29. 7. 2022

Sekce „DOPORUČENÁ LITERATURA“ opět aktualizována

Čtenářům webu Děti a média pravidelně přinášíme informace o nových zajímavých publikacích na českém knižním trhu, a nejinak tomu bude i nyní. Tentokrát jsme zvolili poněkud širší záběr, ale v každém případě mají všechny knihy, nově zařazené do sekce DOPORUČENÁ LITERATURA, nějaký vztah k (novým) médiím.

Zmínit můžeme např. letos nakladatelstvím Academia vydanou knihu Doporučeno nezveřejňovat: Fungování propagandy, cenzury a médií v pozdně normalizačním Československu od Davida Klimeše, která si všímá, jak fungovala propaganda a cenzura v mediálním prostředí normalizačního Československa.

Dalším zajímavým titulem z letošního roku je kniha Novinářky: Rozhovory se ženami v českých médiích od Lindy Bartošové, vydaná nakladatelstvím CPress, která ukazuje „českou mediální scénu pohledem žen, které mají zásadní vliv na její podobu“.

 

knihy

 

Z loňského roku je pak titul Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů nakladatelství Academia. Sborník nabízí dvacet provázaných statí českých autorů, kteří se na téma hybridní války a hybridních hrozeb podívali z různých úhlů, přičemž neopomněli ani kybernetický prostor.

Lehce staršího data – leč žel stále platná, a možná aktuálnější než kdy dřív – je pak kniha Nic není pravda a všechno je možné: Surreálné srdce nového Ruska od Brita ruského (ukrajinského) původu Petera Pomerantseva z roku 2016 nakladatelství Dokořán (dotisk 2018). Autor se po univerzitních studiích v roce 2001 přestěhoval do Ruska, kde několik let natáčel dokumentární filmy a pracoval pro televizní kanál TNT. V knize ukazuje současnou ruskou mentalitu a její proměny, a popisuje své zkušenosti se zdejším mediálním byznysem a propagandou – výrobou informací, jež vytvářejí úplnou alternativní realitu.

Z titulů vydaných v dřívějších letech jsme náš přehled doplnili např. o knihu 1. 5. 1953 – Zahájení televizního vysílání: zrození televizního národa od Martina Štolla o historii televizního vysílání u nás, nebo o publikaci Česká novinářská fotografie 1945–1989 od Aleny Lábové, která mapuje proměny novinářské fotografie a rekapituluje postavení fotožurnalismu.

V neposlední řadě pak přibylo několik titulů určených studentům (učební texty) či naopak pedagogům (výuka mediální gramotnosti u předškoláků a školáků). Bohužel právě v těchto případech platí, že se jedná o vydání již „staršího“ data (jde o roky 2011–2016, a mediální svět zastarává rychle) – dané publikace tak nemusejí již být v některých aspektech plně aktuální. V touze po co nejúplnějším přehledu však i ty zařazujeme na seznam – navíc s vědomím, že zajisté ani texty staršího data nezastaraly úplně a ve všem, a je koneckonců na čtenáři, které pasáže pro sebe shledá nejpodnětnějšími.

 

 

Lenka Burešová

 

 

- ZPĚT -
predchozí
18. 9. 2023

Omezování přístupu k sociálním sítím

O sociálních sítích a jejich neblahých dopadech na dospívající, a nejen na ně, už bylo napsáno skutečně hodně. Dnes je již podrobně popsán a empiricky ověřen vliv sociálních sítí na psychické i fyzické zdraví jejich uživatelů.
12. 9. 2023

Návrat k Týdnům mediálního vzdělávání

V rubrice Aktuality a zajímavosti pravidelně informujeme o důležitých událostech v mediálním světě. Tentokrát bychom se s čtenáři webu Děti a média chtěli vrátit k významné letošní akci, která proběhla v období od 22. května do 16. června 2023. Jednalo se o 7. ročník projektu Týdny mediálního…
1. 9. 2023

Začátek školního roku v Městské knihovně v Praze

Milovníci filmu jistě rádi zavítají na Festival krátkých i celovečerních filmů asijských zemí, který probíhá od 1. do 9. září 2023 v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. K vidění bude jak audiovizuální tvorba z Japonska a Jižní Koreje, která je u nás známá a populární, tak i ze zemí, s jejichž…
21. 8. 2023

Umělá inteligence se představuje čtenářům webu Děti a média

Umělá inteligence je v posledních měsících jedním z dominantních mediálních témat. Existuje spousta článků a pojednání o tom, co umělá inteligence (AI) je, jak ji lze využívat, jaké jsou její slabiny a rovněž, jaká přináší rizika.
10. 8. 2023

Víte, co je „sharenting“?

  Snaha ochraňovat děti v prostředí internetu je společná drtivé většině rodičů. Snažíme se je chránit před nevhodným obsahem, kyberšikanou, marketingovým tlakem a nespočtem dalších ohrožení. Někdy se však může stát, že děti vystavíme nebezpečí sami svojí nerozvážností.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media