25. 3. 2020

MQtester (Jeden svět na školách) aneb mediální gramotnost hrou

Jak již čtenáři webu Děti a média vědí, téma mediální gramotnosti je pro nás zásadní, bez nadsázky lze říci stěžejní. A protože nikdy není pozdě na rozvíjení kritického myšlení a orientace ve světě (nejen) médií, domníváme se, že projekt, který nyní chceme v krátkosti představit, není zajímavý pouze pro školáky a studenty, ale pro populaci jako celek bez ohledu na věk. Je totiž hravý a zároveň poučný v podstatě pro každého – nenásilnou formou seznamuje mj. s existencí a podobou některých mystifikujících internetových sdělení, která mohou být mnohdy svým potenciálním dopadem na neinformované čtenáře vysoce škodlivá.

Jedná se o webovou aplikaci MQtester vzdělávacího programu Jeden svět na školách, který „prostřednictvím filmů, diskusí a výukových aktivit přináší do škol důležitá témata“ (např. moderní československé dějiny, mediální vzdělávání, občanská angažovanost, lidská práva). Dokumentární filmy a metodické materiály dostupné online na portále JSNS.CZ.

MQtester: https://mqtester.jsns.cz/Změřte si svou mediální gramotnost

Aplikace má tři úrovně, v jejichž rámci lze získat maximálně 15, 20 a 25 bodů. Velkým plusem aplikace je její zábavná forma, která zajistí, že uživatele bude test bavit a zároveň bude přemýšlet a poučí se v podstatě mimochodem a s velkou pravděpodobností si obsah sdělení zapamatuje. Některé úlohy obsahují nápovědu, většina pak vysvětlení a odůvodnění. Cílem není sbírání bodů za každou cenu, ale uvědomění si daného jevu a přemýšlení o něm.

Uživatel se např. snaží rozpoznat, kdy bylo na fotografii něco záměrně upraveno a jde tedy o retuš či fotomontáž, kdy se jedná o komerční sdělení (reklamu), kdy o falešný účet známé osobnosti na sociální síti atd. Jindy se uživatel snaží dešifrovat rozdíly mezi zpravodajstvím a komentářem či rozpoznat tiskovou zprávu. Rozvíjí tak znalosti a dovednosti potřebné pro orientaci v kyberprostoru, který se pro mnohé z nás stává běžnou každodenností a považujeme jej za jakési rozšíření našeho běžného fyzického světa.

Jak již bylo řečeno, daný test doporučujeme bez výjimky všem, tj. široké veřejnosti, nejen dětem školou povinným či studentům.

 

Lenka Burešová

 

 

- ZPĚT -
predchozí
22. 4. 2024

TV NOVA přichází s projektem ke zvyšování mediální gramotnosti

V minulých dnech TV NOVA představila svůj edukativní projekt nazvaný Kyber tabu, průvodce vesmírem online informací, který si klade za cíl přispět k mediální výchově v ČR, a to zejména v oblasti online médií a dezinformací. Autorkou námětu je novinářka a mediální expertka Libuše Šmuclerová.
19. 4. 2024

„Festival Jeden svět 2024 – dokumentární film O karavaně a psech aneb konec nezávislých médií v Rusku“

  Jak čtenáři webu Děti a média již dávno vědí, na zdejších stránkách čas od času informujeme o zajímavých dokumentárních filmech, zabývajících se novými medii a různými fenomény s nimi souvisejícími. Obvyklým zdrojem takových snímků pro nás bývá mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět…
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media