13. 12. 2021

Nebezpečí deprese v souvislosti s používám sociálních médií

Web www.everydayhealth.com v nedávné době zveřejnil zjištění, která přinesla studie dopadů používání sociálních sítí. A tato odhalení nejsou bohužel příliš povzbudivá.

Výzkum prokázal, že užívání sociálních médií, včetně Facebooku, Snapchatu a TikToku, zvyšuje depresivní příznaky u dospělých osob, které dříve tímto onemocněním netrpěly. Vůbec největší rizika uživatelství sociálních sítí se prokázala u mladých dospělých.

Uniklé interní dokumenty Facebooku už dříve popsaly, že dlouhodobé užívání této sociální sítě u některých mladistvých způsobuje sníženou sebeúctu, problémy ve stravování či dokonce sebevražedné myšlenky. Negativní dopady byly sledovány zejména u dívek.

Během pandemie onemocnění covid-19 se uživatelství sociálních médií prohloubilo a s ním bohužel i související rizika.

Studie prokázala, že průměrný Američan strávil v roce 2020 na sociálních médiích 65 minut denně, což je téměř 20% nárůst oproti předchozímu roku, přičemž nejoblíbenější platformou byl v tomto období Facebook.

Podle profesora psychiatrie na Harvardské univerzitě, Roye Perlise, byla v období lockdownu sociální média způsobem, jak zůstat ve spojení s přáteli a blízkými, ovšem současně se prohloubila rizika negativních vlivů těchto médií.

Profesor Perlis se svým týmem zjišťoval, zda používání sociálních médií vede k depresi, nebo zda je to spíše tak, že depresivní lidé mají větší tendenci sociální média ve významném rozsahu používat.

Výzkum odhalil, že dospělí, kteří používali specifické platformy sociálních médií, s větší pravděpodobností začali později hlásit depresivní příznaky. Souvislost mezi používáním Facebooku a rizikem deprese byla zaznamenána nejvíce u dospělých mladších 35 let. U jiných platforem, jako je TikTok a Snapchat, se riziko zdálo být větší u starších dospělých.

Studie nebyla nastavena tak, aby určila důvody, proč používání sociálních médií může zvýšit riziko deprese, nicméně výzkumníci se domnívají, že jde o důsledek faktu, že sociální média vytlačují jiné aktivity, které by mohly být zdravější - například cvičení - a místo toho se dotyční  noří do online obsahů, které negativně ovlivňují jejich náladu a zaplavují je nepříjemnými myšlenkami.

Výzkum tak potvrdil, že sociální média mají nepříznivý vliv na psychiku nejen u dětí a dospívajících, jak se prokázalo už v minulosti, ale může zapříčiňovat vznik deprese i u dospělých osob.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2025

Letní program Městské knihovny v Praze

  Knihovny už dávno nejsou zšeřelým tichým místem plným zaprášených knížek, jak pravidelně dokazují naše pozvánky na akce Městské knihovny v Praze. Z knihoven je naopak místo čilého ruchu, setkávání, poznávání, rozptýlení a zábavy. To samozřejmě neznamená, že i dnes není knihovna především…
30. 6. 2025

Výzkumný projekt RADIRIGHTS

  V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od…
24. 6. 2025

ZLÍN FILM FESTIVAL 2025 – 9. ročník konference Média dětem, média s dětmi

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 4. června 2025 od 9:00 hodin v Sále Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již devátý ročník konference Média dětem, média s dětmi, nazvaný Infuencerem bezpečně a odpovědně.
10. 6. 2025

Zjištění Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost vydalo v roce 2024 třetí tematicky zaměřenou zprávu o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí. Zpráva…
2. 6. 2025

Občané ČR preferují úplný zákaz mobilních telefonů na školách

Čtenáři webu Děti a média byli v minulosti informováni, že v některých státech se přikročilo k zákazům mobilních telefonů ve školách nebo k jiné formě omezení užívání mobilů při vyučování. Český rozhlas si v nedávné době nechal agenturou Median zpracovat výzkum, který zjišťoval, jak by se k…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media