11. 2. 2020

Seriál Mentalista problematický z hlediska zákona

Na základě stížnosti divačky se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zabývala analýzou jedné z epizod amerického kriminálního seriálu Mentalista. Divačka upozorňovala, že pořad, který obsahoval děsivé záběry zkrvavených mrtvol, byl odvysílán v sobotních ranních hodinách, kdy se na televizi běžně dívají děti samy.

Analýza pořadu potvrdila, že se v něm vyskytuje scéna zobrazující nález obětí vraždy. V sekvenci policie vyráží dveře do hotelového pokoje, kde vyšetřovatelé po chvíli nacházejí v koupelně dvě polonahá zkrvavená těla muže a ženy. Následuje přibližně desetivteřinový záběr, v němž se kamera plynule v detailu pohybuje po tělech. Těla jsou masivně postříkána krví pravděpodobně v důsledku intenzivního krvácení způsobeného řeznými či sečnými poraněními.

Scéna může potenciálního dětského diváka vyděsit či dokonce traumatizovat. V daném kontextu je zvláště závažné, že pořad běžel v době, kdy jsou skutečně děti zvyklé vyhledávat ve vysílání pořady určené jim a zpravidla tak činí i bez dozoru rodičů. Pokud je dítě vystaveno podobnému zážitku, aniž by přišla bezprostřední korigující reakce ze strany dospělého, nelze vyloučit dopady na psychiku dítěte. Z tohoto důvodu Rada rozhodla upozornit provozovatele programu NOVA Cinema na porušení zákonného ustanovení, které zakazuje mezi 6. a 22. hodinou zařazovat do vysílání pořady a upoutávky, které mohou ohrozit psychický, fyzický či mravní vývoj dětí a mladistvých.

 

- ZPĚT -
predchozí
24. 2. 2020

Weby HOAX.CZ, MANIPULATORI.CZ a DEMAGOG.CZ aneb uvádění podezřelých tvrzení na pravou míru

Čtenáře webu Děti a média bychom tentokrát rádi seznámili se třemi zajímavými počiny ve světě internetu, jimiž jsou webové stránky s obsahy, které si kladou za cíl ověřovat mnohdy nepodložené či vysloveně lživé informace kolující prostřednictvím nových médií.
17. 2. 2020

Pravda nebo lež?

Dokážete rozpoznat mezi fikcí a pravdou? Jak moc snadné je uvěřit dezinformaci a lži, si můžete sami vyzkoušet v rámci projektu telefonního operátora, který do 24. února 2020 proběhne na facebookovém profilu pod tímto odkazem.
11. 2. 2020

Seriál Mentalista problematický z hlediska zákona

Na základě stížnosti divačky se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zabývala analýzou jedné z epizod amerického kriminálního seriálu Mentalista. Divačka upozorňovala, že pořad, který obsahoval děsivé záběry zkrvavených mrtvol, byl odvysílán v sobotních ranních hodinách, kdy se na televizi…
5. 2. 2020

Neadekvátní mediální reflexe výbuchu v prešovském panelovém domě

V prosinci loňského roku došlo ve slovenském Prešově k tragické události. Při výbuchu nahromaděného plynu v panelovém domě a následném rozsáhlém požáru zemřelo osm osob. Tato událost měla pochopitelně obrovskou mediální odezvu, která reflektovala příčiny tragédie, hledání viníků, náročné záchranné…
22. 1. 2020

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání VIII

Již poosmé předkládáme čtenářům webu Děti a média závěry rešerše kriminálních seriálů ve vysílání českých celoplošných televizních programů. Cílem rešerší je zjistit, jak významné zastoupení mají v televizním vysílání pořady s kriminální tematikou.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media