o přijetí na katedru grafiky UMPRUM, kam přijímají jen pár vyvolených. Michal Kolman studuje VŠE, ale zajímají ho spíš spolužačky a rychlá auta. Oba kluky spojuje už od gymplu ilegální malování graffiti. Na pražských střechách, nádražích a v podchodech zažívají divoká dobrodružství. Při jedné noční honičce je Kocourek dopaden. (oficiální festivalový program)
Velká obrázková loupež (TV tvorba, 2014)
Režie: Karel Janák
Hrají: Hynek Čermák, Otmar Brancuzský, Zdeněk Bařinka
Desetiletá Ema se tajně podepíše na obrázek své šikovnější spolužačky, vzápětí ale zjistí, že obrázky budou vystaveny v místním muzeu. Ema vidí jediné řešení jak uniknout odhalení, najít vhodného spojence a společně s ním provést velkou obrázkovou loupež. Vyhlášeného školního výtržníka si ale splete s jeho bratrem Matějem, který je všechno možné, jen ne zkušený lupič. Matějovi se ale Ema líbí a rozhodne se jí pomoci. (oficiální festivalový program)
Film lze on-line shlédnout na webových stránkách České televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10649278689-velka-obrazkova-loupez/21351313002.
Dětská soutěžní videotvorba:
Hledej mezi řádky
Režie: Zdena Gregorová, Michal Gazdar
Hrají: Jan Bartošík, Adriana Harnová, Adéla Palíšková, Jaroslav Lejnar, Václav Kubíček
Prvotní myšlenka vzniku tohoto originálního uměleckého „počinu“ vznikla v době, kdy byl na ZUŠ Němčice nad Hanou otevřen nový studijní obor multimédia s předmětem „filmařina“. Příprava a realizace filmu Hledej mezi řádky byla celoroční náplní výuky žáků 1. a 2. ročníku II. stupně literárně-dramatického oboru, žáků oboru multimédia a také žáků výtvarného oboru. Scénář filmu vytvořili sami žáci a byl inspirován známou pověstí o králi Ječmínkovi. Hrané pasáže filmu střídají animované scény, které tak propojují celý film se známou pověstí. Celé dílo je jakýmsi nahlédnutím do života žáků základních škol a jejich každodenních problémů. (oficiální festivalový program)
Nepolíbený
Režie: Jakub Horáček
Hrají: Adama Steinbauer, Martin Polák, Markéta Tallerová
Snímek Nepolíbený sugestivním způsobem přibližuje společensky závažnou problematiku dětské kriminality, konkrétně těch případů, kdy nezletilí zabíjejí. Hlavní postavou filmu je sedmnáctiletý Vít Najman, který se ve škole střetává s arogantním učitelem dějepisu, jenž je na Vítka nejspíše zasedlý, ale ani domov nemůže být Vítkovi útěchou. Tvůrci filmu si kladou za cíl proniknout do hlavy hlavní postavy a přiblížit divákovi stav jeho mysli, pocity a pokusit se nastínit důvody onoho činu. Snímek by měl vznášet otázky o vině a vyprovokovat širší společenskou debatu nad zobrazenou problematikou. (oficiální festivalový program)
Přepadení
režie: Matěj Čipera
hrají: Matěj Čipera, Michael Veselý, Amalie Basalová, Petr Novotný, Jiří Čipera, Monika Čiperová
Krátký hraný film neslyšících dětí, žáků 9. třídy ZŠ. Film se zabývá problematikou vztahů v rodině a následků, které z toho mohou plynout. Ve filmu se používá znakový jazyk. Film je proto opatřen titulky. Autoři se rozhodli ponechat tento snímek bez zvukové stopy, aby přiblížili divákům svět neslyšících. (oficiální festivalový program)
SPOJENI HUDBOU
Režie: Jakub Horáček
„Natočením tohoto dokumentu jsem si chtěl kompenzovat frustraci z toho, že na žádný nástroj nehraji...“ tvrdí autor díla Spojeni hudbou Jakub Horáček. S tělesem symfonického orchestru fungujícího při základní umělecké škole diváka seznamují trumpetista Zdeněk, tympánistka Kristýna a klarinetista Lukáš. Jakub natáčel dokument v rozmezí půl roku a celkem pořídil 12 hodin hrubého materiálu zahrnujícího zkoušky, koncert i rozhovory s hlavními protagonisty. Při jejich střihu pracoval netradičně s vytištěnými přepisy vybraných výpovědí, které rozstříhával a slepoval ve výsledný tvar. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získané na ostrovském festivalu:
Vobrázky z vajglů
Režie: Adam Steinbauer
Hrají: Vlastimil Barák, Tomáš Dianiška, Martin Polák
Snímek se odehrává v anonymním městě ovládaném reklamní agenturou, která na jeho obyvatelích testuje manipulační a marketingové strategie. Ve výzkumném ústavu společnosti žije i tajemný mladý vypravěč imunní vůči veškerým pokusům udělat z něj další ovci ve stádu… Debut mladého režiséra Adama Steinbauera vznikal půl roku ve spolupráci s DTV Liberec a podílelo se na něm přes 100 lidí. Film byl po premiéře v březnu 2013 několikrát reprízován v kině, na školních představeních, uměleckém festivalu či televizní konferenci. (oficiální festivalový program)
Život na kolečkách
Režie: Martin Gažar
Jakub Ševčík trpí od narození závažnou chorobou, která ho poutá na invalidní vozík. Jakubův blízký přítel Martin Gažar v dokumentu Život na kolečkách seznamuje s jeho každodenním životem, koníčky a stanoviskem k vlastnímu postižení. I přes závažnost tématu se tvůrci podařilo natočit pozitivní zpověď, která se však nebojí otevřeně hovořit o všech nesnázích, které Jakuba v jeho životě provázejí. „Dřív, když jsem byl menší, mi vadily různé narážky. Teď už to házím za hlavu,“ přibližuje svůj přístup hlavní protagonista snímku. (oficiální festivalový program)
Studentská soutěžní videotvorba:
Bratránek
Režie: Jonatan Merta
Hrají: Šárka Býčková, Vojta Fiala, Věra Vodičková, Jiří Laštovka, Alena Bazalová, Zdeněk Pecháček, Štěpán Fiala
Markéta se z ničeho nic musí sama postarat o bratránka, kterého nikdy neviděla a který je údajně postižený. Bratránek se objeví a začnou se dít zvláštní věci. (oficiální festivalový program)
Epilog
Režie: Václav Huleš
Krátký film o tom, kam až nás může dovést pocit vnitřní nevyhnutelnosti. Mladý, ambiciózní režisér David natáčí svůj vysněný film. Hlavní roli v něm ztvárňuje jeho krásná přítelkyně Tereza. David do filmu promítá své vlastní zkušenosti a pocity, přičemž čerpá ze vztahu s Terezou, který nebyl vždy ideální. Během natáčení je stále více spalován pocitem, že on ani hlavní herečka nedosahují absolutního maxima. Aby zachránil svůj film, je David připraven podniknout veškeré kroky. (oficiální festivalový program)
Exit
Režie: Jan Kolář
Snímek Exit je pokusem o natočení čistého katastrofického žánru na téma tajemství. Příběh začíná ve chvíli, kdy se hlavní hrdina probudí svázaný v neznámém bunkru, přičemž si vůbec nic nepamatuje. Po dostání se z vazby zjišťuje, kdo ho do bunkru dostal a za znepokojivých zvuků zvenčí se snaží dostat na povrch. (oficiální festivalový program)
Hlas hrdiny
Režie: Jonáš Vacek
Krátkometrážní snímek režiséra Jonáše Vacka Hlas hrdiny je unikátním spojením dvou filmových žánrů – westernu a středověkého melodramatu. Stará otec veze mladého syna, aby jej předal do rytířského řádu. Při dramatickém momentu synova předání se však malý chlapec brání a chce zůstat s otcem. Otec oproti ozbrojeným rytířům nemá síly na to, aby tento osud již zvrátil. (oficiální festivalový program)
ŘEHTAČKY
Režie: Martina Vedralová
Hrají: Kristýna Hejlková, Eva Hronková, Hana Mikulková, Marek Adamczyk, Jaroslav Trs, Jakub Vindiš
Pohádka na motivy povídky Jana Wericha Tři sestry a jeden prsten vypráví o tom, co jsou tři zamilovaní muži schopni udělat pro své ženy. Během cesty z hospody naleznou tři sestry prsten. Kdo ho však získá? To může rozhodnout jedině sázka, a tak se dohodnou, že prsten získá ta, která nejlépe napálí svého manžela. (oficiální festivalový program)
Ocenění, získané na ostrovském festivalu:
Zlatá žíla
Režie: Thomas Krakora
Hrají: Ondřej Pech, Kateřina Pechová, Jiří Maryško, Jan Dvořák
Snímek Zlatá žíla vypráví o mladém muži (28) Matoušovi, jenž se snaží být na vyšší morální úrovni díky svému novému buddhistickému přesvědčení. Na statku, kde Matouš žije sám, ho navštíví jeho otec a ředitel jedné firmy Ferdinand (60) se svou mladou přítelkyní Lýdií (19). Oba mají se statkem jiné plány. Matouš není schopen překonat své rozpolcené pocity vůči Lýdii a vyvede ho to z jeho spirituální nadřazenosti. Do příběhu se zaplétá i jeho soused Božík (28), který se vyžívá v kouření marihuany a psychickému rozpoložení Matouše nenapomáhá. Nakonec se musí Matouš rozhodnout, jestli se držet svojí představy o životě budhisty, jež je stejně přemrštěná, nebo jestli začít žít ve skutečnosti. (oficiální festivalový program)
Webové stránky festivalu, na nichž se lze s celou akcí detailně seznámit:
Lenka Burešová
- ZPĚT -