14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska ochrany dětských diváků zcela nepřijatelný k vysílání před 22. hodinou.

Experiment 21 je reality show, která byla do vysílání programu Prima COOL zařazena každé pondělí ve 21.45 hod. Provozovatel ji na svém webu představuje takto: „Žijeme v době přepychu a blahobytu. Díky internetu a dokonalým službám máme takřka neomezený přístup k čemukoli, co si zamaneme. Jedinou hranicí jsou naše finanční možnosti. Jak bychom se ale cítili, kdybychom o vše přišli? Kdybychom museli odevzdat nejen veškeré své oblíbené věci či vymoženosti dnešní doby, ale i ty základní věci, bez nichž si každodenní život neumíme představit? To na vlastní holou kůži zjistí čtyři odvážlivci už 16. března, kdy startuje neobvyklá reality show EXPERIMENT 21.“

Fakt, že v reality show její účastníci vystupují nazí, někteří diváci vnímají jako šokující. Analýza epizody ze 30. března potvrdila, že v pořadu je významně zastoupena nahota, přičemž v některých scénách jsou zřetelné mužské i ženské intimní partie.

Diváci v epizodě sledovali, jak se dařilo hlavním protagonistům druhý a třetí den po zahájení projektu. Hned na začátku tvůrci rekapitulovali dění v minulém díle, v němž si čtyři účastníci poprvé mohli dojít pro jednu z osobních věcí do kilometr vzdáleného kontejneru. Protože v té době nevlastnili oblečení, záběry obsahovaly jejich nahá těla na cestě pro potřebné předměty.

V analyzované epizodě si nahá protagonista například rovněž přebírá objednané jídlo, které jí přivezl kurýr ke hlavnímu vchodu od domu, či při rozhovorech s produkcí po probuzení na nově nabyté matraci. Nahota sama o sobě ovšem není hlavním problémem pořadu.

Reality show zobrazovala čtyři mladé protagonisty ve velice choulostivých situacích. Diváci mohli vidět účastníky exhibující nahé na ulici i ve společných prostorách bytových domů. Nezřídka se na obrazovce objevily obnažené intimní partie. Účinkující mluvili vulgárně, hovořili o tom, jak se rádi svlékají či chodí „do bordelu“, jedna z dívek několikrát explicitně projevila neodbytnou potřebu kouřit cigarety. Nejen to, jakým způsobem mladě působící protagonisté vystupovali, ale již samotná jejich účast v podobném televizním formátu, funguje jako morálně špatný příklad pro nedospělé diváky, kteří se mohou uchýlit k nápodobě zobrazeného chování. Mezi potenciální následky patří ohrožení mravního vývoje dětí a mladistvých, deformovaná představa o vlastní sexualitě a navazování intimních vztahů, komodifikace těla či uchýlení se k drogovým závislostem. Na základě těchto úvah Rada rozhodla upozornit provozovatele FTV Prima spol. s r.o. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., které zakazuje zařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Rada se na stejném zasedání zabývala rovněž upoutávkou na pořad Experiment 21, která se objevila ve vysílání programu Prima COOL 29. března 2020 odpoledne. Stěžovatelka upozornila, že v upoutávce si protagonistka vyhrne tričko a ukáže velká umělá prsa, přičemž fakt, že prsa jsou rozmlžena filtrem, nic nemění, jelikož i malé dítě pochopí, o co se jedná.

Analýza prokázala, že dvacetisekundová upoutávka, která byla do vysílání zařazena 29. 3. 2020 ve 14:46 hodin, byla tvořena rychlým sledem záběrů z pořadu, v nichž se objevují mladí lidé v nejrůznějších situacích - například mladík s holým pozadím vbíhá do skladu s pokřikem „moje věci!“, nebo dvojice muže a ženy hlásí do domovního telefonu „tady kriminální policie, dobrý den!“. Tyto záběry doprovází mužský komentář: „Něco dostaneš a na něco holt musíš výměnným obchodem.“

Následně se u řidiče auta s otevřeným okénkem objevuje jedna z protagonistek a navrhuje: „Mám pro vás takovou nabídku. Že bych vám třeba ukázala svoje prsa a vy byste mě odvez.“ Poté kamera zabere řidiče, jak této ženě sahá na poprsí. Prsa ženy jsou rozostřena.

V poslední části upoutávky pokračuje mužský komentář: „No neber to. A nezapomeň si potom umejt tlapky. EXPERIMENT 21. Zítra večír.“ Na obrazovce se přitom objevuje grafika odkazující na pořad a jeho časové zařazení do programu.

Stěžovatelka kritizovala záběr, v němž žena ukazovala řidiči prsa. Je samozřejmě diskutabilní, zda by na vývoj dětí mohl mít negativní dopad pouhý pohled na ženská ňadra, při vyhodnocení ovšem bylo nezbytné přihlédnout k několika faktorům. Tvůrci upoutávky záběr rozostřili a věnovali mu stopáž natolik krátkou, že si divák v rychlosti sotva uvědomí, co se na obrazovce odehrává. Jakkoliv mohla scéna působit provokativně, neměla explicitní sexuální podtext. Problém však nastává, bavíme-li se o kontextu zobrazené situace. Pozorný divák slyší před jejím uvedením morálně pokleslý návrh „ukázat prsa výměnou za svezení“. Aktéři nejsou v rovnocenném postavení, strádající žena své tělo nabízí výměnou za protislužbu, což je patrné i z hlasatelova komentáře „něco dostaneš a na něco holt musíš výměnným obchodem“, který záběrům předchází. Tato komodifikace ženských partií dává dětským i mladistvým divákům špatný příklad v tom, jak vnímat hodnotu svého těla a jak si v životě obstarávat potřebné služby a zboží. Doplňme, že problematickou scénu provozovatel na obrazovky uvedl v odpoledních hodinách, tedy v čase, kdy televizi běžně sledují nedospělí diváci. Prima COOL je navíc programem, který je na mladší publikum zaměřen. Na základě těchto zjištění dospěla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, že rovněž odvysíláním upoutávky na pořad Experiment 21 došlo ze strany provozovatele k možnému ohrožení mravního vývoje dětí a mladistvých, a proto i v souvislosti s ním byl provozovatel upozorněn na porušení zákona.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2020

Pozvánka - Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi která se uskuteční dne 8. září 2020 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně v rámci 60. ročníku mezinárodního festivalu filmu pro děti Zlín a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL 2020.
18. 6. 2020

Pandemická situace prospěla digitální gramotnosti

V poslední době slýcháme více než kdy jindy, že každou krizi lze využít jako příležitost. Jakkoli je to klišé, které rozhodně nelze uplatnit absolutně, v souvislosti s kompetencemi v digitální oblasti to v minulých měsících opravdu zafungovalo.
3. 6. 2020

Týdny mediálního vzdělávání počtvrté

Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, jako tradičně koordinovaný a pořádaný programem Jeden svět na školách, který působí v rámci společnosti Člověk v tísni.
22. 5. 2020

Dětský filmový festival ve Zlíně odložen

Tradičně na přelomu května a června se měl uskutečnit již 60. ročník nejstaršího a největšího filmového festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Z důvodu pandemické situace a souvisejících okolností bylo však jeho konání nereálné, naštěstí se organizátoři nerozhodli pro jeho úplné zrušení,…
14. 5. 2020

Experiment 21 není vhodný pro dětské publikum

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání dne 5. května 2020 zabývala diváckými stížnostmi, které vyjadřovaly pohoršení nad pořadem televize Prima COOL Experiment 21 a rovněž nad upoutávkami, které ke sledování tohoto pořadu zvou. Diváci se domnívají, že pořad je z hlediska…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media