14. 12. 2022

Hororový snímek v dopoledním vysílání programu Film Europe +

 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 18. zasedání v roce 2022 upozornila provozovatele televizního vysílání, FILM EUROPE, s.r.o., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 2. října 2022 v 11:05 hodin odvysílal na programu Film Europe + hororový snímek Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý.

 

Uvedený snímek spadá do žánrů horor, komedie, akce a gore (výraz odkazující na krvavý, násilný snímek). V zahraničí byl distribuován s odlišným ratingem – např. ve Švédsku a Norsku byla stanovena věková hranice 15 let, ve Španělsku, Velké Británii či Německu 18 let, v Nizozemí 16 let (nejvyšší možná), ve Francii 12 let. V USA byl snímek v rámci MPAA ratingu zařazen do kategorie R, tedy mezi filmy nevhodné pro děti do 17 let (na promítání mohou jen v doprovodu dospělé osoby). Vysoký rating souvisí zejména s explicitním zobrazením násilí.

Film obsahuje nepočítaně explicitně násilných scén, zahrnujících vraždy kladivem, krumpáčem, lopatou a dalším nářadím a zbraněmi, škrcení, mlácení. V záběrech je přítomno velké množství krve, otevřených zranění, zlomenin a vnitřností.  Film zobrazuje utrpení postav.

Přestože se jednalo o hororovou komedii, tedy svým způsobem odlehčený žánr, který násilí v mnoha ohledech karikoval, nebylo možné konstatovat, že by takové zpracování snižovalo nebezpečnost ztvárněného obsahu pro dětské diváky. Navíc bylo třeba zohlednit, že film byl do vysílání zařazen krátce po 11. hodině v neděli, kdy se před obrazovkami děti běžně vyskytují, a to i bez dohledu rodičů.

Snímek Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý obsahoval velké množství násilných scén, které mají potenciál vyvolat u dětského diváka psychický otřes či snížení citlivosti při vnímání násilí a jeho následků. To platí zejména pro mladší děti, které ještě nejsou schopny řádně odlišit fikci od reálného nebezpečí. Citlivější děti mohou na přemíru televizního násilí reagovat úzkostí a nepřiměřeným strachem o sebe a své blízké.

Na základě všech těchto zjištění Rada pro rozhlasové a televizní vysílání konstatovala, že odvysíláním filmu mezi 6. a 22. hodinou mohlo dojít k narušení psychického, fyzického a mravního vývoje nezletilých osob.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
24. 1. 2023

Školní televize Telka Cihelka

Na webu Děti a média často seznamujeme čtenáře se zajímavými aktivitami a projekty, které přispívají ke zvyšování mediální gramotnosti. Je nepochybné, že projekty, které jsou zajímavé a účastníky baví, jsou v rámci mediálního vzdělávání nejefektivnější.
18. 1. 2023

Pořad Like Haf nevhodný pro nezletilé

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na základě diváckého podnětu zabývala analýzou několika vydání české reality show Like Haf vysílané na programu Prima SHOW.
23. 12. 2022

Kniha Hry, sítě, porno – rádce pro všechny, kdož vychovávají dítě 0+

V jednom z posledních článků jsme čtenáře webu Děti a média informovali o aktualizaci rubriky Doporučená literatura, přičemž závěrem jsme slíbili co nejdříve blíže představit dvě z nově zařazených knih. Nyní tento slib plníme s tím, že se zatím budeme věnovat jen jednomu z titulů, a sice knize…
14. 12. 2022

Hororový snímek v dopoledním vysílání programu Film Europe +

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 18. zasedání v roce 2022 upozornila provozovatele televizního vysílání, FILM EUROPE, s.r.o., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 2. října 2022 v 11:05 hodin odvysílal na programu Film…
6. 12. 2022

Advent s Městskou knihovnou v Praze

  Již se stalo tradicí, že čtenáře webu Děti a média zveme k bohatému kulturnímu a společenskému programu, který připravuje Městská knihovna v Praze. V předvánočním čase je tento program obzvlášť bohatý a lákavý.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media