14. 12. 2022

Hororový snímek v dopoledním vysílání programu Film Europe +

 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 18. zasedání v roce 2022 upozornila provozovatele televizního vysílání, FILM EUROPE, s.r.o., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 2. října 2022 v 11:05 hodin odvysílal na programu Film Europe + hororový snímek Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý.

 

Uvedený snímek spadá do žánrů horor, komedie, akce a gore (výraz odkazující na krvavý, násilný snímek). V zahraničí byl distribuován s odlišným ratingem – např. ve Švédsku a Norsku byla stanovena věková hranice 15 let, ve Španělsku, Velké Británii či Německu 18 let, v Nizozemí 16 let (nejvyšší možná), ve Francii 12 let. V USA byl snímek v rámci MPAA ratingu zařazen do kategorie R, tedy mezi filmy nevhodné pro děti do 17 let (na promítání mohou jen v doprovodu dospělé osoby). Vysoký rating souvisí zejména s explicitním zobrazením násilí.

Film obsahuje nepočítaně explicitně násilných scén, zahrnujících vraždy kladivem, krumpáčem, lopatou a dalším nářadím a zbraněmi, škrcení, mlácení. V záběrech je přítomno velké množství krve, otevřených zranění, zlomenin a vnitřností.  Film zobrazuje utrpení postav.

Přestože se jednalo o hororovou komedii, tedy svým způsobem odlehčený žánr, který násilí v mnoha ohledech karikoval, nebylo možné konstatovat, že by takové zpracování snižovalo nebezpečnost ztvárněného obsahu pro dětské diváky. Navíc bylo třeba zohlednit, že film byl do vysílání zařazen krátce po 11. hodině v neděli, kdy se před obrazovkami děti běžně vyskytují, a to i bez dohledu rodičů.

Snímek Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý obsahoval velké množství násilných scén, které mají potenciál vyvolat u dětského diváka psychický otřes či snížení citlivosti při vnímání násilí a jeho následků. To platí zejména pro mladší děti, které ještě nejsou schopny řádně odlišit fikci od reálného nebezpečí. Citlivější děti mohou na přemíru televizního násilí reagovat úzkostí a nepřiměřeným strachem o sebe a své blízké.

Na základě všech těchto zjištění Rada pro rozhlasové a televizní vysílání konstatovala, že odvysíláním filmu mezi 6. a 22. hodinou mohlo dojít k narušení psychického, fyzického a mravního vývoje nezletilých osob.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
18. 9. 2023

Omezování přístupu k sociálním sítím

O sociálních sítích a jejich neblahých dopadech na dospívající, a nejen na ně, už bylo napsáno skutečně hodně. Dnes je již podrobně popsán a empiricky ověřen vliv sociálních sítí na psychické i fyzické zdraví jejich uživatelů.
12. 9. 2023

Návrat k Týdnům mediálního vzdělávání

V rubrice Aktuality a zajímavosti pravidelně informujeme o důležitých událostech v mediálním světě. Tentokrát bychom se s čtenáři webu Děti a média chtěli vrátit k významné letošní akci, která proběhla v období od 22. května do 16. června 2023. Jednalo se o 7. ročník projektu Týdny mediálního…
1. 9. 2023

Začátek školního roku v Městské knihovně v Praze

Milovníci filmu jistě rádi zavítají na Festival krátkých i celovečerních filmů asijských zemí, který probíhá od 1. do 9. září 2023 v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. K vidění bude jak audiovizuální tvorba z Japonska a Jižní Koreje, která je u nás známá a populární, tak i ze zemí, s jejichž…
21. 8. 2023

Umělá inteligence se představuje čtenářům webu Děti a média

Umělá inteligence je v posledních měsících jedním z dominantních mediálních témat. Existuje spousta článků a pojednání o tom, co umělá inteligence (AI) je, jak ji lze využívat, jaké jsou její slabiny a rovněž, jaká přináší rizika.
10. 8. 2023

Víte, co je „sharenting“?

  Snaha ochraňovat děti v prostředí internetu je společná drtivé většině rodičů. Snažíme se je chránit před nevhodným obsahem, kyberšikanou, marketingovým tlakem a nespočtem dalších ohrožení. Někdy se však může stát, že děti vystavíme nebezpečí sami svojí nerozvážností.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media