25. 11. 2020

Vzdělání, kultura a umění online

Období pandemie onemocnění covid 19, které v roce 2020 zažíváme, je pro nás všechny bezprecedentní zkušeností. Každý se s nastalou situací vyrovnáváme jinak a každý si z ní odneseme něco jiného. A ačkoli to tak mnozí dnes ještě nemusejí vnímat, určitě časem objevíme i pozitiva, která nám tato zkušenost přinesla. Každopádně se naučíme hodně nových věcí, o jejichž existenci bychom za normálních okolnosti ani nevěděli, nebo by nás vůbec nezajímaly. Řada takových věcí se týká nových médií a jejich možného využití.

Internetové připojení se v době pandemie stalo takřka životní nutností. I přesto, že jsme dávno před koronavirem čile komunikovali přes sociální sítě a komunikační aplikace, boom, který jsme zažili v posledních měsících, nemá obdobu. Komunikační kanály fungující v online prostředí se pro řadu lidí staly jedinou možnou cestou, jak „se vidět“ s kamarády, prarodiči a dokonce i učiteli nebo šéfy. V online světě probíhají pracovní porady, konference, semináře, vysokoškolské přednášky.

Home office už není jen nějakou výjimečnou událostí, ale pro mnohé je nyní standardním výkonem profese, kterému se přizpůsobil organizačně, časově i technicky. A stejně tak jeho zaměstnavatel, protože je v zájmu obou stran, aby home office fungoval ke spokojenosti všech. Důsledkem takové změny, ke které nás dotlačily nepříznivé okolnosti, může být změna trvalá, protože spousta zaměstnavatelů a zaměstnanců objevila přednosti a výhody home office. Jen těžko lze předpokládat, že bez vynuceného home office bychom si na takový styl práce tak rychle zvykli a přizpůsobili se mu. Zejména zaměstnavatelé by se asi takového experimentu obávali.

O dost komplikovanější je to s „home school“. Zejména pro mladší děti je distanční výuka náročná a vyčerpávající. A mnohdy ještě víc pro jejich rodiče. V domácnostech, v nichž je třeba skloubit home office s dálkovou výukou, kterou bohužel je většinou nutno kombinovat ještě s domácím doučováním rodiči, je to opravdu složité. Naštěstí hodně škol dokáže rodiny instruovat k využívání nových online nástrojů, které výuku usnadňují a dokonce jsou často i efektivnější než běžný školní výklad.

Vysoké školy přistoupily k dálkovému vzdělávání různě. Většina fakult pověřila vyučující, aby pořídili záznam svých přednášek, včetně prezentací, audiovizuálních ukázek a dalších komponent, které by jejich standardní přednáška ve škole zahrnovala. Studenti si pak takový záznam přehrají v momentu, kdy jim to vyhovuje, a v případě potřeby i vícekrát. Mnozí studenti si tento styl výuky nemohou vynachválit. Je možné předpokládat, že posluchači VŠ budou záznamy přednášek, které mohou poslouchat při cestování, na brigádě, před spaním, nebo kdykoli jindy, vyžadovat i po skončení pandemické situace.

Nestandardní situaci se přizpůsobily i různé kulturní instituce. Například Národní knihovna a Moravská zemská knihovna, které byly nuceny se uzavřít veřejnosti, dočasně umožnily studentům a odborné veřejnosti přístup ke svým digitálním fondům. Jejich využívání pedagogy a posluchači online je službou, kterou si veřejnost rychle oblíbila a je jen škoda, že po skončení nouzového stavu bude online přístup opět ukončen.

Městská knihovna v Praze nabízí spolu s Novou školou, o.p.s. v on-line prostředí pomoc dětem a jejich rodičům se školními povinnostmi. Dobrovolníci pomáhají na dálku dětem s úkoly, vysvětlují jim učební látku, které neporozuměly, procvičují s nimi učivo. Pomoc mohou využívat žáci základních škol a prvních ročníků středních škol, a to jak pravidelně, tak i jednorázově dle aktuálních potřeb. Stačí vyplnit přihlašovací formulář zde: http://novaskolaops.cz/pomoc-na-dalku.

Rovněž divadla si hledají alternativní cestu ke svým divákům za využití nových mediálních technologií. Před nedávnem byla spuštěna streamovací služba Dramox, která za měsíční předplatné nabízí přehrání záznamu divadelního představení z pohodlí domova. V nabídce má jak představení starší a tradiční, tak zcela nová. Většina předplatného směřuje samotným divadlům, jejichž existence je nyní ohrožena.

Online formou probíhají také některé filmové festivaly. Například Festival středoevropského filmu 3Kino Fest nebo Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

A online lze navštívit i některé výstavy či galerie. Například Národní galerie rozhodla umožnit zájemcům o výstavu Rembrandtových děl, kteří si nestihli obrazy prohlédnout v Paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí, zhlédnout obrazy prostřednictvím video prohlídek. Konkrétně bude návštěvníkům podrobně představeno šest Rembrandtových obrazů zapůjčených ze zahraničních sbírek. Video formou se pracovníci Národní galerie rozhodli představit rovněž výstavu maleb Mikuláše Medka, která probíhá ve třech různých objektech NG.

Jakkoli jsme tedy během nouzového stavu izolováni v domácím prostředí, díky novým mediálním technologiím máme přístup ke vzdělání, kultuře i umění.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2025

Letní program Městské knihovny v Praze

  Knihovny už dávno nejsou zšeřelým tichým místem plným zaprášených knížek, jak pravidelně dokazují naše pozvánky na akce Městské knihovny v Praze. Z knihoven je naopak místo čilého ruchu, setkávání, poznávání, rozptýlení a zábavy. To samozřejmě neznamená, že i dnes není knihovna především…
30. 6. 2025

Výzkumný projekt RADIRIGHTS

  V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od…
24. 6. 2025

ZLÍN FILM FESTIVAL 2025 – 9. ročník konference Média dětem, média s dětmi

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 4. června 2025 od 9:00 hodin v Sále Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již devátý ročník konference Média dětem, média s dětmi, nazvaný Infuencerem bezpečně a odpovědně.
10. 6. 2025

Zjištění Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost vydalo v roce 2024 třetí tematicky zaměřenou zprávu o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí. Zpráva…
2. 6. 2025

Občané ČR preferují úplný zákaz mobilních telefonů na školách

Čtenáři webu Děti a média byli v minulosti informováni, že v některých státech se přikročilo k zákazům mobilních telefonů ve školách nebo k jiné formě omezení užívání mobilů při vyučování. Český rozhlas si v nedávné době nechal agenturou Median zpracovat výzkum, který zjišťoval, jak by se k…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media