10. 5. 2022

Young Film Fest

Ve dnech od 21. do 24. dubna 2022 proběhl již šestý ročník mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest určený pro mladé diváky ve věku od 9 do 17 let. Festival proběhl v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Festival tradičně seznamuje mladé diváky s nejzajímavější současnou evropskou filmovou tvorbu pro mládež, vzdělává návštěvníky a propojuje současné umění a film. Pořadatelem festivalu je spolek krutón, z.s., který se věnuje audiovizuální výchově, vzdělávání a pořádání eventů včetně filmové distribuce.

 

Young Film Fest je projektem filmové výchovy, která sahá od projekcí současných evropských filmů pro mládež, přes tematické diskuze až po filmově výchovné workshopy. Jeho cílem je rozvíjet u dětí a dospívajících kritické myšlení a naučit je o filmech přemýšlet a diskutovat.

 

Festival je rozdělen do tří věkových kategorií. Pro děti ve věku od 9 do 11 let, od 12 do 14 let a pro dospívající od 15 do 17 let. Všichni diváci se mohou stát festivalovými porotci a zhlédnuté filmy ohodnotit.

Letošní ročník festivalu proběhl pod heslem „nekoukej blbě“, čímž, jak vysvětlil ředitel festivalu Filip Kršiak, chtějí organizátoři říci, že „je důležité, jak se na filmy díváme a uvažujeme o nich. A právě to bychom chtěli naučit i naše nejmladší diváky. Filmový program proto povedou lektoři, kteří mají dlouhodobé zkušenosti s audio-vizuální výchovou, a kteří budou o filmech s dětmi diskutovat“.

Mladí diváci hodnotili jak hrané, tak animované filmy a účastnili se několika workshopů. Ti mladší si mohli vybrat mezi workshopem filmového střihu, současného umění v novém cirkusu či současného umění. Starší měli na výběr mezi workshopy filmového střihu, zvuku a tvůrčího psaní.

Pro milovníky Harryho Pottera byly připraveny nejen projekce prvních dvou filmů z potterovské série, ale i magický doprovodný program.

Z filmové nabídky festivalu, která čítala 42 snímků, je na místě připomenout českou premiéru španělského snímku Libertad, pásma nejlepších filmů Best of Young & Short, nebo například vítězný film festivalu Sundance – turecký snímek Zločinci.

 

Porotci ve věku 9–11 let rozhodli o tom, že je nejvíce zaujal český krátkometrážní film Příběh hrůzostrašné Eliz režisérů Adama Struhaly a Elišky Kováříkové.

Porotce ve věku 12–14 let nejvíce oslovil dokument Gabi mezi osmým a třináctým rokem švédské režisérky Engeli Broberg.

Ve věku 15–17 let vybrali porotci experimentální film Čas věčnosti od řeckého režiséra Aristotela Maragkose.

 

Zdroj: Young Film Fest – Festival filmu pro mladé diváky

 

 

- ZPĚT -
predchozí
29. 3. 2023

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2022

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
27. 3. 2023

Film Nahota na prodej je nepřijatelný v denním vysílacím čase

Provozovatel Magical roof s.r.o. odvysílal dne 11. prosince 2022 od 14:45 hodin na programu JOJ Family film Nahota na prodej. Jde o český filmový snímek z roku 1993, který tematicky čerpá ze zločinnosti počátku devadesátých let.
20. 3. 2023

Dokument Svědkové Putinovi – dvakrát totéž, přesto jinak

Nedávno uplynuvší neblahé únorové datum – 24. února 2023 – představovalo výročí ruské invaze na Ukrajinu. Válka, která bývá někdy uváděna jako „Putinova válka“, dosud probíhá; ruská armáda z Ukrajiny stále neodešla či odsud stále nebyla vytlačena. (Nejen) proto – jak uvidíme – přinášíme čtenářům…
17. 3. 2023

Limit pro užívání TikToku

O rizikovosti sociálních sítí a zejména pak sítě TikTok pro děti jsme na webu Děti a média již několikrát informovali. Naštěstí většina poskytovatelů těchto sítí si je nebezpečnosti jejich nadužívání vědoma, a ať již pod tlakem rodičů či jako projev společenské odpovědnosti přistupuje k přijímání…
6. 3. 2023

Březen do knihovny vlezem

  Přinášíme vám pravidelné tipy, jak příjemně a poučně strávit i březnové dny v Městské knihovně v Praze. Jelikož březen je již tradičně měsícem knihy, knižní kultury a samozřejmě čtenářů, připravila Městská knihovna řadu tradičních i mimořádných akcí pod společným mottem „Zpátky do knihoven!“.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media