27. 9. 2021

Rizika internetových výzev

O rizicích tzv. challenge, které se šíří sociálními médii a jejichž smyslem je přesvědčit co nejvíce lidí, aby podstoupili zkoušku odvahy v nějaké bláznivé či dokonce značně nebezpečné disciplíně, už jsme na webu Děti a média v minulosti několikrát informovali.

Podobné internetové challenge velmi často cílí na děti a dospívající, kteří nejsou schopni odhadnout reálná rizika jejich uskutečnění. Bohužel mnohdy podobné pokusy končí vážnými zraněními nebo dokonce smrtí.

Mezi takto neuvážené a potenciálně značně riskantní výzvy patří tzv. Milk Crate Challenge. Její podstatou je, že účastník postaví ze 49 plastových přepravek od mléka pyramidu, kterou se pokusí přejít, aniž by se bedny zřítily. Tento „výkon“ pak musí někdo zaznamenat a zveřejnit na sociální síti.

O splnění úkolu se v minulých měsících pokoušeli lidé na celém světě. Mnozí uspěli, ale drtivá většina pokusů skončila pády a často i těžkými zraněními. Nejčastěji docházelo ke zlomeninám rukou a nohou či vykloubením. Aby se předešlo dalším nehodám, pohotově zareagovala sociální síť TikTok, kde byla výzva četně zveřejňovaná, zakázala její publikování a všechna související videa smazala. Zároveň TikTok vydal oficiální prohlášení, v němž uvedl: „Doporučujeme všem, aby se chovali obezřetně, ať už on-line, nebo mimo internet."

Bohužel na sociálních sítích jednu hloupou challenge vzápětí nahradí další a mnohdy ještě nebezpečnější. Připomeňme například výzvu k polykání kapslí na praní. Je to neuvěřitelné, ale i takové šílenosti si najdou své příznivce. Jen v roce 2019 bylo v USA nahlášeno 39 případů otravy po záměrném požití kapslí na praní. Ve všech případech šlo o teenagery.

I v souvislosti s riziky internetových challenge platí, že by rodiče s dětmi měli preventivně o podobných věcech hovořit a nepředpokládat, že právě jejich dítě bude proti podobným riskantním nápadům imunní.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
20. 10. 2021

Nebezpečí doomscrollingu

Stalo se Vám někdy, že jste usínali s podivně svíravým pocitem ze zla kolem vás poté, co jste si na sociálních sítích, internetových diskuzích či zpravodajství přečetli negativní zprávy? A přes úzkost a stres jste pokračovali ve vyhledávání dalších podobných negativních zpráv? Pak jste patrně padli…
13. 10. 2021

Seminář NEJTEMNĚJŠÍ TVÁŘ MEDIÁLNÍ NEGRAMOTNOSTI

S potěšením můžeme čtenáře webu Děti a média informovat, že v letošním roce se Festival Oty Hofmana (53. ročník) v Ostrově v Karlovarském kraji uskutečnil v tradiční podobě, byť o měsíc dříve než je zvykem. Loňský ročník 2020 z důvodu probíhající pandemie onemocnění covid-19 proběhl v nouzovém…
4. 10. 2021

Nová pravidla Google chrání dětské uživatele

Společnost Google přijala nové opatření v rámci svých aktivit společenské odpovědnosti. Od 2. září 2021 užívá Google nástroje, které omezí možnosti, jak cílit online reklamu na děti a mladistvé.
27. 9. 2021

Rizika internetových výzev

O rizicích tzv. challenge, které se šíří sociálními médii a jejichž smyslem je přesvědčit co nejvíce lidí, aby podstoupili zkoušku odvahy v nějaké bláznivé či dokonce značně nebezpečné disciplíně, už jsme na webu Děti a média v minulosti několikrát informovali.
14. 9. 2021

Studenti si vyzkoušejí volby

Již v minulosti jsme na webu Děti a média opakovaně věnovali pozornost aktivitám organizace JSNS (dříve Jeden svět na školách), která je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media