25. 3. 2020

MQtester (Jeden svět na školách) aneb mediální gramotnost hrou

Jak již čtenáři webu Děti a média vědí, téma mediální gramotnosti je pro nás zásadní, bez nadsázky lze říci stěžejní. A protože nikdy není pozdě na rozvíjení kritického myšlení a orientace ve světě (nejen) médií, domníváme se, že projekt, který nyní chceme v krátkosti představit, není zajímavý pouze pro školáky a studenty, ale pro populaci jako celek bez ohledu na věk. Je totiž hravý a zároveň poučný v podstatě pro každého – nenásilnou formou seznamuje mj. s existencí a podobou některých mystifikujících internetových sdělení, která mohou být mnohdy svým potenciálním dopadem na neinformované čtenáře vysoce škodlivá.

Jedná se o webovou aplikaci MQtester vzdělávacího programu Jeden svět na školách, který „prostřednictvím filmů, diskusí a výukových aktivit přináší do škol důležitá témata“ (např. moderní československé dějiny, mediální vzdělávání, občanská angažovanost, lidská práva). Dokumentární filmy a metodické materiály dostupné online na portále JSNS.CZ.

MQtester: https://mqtester.jsns.cz/Změřte si svou mediální gramotnost

Aplikace má tři úrovně, v jejichž rámci lze získat maximálně 15, 20 a 25 bodů. Velkým plusem aplikace je její zábavná forma, která zajistí, že uživatele bude test bavit a zároveň bude přemýšlet a poučí se v podstatě mimochodem a s velkou pravděpodobností si obsah sdělení zapamatuje. Některé úlohy obsahují nápovědu, většina pak vysvětlení a odůvodnění. Cílem není sbírání bodů za každou cenu, ale uvědomění si daného jevu a přemýšlení o něm.

Uživatel se např. snaží rozpoznat, kdy bylo na fotografii něco záměrně upraveno a jde tedy o retuš či fotomontáž, kdy se jedná o komerční sdělení (reklamu), kdy o falešný účet známé osobnosti na sociální síti atd. Jindy se uživatel snaží dešifrovat rozdíly mezi zpravodajstvím a komentářem či rozpoznat tiskovou zprávu. Rozvíjí tak znalosti a dovednosti potřebné pro orientaci v kyberprostoru, který se pro mnohé z nás stává běžnou každodenností a považujeme jej za jakési rozšíření našeho běžného fyzického světa.

Jak již bylo řečeno, daný test doporučujeme bez výjimky všem, tj. široké veřejnosti, nejen dětem školou povinným či studentům.

 

Lenka Burešová

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2020

Pozvánka - Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi která se uskuteční dne 8. září 2020 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně v rámci 60. ročníku mezinárodního festivalu filmu pro děti Zlín a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL 2020.
18. 6. 2020

Pandemická situace prospěla digitální gramotnosti

V poslední době slýcháme více než kdy jindy, že každou krizi lze využít jako příležitost. Jakkoli je to klišé, které rozhodně nelze uplatnit absolutně, v souvislosti s kompetencemi v digitální oblasti to v minulých měsících opravdu zafungovalo.
3. 6. 2020

Týdny mediálního vzdělávání počtvrté

Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, jako tradičně koordinovaný a pořádaný programem Jeden svět na školách, který působí v rámci společnosti Člověk v tísni.
22. 5. 2020

Dětský filmový festival ve Zlíně odložen

Tradičně na přelomu května a června se měl uskutečnit již 60. ročník nejstaršího a největšího filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Z důvodu pandemické situace a souvisejících okolností bylo však jeho konání nereálné, naštěstí se organizátoři nerozhodli pro jeho úplné zrušení,…
14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media