5. 2. 2020

Neadekvátní mediální reflexe výbuchu v prešovském panelovém domě

V prosinci loňského roku došlo ve slovenském Prešově k tragické události. Při výbuchu nahromaděného plynu v panelovém domě a následném rozsáhlém požáru zemřelo osm osob. Tato událost měla pochopitelně obrovskou mediální odezvu, která reflektovala příčiny tragédie, hledání viníků, náročné záchranné práce a rovněž osudy obyvatel daného domu.

Ne všechna masová média se s informováním o této mimořádně smutné události s děsivými následky vypořádala adekvátně. Takovým médiem byla rovněž česká televizní stanice Prima, která se události věnovala v hlavní zpravodajské relaci Velké zprávy. Provozovatel v rámci informování odvysílal amatérsky pořízený audiovizuální záznam z místa tragédie. Jeho součástí byly záběry zachycující muže, který se při snaze zachránit si život neudržel na římse a spadl z balkonu. Záběry pádu muže byly odvysílány bez předchozího upozornění, dvakrát za sebou, v druhém případě zpomaleně. Postava padajícího muže byla navíc redakcí označena pomocí červeného kroužku.

Reportáží se z hlediska svých kompetencí zabývala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dospěla k závěru, že provozovatel porušil zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to dokonce dvě různé zákonné povinnosti.

Rada předně dospěla k závěru, že odvysílání uvedených záběrů bylo chybné z hlediska ochrany dětí a mladistvých. Jelikož děti si od určitého věku plně uvědomují, že přihlížejí záběrům reálné události, mohla je taková zkušenost vážně traumatizovat. Hlavním rizikem bylo, že zhlédnutí záznamu může v dětech vyvolat strach o sebe a své blízké, resp. strach z toho, že se mohou dostat do stejné situace jako obyvatelé domu v Prešově. Hrozil tak dopad na zdravý psychický vývoj dětí, u nichž může být podpořen vznik úzkostí či fobií. Rada proto provozovateli vydala upozornění na porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb.

Dále Rada hodnotila reportáž z pohledu zákonné povinnosti bezdůvodně nezobrazovat osoby umírající nebo vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost.

Rada konstatovala, že informační hodnota záběrů byla pochybná, jelikož průměrný divák si na základě sdělení, že při požáru zemřel muž, který se zřítil z balkonu, když si chtěl zachránit život, dokáže představit, jak taková tragická událost vypadá. Ukazovat ji divákovi prostřednictvím autentických záběrů, navíc opakovaně, zpomaleně, přičemž postavu muže redakce zvýraznila pomocí červeného kroužku, je neadekvátní a samoúčelné, resp. motivované určitou mírou senzacechtivosti. Je možné dovozovat, že se provozovatel zařazením těchto záběrů pokoušel zatraktivnit zprávu pro diváky, což lze považovat za zobrazení trpící a umírající osoby způsobem snižujícím lidskou důstojnost. Rada proto rovněž upozornila provozovatele na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. f) zákona č. 231/2001 Sb.

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2020

Pozvánka - Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi která se uskuteční dne 8. září 2020 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně v rámci 60. ročníku mezinárodního festivalu filmu pro děti Zlín a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL 2020.
18. 6. 2020

Pandemická situace prospěla digitální gramotnosti

V poslední době slýcháme více než kdy jindy, že každou krizi lze využít jako příležitost. Jakkoli je to klišé, které rozhodně nelze uplatnit absolutně, v souvislosti s kompetencemi v digitální oblasti to v minulých měsících opravdu zafungovalo.
3. 6. 2020

Týdny mediálního vzdělávání počtvrté

Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, jako tradičně koordinovaný a pořádaný programem Jeden svět na školách, který působí v rámci společnosti Člověk v tísni.
22. 5. 2020

Dětský filmový festival ve Zlíně odložen

Tradičně na přelomu května a června se měl uskutečnit již 60. ročník nejstaršího a největšího filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Z důvodu pandemické situace a souvisejících okolností bylo však jeho konání nereálné, naštěstí se organizátoři nerozhodli pro jeho úplné zrušení,…
14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media