O rizicích tzv. challenge, které se šíří sociálními médii a jejichž smyslem je přesvědčit co nejvíce lidí, aby podstoupili zkoušku odvahy v nějaké bláznivé či dokonce značně nebezpečné disciplíně, už jsme na webu Děti a média v minulosti několikrát informovali.
Podobné internetové challenge velmi často cílí na děti a dospívající, kteří nejsou schopni odhadnout reálná rizika jejich uskutečnění. Bohužel mnohdy podobné pokusy končí vážnými zraněními nebo dokonce smrtí.
Mezi takto neuvážené a potenciálně značně riskantní výzvy patří tzv. Milk Crate Challenge. Její podstatou je, že účastník postaví ze 49 plastových přepravek od mléka pyramidu, kterou se pokusí přejít, aniž by se bedny zřítily. Tento „výkon“ pak musí někdo zaznamenat a zveřejnit na sociální síti.
O splnění úkolu se v minulých měsících pokoušeli lidé na celém světě. Mnozí uspěli, ale drtivá většina pokusů skončila pády a často i těžkými zraněními. Nejčastěji docházelo ke zlomeninám rukou a nohou či vykloubením. Aby se předešlo dalším nehodám, pohotově zareagovala sociální síť TikTok, kde byla výzva četně zveřejňovaná, zakázala její publikování a všechna související videa smazala. Zároveň TikTok vydal oficiální prohlášení, v němž uvedl: „Doporučujeme všem, aby se chovali obezřetně, ať už on-line, nebo mimo internet."
Bohužel na sociálních sítích jednu hloupou challenge vzápětí nahradí další a mnohdy ještě nebezpečnější. Připomeňme například výzvu k polykání kapslí na praní. Je to neuvěřitelné, ale i takové šílenosti si najdou své příznivce. Jen v roce 2019 bylo v USA nahlášeno 39 případů otravy po záměrném požití kapslí na praní. Ve všech případech šlo o teenagery.
I v souvislosti s riziky internetových challenge platí, že by rodiče s dětmi měli preventivně o podobných věcech hovořit a nepředpokládat, že právě jejich dítě bude proti podobným riskantním nápadům imunní.
- ZPĚT -