25. 11. 2020

Vzdělání, kultura a umění online

Období pandemie onemocnění covid 19, které v roce 2020 zažíváme, je pro nás všechny bezprecedentní zkušeností. Každý se s nastalou situací vyrovnáváme jinak a každý si z ní odneseme něco jiného. A ačkoli to tak mnozí dnes ještě nemusejí vnímat, určitě časem objevíme i pozitiva, která nám tato zkušenost přinesla. Každopádně se naučíme hodně nových věcí, o jejichž existenci bychom za normálních okolnosti ani nevěděli, nebo by nás vůbec nezajímaly. Řada takových věcí se týká nových médií a jejich možného využití.

Internetové připojení se v době pandemie stalo takřka životní nutností. I přesto, že jsme dávno před koronavirem čile komunikovali přes sociální sítě a komunikační aplikace, boom, který jsme zažili v posledních měsících, nemá obdobu. Komunikační kanály fungující v online prostředí se pro řadu lidí staly jedinou možnou cestou, jak „se vidět“ s kamarády, prarodiči a dokonce i učiteli nebo šéfy. V online světě probíhají pracovní porady, konference, semináře, vysokoškolské přednášky.

Home office už není jen nějakou výjimečnou událostí, ale pro mnohé je nyní standardním výkonem profese, kterému se přizpůsobil organizačně, časově i technicky. A stejně tak jeho zaměstnavatel, protože je v zájmu obou stran, aby home office fungoval ke spokojenosti všech. Důsledkem takové změny, ke které nás dotlačily nepříznivé okolnosti, může být změna trvalá, protože spousta zaměstnavatelů a zaměstnanců objevila přednosti a výhody home office. Jen těžko lze předpokládat, že bez vynuceného home office bychom si na takový styl práce tak rychle zvykli a přizpůsobili se mu. Zejména zaměstnavatelé by se asi takového experimentu obávali.

O dost komplikovanější je to s „home school“. Zejména pro mladší děti je distanční výuka náročná a vyčerpávající. A mnohdy ještě víc pro jejich rodiče. V domácnostech, v nichž je třeba skloubit home office s dálkovou výukou, kterou bohužel je většinou nutno kombinovat ještě s domácím doučováním rodiči, je to opravdu složité. Naštěstí hodně škol dokáže rodiny instruovat k využívání nových online nástrojů, které výuku usnadňují a dokonce jsou často i efektivnější než běžný školní výklad.

Vysoké školy přistoupily k dálkovému vzdělávání různě. Většina fakult pověřila vyučující, aby pořídili záznam svých přednášek, včetně prezentací, audiovizuálních ukázek a dalších komponent, které by jejich standardní přednáška ve škole zahrnovala. Studenti si pak takový záznam přehrají v momentu, kdy jim to vyhovuje, a v případě potřeby i vícekrát. Mnozí studenti si tento styl výuky nemohou vynachválit. Je možné předpokládat, že posluchači VŠ budou záznamy přednášek, které mohou poslouchat při cestování, na brigádě, před spaním, nebo kdykoli jindy, vyžadovat i po skončení pandemické situace.

Nestandardní situaci se přizpůsobily i různé kulturní instituce. Například Národní knihovna a Moravská zemská knihovna, které byly nuceny se uzavřít veřejnosti, dočasně umožnily studentům a odborné veřejnosti přístup ke svým digitálním fondům. Jejich využívání pedagogy a posluchači online je službou, kterou si veřejnost rychle oblíbila a je jen škoda, že po skončení nouzového stavu bude online přístup opět ukončen.

Městská knihovna v Praze nabízí spolu s Novou školou, o.p.s. v on-line prostředí pomoc dětem a jejich rodičům se školními povinnostmi. Dobrovolníci pomáhají na dálku dětem s úkoly, vysvětlují jim učební látku, které neporozuměly, procvičují s nimi učivo. Pomoc mohou využívat žáci základních škol a prvních ročníků středních škol, a to jak pravidelně, tak i jednorázově dle aktuálních potřeb. Stačí vyplnit přihlašovací formulář zde: http://novaskolaops.cz/pomoc-na-dalku.

Rovněž divadla si hledají alternativní cestu ke svým divákům za využití nových mediálních technologií. Před nedávnem byla spuštěna streamovací služba Dramox, která za měsíční předplatné nabízí přehrání záznamu divadelního představení z pohodlí domova. V nabídce má jak představení starší a tradiční, tak zcela nová. Většina předplatného směřuje samotným divadlům, jejichž existence je nyní ohrožena.

Online formou probíhají také některé filmové festivaly. Například Festival středoevropského filmu 3Kino Fest nebo Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

A online lze navštívit i některé výstavy či galerie. Například Národní galerie rozhodla umožnit zájemcům o výstavu Rembrandtových děl, kteří si nestihli obrazy prohlédnout v Paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí, zhlédnout obrazy prostřednictvím video prohlídek. Konkrétně bude návštěvníkům podrobně představeno šest Rembrandtových obrazů zapůjčených ze zahraničních sbírek. Video formou se pracovníci Národní galerie rozhodli představit rovněž výstavu maleb Mikuláše Medka, která probíhá ve třech různých objektech NG.

Jakkoli jsme tedy během nouzového stavu izolováni v domácím prostředí, díky novým mediálním technologiím máme přístup ke vzdělání, kultuře i umění.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
23. 2. 2021

Ohrožující filmový snímek Vlk z Wall Street

Provozovatel Česká televize byl Radou pro rozhlasové a televizní vysílání upozorněn na porušení zákazu zařazovat do vysílání mezi 6. a 22. hodinou pořady, které mohou ohrozit psychický, fyzický či mravní vývoj dětí a mladistvých. Porušení zákona se provozovatel dopustil odvysíláním amerického filmu…
4. 2. 2021

Reklama propagující AAA AUTO pokutována

Zákon o regulaci reklamy zakazuje, aby reklamy nevhodným způsobem ukazovaly osoby mladší 18 let v nebezpečných situacích. Na dodržování uvedené zákonné povinnosti v televizním a rozhlasovém vysílání dohlíží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. K porušení této povinnosti ve vysílání ovšem…
25. 1. 2021

Ohrožuje příběh panáčka s dlouhým penisem děti?

V nedávné době prošla médii zpráva, že dánská veřejnoprávní televize vysílá značně kontroverzní seriál pro děti, který vypráví o muži s nejdelším penisem na světě. Hrdina jménem John Dillerman svým pohlavním údem může vyvěšovat vlajky či například provádět záchranné akce. Seriál je určen pro…
21. 1. 2021

Sociální dilema – nový film o dopadu sociálních médií na naše životy

Čtenářům webu Děti a média bychom chtěli v tomto článku představit americké dokumentární drama Sociální dilema (The Social Dilemma) režiséra Jeffa Orlowskiho z roku 2020, které uvedl Netlflix. Film byl poprvé uveden na filmovém festivalu Sundance 2020 a zveřejněn na Netflixu dne 9. září 2020.
14. 1. 2021

Pokuta za ohrožení dětských diváků v Maďarsku

V prosinci 2020 udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu ve výši 500 000 Kč za odvysílání pořadu, který mohl ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media