10. 5. 2022

Young Film Fest

Ve dnech od 21. do 24. dubna 2022 proběhl již šestý ročník mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest určený pro mladé diváky ve věku od 9 do 17 let. Festival proběhl v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Festival tradičně seznamuje mladé diváky s nejzajímavější současnou evropskou filmovou tvorbu pro mládež, vzdělává návštěvníky a propojuje současné umění a film. Pořadatelem festivalu je spolek krutón, z.s., který se věnuje audiovizuální výchově, vzdělávání a pořádání eventů včetně filmové distribuce.

 

Young Film Fest je projektem filmové výchovy, která sahá od projekcí současných evropských filmů pro mládež, přes tematické diskuze až po filmově výchovné workshopy. Jeho cílem je rozvíjet u dětí a dospívajících kritické myšlení a naučit je o filmech přemýšlet a diskutovat.

 

Festival je rozdělen do tří věkových kategorií. Pro děti ve věku od 9 do 11 let, od 12 do 14 let a pro dospívající od 15 do 17 let. Všichni diváci se mohou stát festivalovými porotci a zhlédnuté filmy ohodnotit.

Letošní ročník festivalu proběhl pod heslem „nekoukej blbě“, čímž, jak vysvětlil ředitel festivalu Filip Kršiak, chtějí organizátoři říci, že „je důležité, jak se na filmy díváme a uvažujeme o nich. A právě to bychom chtěli naučit i naše nejmladší diváky. Filmový program proto povedou lektoři, kteří mají dlouhodobé zkušenosti s audio-vizuální výchovou, a kteří budou o filmech s dětmi diskutovat“.

Mladí diváci hodnotili jak hrané, tak animované filmy a účastnili se několika workshopů. Ti mladší si mohli vybrat mezi workshopem filmového střihu, současného umění v novém cirkusu či současného umění. Starší měli na výběr mezi workshopy filmového střihu, zvuku a tvůrčího psaní.

Pro milovníky Harryho Pottera byly připraveny nejen projekce prvních dvou filmů z potterovské série, ale i magický doprovodný program.

Z filmové nabídky festivalu, která čítala 42 snímků, je na místě připomenout českou premiéru španělského snímku Libertad, pásma nejlepších filmů Best of Young & Short, nebo například vítězný film festivalu Sundance – turecký snímek Zločinci.

 

Porotci ve věku 9–11 let rozhodli o tom, že je nejvíce zaujal český krátkometrážní film Příběh hrůzostrašné Eliz režisérů Adama Struhaly a Elišky Kováříkové.

Porotce ve věku 12–14 let nejvíce oslovil dokument Gabi mezi osmým a třináctým rokem švédské režisérky Engeli Broberg.

Ve věku 15–17 let vybrali porotci experimentální film Čas věčnosti od řeckého režiséra Aristotela Maragkose.

 

Zdroj: Young Film Fest – Festival filmu pro mladé diváky

 

 

- ZPĚT -
predchozí
13. 5. 2022

Web Děti a média slaví 10 let

Web Děti a média provozovaný Radou pro rozhlasové a televizní vysílání oslaví 15. května 2022 již 10 let své existence. Pomyslný křest webu proběhl na Den dětí, tedy 1. června 2012, na filmovém festivalu pro děti a mládež ZLIN FILM FESTIVAL. Od té doby slouží svému účelu přispívat ke zvyšování…
10. 5. 2022

Young Film Fest

Ve dnech od 21. do 24. dubna 2022 proběhl již šestý ročník mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest určený pro mladé diváky ve věku od 9 do 17 let. Festival proběhl v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
9. 5. 2022

Pozvánka na konferenci: Média dětem, média s dětmi 2022

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem Média dětem, média s dětmi. Konference se uskuteční dne 1. června 2022 od 9.00 do 13.00 hodin v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně.
6. 5. 2022

Festival Jeden svět 2022 a film Sakawa

Koncem ledna 2022 jsme zde na webu Děti a média vyjadřovali přání a víru, že letošní rok by mohl být konečně oním kýženým „návratem k normálu“, neboť celý svět svírající pandemie onemocnění covid-19 by snad mohla postupně odeznívat. Proto byla na místě naděje, že by se mohl znovu bez omezení…
2. 5. 2022

EduMediaTest ověřuje a zvyšuje mediální gramotnost

Regulátoři audiovizuálních médií a další veřejné instituce v sedmi evropských zemích vyvinuli tzv. EduMediaTest, jehož cílem je ověřit a zvýšit mediální gramotnost uživatelů. Test je zaměřen na studenty ve věku od 14 do 18 let. Projekt částečně financovala Evropská komise.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media