1. 7. 2015

Seriál Upíří deníky není pohádkou o upírech

Někteří provozovatelé televizního vysílání při tvorbě svého programu ne zcela správně vyhodnocují určité žánry pořadů jako bezproblémové z hlediska ochrany dětských diváků, či dokonce se domnívají, že některé žánry jsou pro děti automaticky určené. K této chybě nejčastěji dochází u pořadů s fantasy a nadpřirozenou tematikou.

To, že v pořadu vystupují upíři či kouzelníci, rozhodně automaticky neznamená, že jde o pohádku, potažmo dětský pořad. Vždy záleží na ztvárnění tématu.

Jistě si lze představit upírské příběhy, které jsou zcela neškodné i pro malé děti, ale stejně tak může být téma zpracováno způsobem, který bude nepřijatelný i pro dospívajícího diváka.

Typicky hraničním případem je pořad Upíří deníky. Tento seriál, jenž je provozovatelem CET 21 spol. s r.o. zařazován do vysílání v průběhu celého dne, zahrnuje řadu epizod, které obsahují brutální násilné scény ohrožující zdravý vývoj dětského diváka.

Není náhodou, že například nizozemský systém Kijkwijzer, který hodnotí a označuje pořady z hlediska jejich vhodnosti pro dětské diváky, přiřadil seriálu Upíří deníky (konkrétně 4. sérii) klasifikátor 16, tedy označil jej jako nevhodný pro dopívající až do 16 let věku.

Závěr o nevhodnosti některých epizod pro dětské diváky učinila v nedávné době i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která shledala porušení zákona odvysíláním dvou epizod ze třetí série seriálu.

V jednom případě Rada vytýkala ztvárnění scény, v níž muž druhému zaživa vytrhne srdce z těla, dále scény explicitně zachycující muže, který byl nalezen s nožem zabodnutým v břiše a s proříznutým hrdlem a scény zobrazující probodeného muže, jehož posléze přítomná dívka opětovně, aby jej zachránila (jedná se o nadpřirozenou zápletku), bodne kuchyňským nožem do hrudníku.

Ve druhé inkriminované epizodě mohla na psychiku dítěte velice negativně zapůsobit scéna, v níž je realisticky ztvárněno utrpení muže prodělávajícího přeměnu ve vlkodlaka, a to včetně audio složky zachycující zvuk lámání kostí.

Předmětem upozornění na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb. byla již v minulosti i další epizoda ze seriálu Upíří deníky, nazvaná Pouto s bratrem, ve které bylo obsaženo několik scén velmi brutálního násilí a současně bylo velice naturalisticky zobrazeno utrpení obětí.

Epizoda Pouto s bratrem byla nedávno provozovatelem reprízována a opět v denním vysílacím čase. Provozovatel však udělal taková opatření, aby se opakovaného porušení zákona nedopustil. Některé scény rozostřil rastrem, jiné zcela vypustil. K odvysílání epizody tak došlo, aniž by byl dětský divák ohrožen.

Rada konstatovala, že způsob, jakým provozovatel v daném případě zasáhl, byl adekvátní.

 

- ZPĚT -
predchozí
28. 3. 2017

Jak se učí mediální výchova na středních školách?

V únoru letošního roku byly organizací Člověk v tísni, v rámci jejího vzdělávacího programu Jeden svět na školách, zveřejněny závěry výzkumu „Výuka mediální výchovy na středních školách“, který pro ni zpracovala společnost MEDIAN, s.r.o.
8. 3. 2017

I oscarový filmový snímek může být ohrožující pro dětského diváka

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém druhém zasedání v roce 2017 rozhodla upozornit provozovatele programu JOJ Cinema, společnost DONEAL, s.r.o., na porušení zákonného ustanovení, které zakazuje mezi 6. a 22. hodinou zařazovat do vysílání pořady, které mohou ohrozit psychický, fyzický…
1. 3. 2017

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání V

Již popáté předkládáme čtenářům webu Děti a média závěry rešerše kriminálních seriálů ve vysílání českých celoplošných televizních programů. Cílem rešerší je zjistit, jak významné zastoupení mají v televizním vysílání pořady s kriminální tematikou.
24. 2. 2017

Vliv reklam na alkohol na dětského diváka

Evropská komise uveřejnila studii, která mapuje, jak často a jakým způsobem jsou děti vystavovány vlivu reklam na alkohol. Tato studie se týká televizního vysílání a on-line služeb.
17. 2. 2017

Méně hazardu s hazardem!

Dne 1. 1. 2017 vstoupil v účinnost nový zákon, který upravuje provozování hazardních her, a to zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách. Tento zákon nahradil původní úpravu loterií a podobných her, která byla zakotvená v zákoně č. 202/1990 Sb.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media