Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém zasedání dne 10. dubna 2018 rozhodla upozornit provozovatele programu KINO BARRANDOV, Barrandov Televizní Studio a.s., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., tedy povinnosti nezařazovat mezi 6. a 22. hodinou do vysílání pořady, které by mohly ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.
Upozornění bylo vydáno za odvysílání 21. dílu seriálu Moc osudu dne 11. března 2018 od 09:00 hodin. V této epizodě tureckého seriálu je otec rodiny zostuzen svojí dcerou, která utekla z domu, protože nechtěla vybraného snoubence. Otec se ji rozhodne zabít. Nutí svého čtrnáctiletého syna, aby sestru zastřelil. Ten toho však není schopen. Dívka je nakonec zastřelena přímo otcem, který nakonec zabije i sám sebe. Syn je toho přítomen. V šoku se neúspěšně pokusí o sebevraždu.
Provozovatel ve všech záběrech, v nichž byla zobrazena krev, daná místa rozostřil. Detailní záběry na mrtvou dceru a otce tedy neobsahovaly krev. Přesto scéna působila velice tísnivě a emotivně, což souviselo s faktem, že jednu ze stěžejních postav představuje čtrnáctiletý chlapec. To on je svým otcem nucen k vraždě vlastní sestry a následně se stává svědkem násilného úmrtí obou příbuzných. Ztvárnění vraždy na vlastním dítěti je v našem kulturním prostředí nutno vnímat jako děsivé. Vražda vlastní dcery je tu prezentována jako nástroj pomsty a očištění rodu. Čtrnáctiletý chlapec je donucen jí přihlížet, přičemž sám zažívá zjevný otřes a dokonce se pokouší o sebevraždu.
Pořad byl odvysílán v neděli v dopoledních hodinách, kdy jsou tradičně u obrazovek přítomny i ty nejmenší děti a to bez dozoru rodičů. Takovýto mediální obsah může u tohoto typu diváků vyvolat obzvláště intenzivní reakce. Může vést ke snížení jejich citlivosti k páchanému násilí a akceptaci násilí jako běžné součásti života. Citlivější děti na přemíru televizního násilí mohou reagovat úzkostí, přeceňováním reálného nebezpečí a nepřiměřeným strachem o sebe a své blízké.
- ZPĚT -