11. 2. 2020

Seriál Mentalista problematický z hlediska zákona

Na základě stížnosti divačky se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zabývala analýzou jedné z epizod amerického kriminálního seriálu Mentalista. Divačka upozorňovala, že pořad, který obsahoval děsivé záběry zkrvavených mrtvol, byl odvysílán v sobotních ranních hodinách, kdy se na televizi běžně dívají děti samy.

Analýza pořadu potvrdila, že se v něm vyskytuje scéna zobrazující nález obětí vraždy. V sekvenci policie vyráží dveře do hotelového pokoje, kde vyšetřovatelé po chvíli nacházejí v koupelně dvě polonahá zkrvavená těla muže a ženy. Následuje přibližně desetivteřinový záběr, v němž se kamera plynule v detailu pohybuje po tělech. Těla jsou masivně postříkána krví pravděpodobně v důsledku intenzivního krvácení způsobeného řeznými či sečnými poraněními.

Scéna může potenciálního dětského diváka vyděsit či dokonce traumatizovat. V daném kontextu je zvláště závažné, že pořad běžel v době, kdy jsou skutečně děti zvyklé vyhledávat ve vysílání pořady určené jim a zpravidla tak činí i bez dozoru rodičů. Pokud je dítě vystaveno podobnému zážitku, aniž by přišla bezprostřední korigující reakce ze strany dospělého, nelze vyloučit dopady na psychiku dítěte. Z tohoto důvodu Rada rozhodla upozornit provozovatele programu NOVA Cinema na porušení zákonného ustanovení, které zakazuje mezi 6. a 22. hodinou zařazovat do vysílání pořady a upoutávky, které mohou ohrozit psychický, fyzický či mravní vývoj dětí a mladistvých.

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2020

Pozvánka - Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi která se uskuteční dne 8. září 2020 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně v rámci 60. ročníku mezinárodního festivalu filmu pro děti Zlín a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL 2020.
18. 6. 2020

Pandemická situace prospěla digitální gramotnosti

V poslední době slýcháme více než kdy jindy, že každou krizi lze využít jako příležitost. Jakkoli je to klišé, které rozhodně nelze uplatnit absolutně, v souvislosti s kompetencemi v digitální oblasti to v minulých měsících opravdu zafungovalo.
3. 6. 2020

Týdny mediálního vzdělávání počtvrté

Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, jako tradičně koordinovaný a pořádaný programem Jeden svět na školách, který působí v rámci společnosti Člověk v tísni.
22. 5. 2020

Dětský filmový festival ve Zlíně odložen

Tradičně na přelomu května a června se měl uskutečnit již 60. ročník nejstaršího a největšího filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Z důvodu pandemické situace a souvisejících okolností bylo však jeho konání nereálné, naštěstí se organizátoři nerozhodli pro jeho úplné zrušení,…
14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media