13. 12. 2021

Nebezpečí deprese v souvislosti s používám sociálních médií

Web www.everydayhealth.com v nedávné době zveřejnil zjištění, která přinesla studie dopadů používání sociálních sítí. A tato odhalení nejsou bohužel příliš povzbudivá.

Výzkum prokázal, že užívání sociálních médií, včetně Facebooku, Snapchatu a TikToku, zvyšuje depresivní příznaky u dospělých osob, které dříve tímto onemocněním netrpěly. Vůbec největší rizika uživatelství sociálních sítí se prokázala u mladých dospělých.

Uniklé interní dokumenty Facebooku už dříve popsaly, že dlouhodobé užívání této sociální sítě u některých mladistvých způsobuje sníženou sebeúctu, problémy ve stravování či dokonce sebevražedné myšlenky. Negativní dopady byly sledovány zejména u dívek.

Během pandemie onemocnění covid-19 se uživatelství sociálních médií prohloubilo a s ním bohužel i související rizika.

Studie prokázala, že průměrný Američan strávil v roce 2020 na sociálních médiích 65 minut denně, což je téměř 20% nárůst oproti předchozímu roku, přičemž nejoblíbenější platformou byl v tomto období Facebook.

Podle profesora psychiatrie na Harvardské univerzitě, Roye Perlise, byla v období lockdownu sociální média způsobem, jak zůstat ve spojení s přáteli a blízkými, ovšem současně se prohloubila rizika negativních vlivů těchto médií.

Profesor Perlis se svým týmem zjišťoval, zda používání sociálních médií vede k depresi, nebo zda je to spíše tak, že depresivní lidé mají větší tendenci sociální média ve významném rozsahu používat.

Výzkum odhalil, že dospělí, kteří používali specifické platformy sociálních médií, s větší pravděpodobností začali později hlásit depresivní příznaky. Souvislost mezi používáním Facebooku a rizikem deprese byla zaznamenána nejvíce u dospělých mladších 35 let. U jiných platforem, jako je TikTok a Snapchat, se riziko zdálo být větší u starších dospělých.

Studie nebyla nastavena tak, aby určila důvody, proč používání sociálních médií může zvýšit riziko deprese, nicméně výzkumníci se domnívají, že jde o důsledek faktu, že sociální média vytlačují jiné aktivity, které by mohly být zdravější - například cvičení - a místo toho se dotyční  noří do online obsahů, které negativně ovlivňují jejich náladu a zaplavují je nepříjemnými myšlenkami.

Výzkum tak potvrdil, že sociální média mají nepříznivý vliv na psychiku nejen u dětí a dospívajících, jak se prokázalo už v minulosti, ale může zapříčiňovat vznik deprese i u dospělých osob.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
2. 4. 2024

Divadélko pro batolata

Na webu Děti a média se často věnujeme mediálním obsahům a službám, které jsou určeny dětem různého věku, včetně předškoláků. Tentokrát se ale zaměříme ještě na mladší diváky. V Praze se totiž připravuje divadlo, které bude určené pro batolata. Divadlo KUK bude fungovat na Praze 4 v objektu…
28. 3. 2024

Chat #KareMe nabízí krizovou intervenci

  Skutečnost, že mezi dětmi a dospívajícími je vysoké procento těch, kteří trpí různými formami psychických potíží, je všeobecně známá. O tristním stavu patrně nejvíce vypovídá fakt, že za čtvrtinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let stojí sebevražda.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media