3. 4. 2020

ČT edu supluje uzavřené školy

Od středy 11. března 2020 jsou z důvodu pandemické krize nařízením vlády uzavřeny v České republice všechny základní, střední i vysoké školy. Na tuto zcela nečekanou situaci školy zareagovaly různě. Některé na děti navršily spousty úkolů ze všech předmětů. Výjimkou nebyly ani povinné referáty o sportovcích nahrazující hodiny tělesné výchovy. Jiné školy se soustředily jen na nezbytné minimum, aby děti výrazně nezameškaly, ale přitom aby rodiny, už tak zatížené vážnými starostmi, nebyly stresovány přemírou učiva.

Za těchto okolností pohotově zareagovala veřejnoprávní Česká televize, když vyhradila významnou část denního vysílacího času na programu ČT 2 pro výuku a vzdělávání. Každý všední den v devět hodin ráno je na tomto programu, nyní označovaném jako ČT edu, zařazen tříhodinový blok UčíTelka. V jeho rámci jsou řazeny jednotlivé „vyučovací hodiny“ zaměřené postupně na žáky 1. až 5. tříd základní školy.  Po poledni patří vysílání tzv. odpoledce, což je blok dokumentárních a vzdělávacích pořadů, které přinášejí osvětu ze zeměpisu, dějepisu, fyziky, chemie a dalších odborných předmětů.

Vedle vysílání programu ČT edu Česká televize spustila k 1. dubnu 2020 webové stránky ČT edu, které nabízejí přes 3000 vzdělávacích videí určených dětem a dospívajícím od předškolního věku až po maturitu. Videa pokrývají více než dvacet odborných předmětů. Vyhledávat mezi nimi lze podle různých kritérií. Podle předmětu, podle stupně vzdělávání a podle konkrétních tematických okruhů.

Webové stránky ČT původně připravovala pro učitele jako místo, kde budou nacházet video obsah, který může doplnit či oživit výuku. Web měl být zprovozněn za několik měsíců. Za mimořádné situace vyvolané pandemií ČT přistoupila k jeho okamžitému spuštění, aby mohl být využíván i rodiči, kteří pomáhají dětem s domácí přípravou.

Česká televize plánuje stránky průběžně doplňovat o další obsah. Zařazená videa jsou vybírána ve spolupráci s učiteli a odborníky s odpovídající aprobací, z různých škol i regionů, aby mohla sloužit jako vysvětlení, doplnění či ilustrace k probíranému učivu. Celý projekt rámcově vychází z českého kurikula.

Videa mají uzpůsobenou stopáž tak, aby udržela pozornost žáků a aby se s nimi dobře pracovalo ve standardně dlouhé vyučovací hodině. Zájemci se ovšem mohou snadno dostat i k nezkráceným verzím pořadů.

Na svých stránkách ČT konstatuje: „Cílem ČT edu je nenechávat kvalitní pořady se vzdělávacím potenciálem ležet ladem v rozsáhlém archivu České televize, ale poskytnout je dále ke školní výuce i domácí přípravě. ČT edu je tedy projekt s uspíšeným začátkem a navíc bez konce.“

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2020

Pozvánka - Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi která se uskuteční dne 8. září 2020 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně v rámci 60. ročníku mezinárodního festivalu filmu pro děti Zlín a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL 2020.
18. 6. 2020

Pandemická situace prospěla digitální gramotnosti

V poslední době slýcháme více než kdy jindy, že každou krizi lze využít jako příležitost. Jakkoli je to klišé, které rozhodně nelze uplatnit absolutně, v souvislosti s kompetencemi v digitální oblasti to v minulých měsících opravdu zafungovalo.
3. 6. 2020

Týdny mediálního vzdělávání počtvrté

Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, jako tradičně koordinovaný a pořádaný programem Jeden svět na školách, který působí v rámci společnosti Člověk v tísni.
22. 5. 2020

Dětský filmový festival ve Zlíně odložen

Tradičně na přelomu května a června se měl uskutečnit již 60. ročník nejstaršího a největšího filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Z důvodu pandemické situace a souvisejících okolností bylo však jeho konání nereálné, naštěstí se organizátoři nerozhodli pro jeho úplné zrušení,…
14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media