27. 2. 2023

Pořad ohrožující dětské diváky ve vysílání programu NOVA

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla upozornit provozovatele TV Nova s.r.o. na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., ve znění účinném do 14. září 2022, tedy na porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, odvysíláním pořadu Kriminálka Las Vegas IV (2) na programu NOVA dne 9. května 2022 od 15:00 hodin.

Kriminálka Las Vegas je americký kriminální seriál z let 2000–2015, v němž tým kriminalistů vyšetřuje případy vražd v prostředí města Las Vegas.

V posuzované epizodě kriminalisté vyšetřují smrt studenta, který byl nalezen mrtvý ve vaně v domě, kde žil spolu se svými spolubydlícími. Student a fotbalový fanoušek Daniel se dostal v baru do konfliktu se skupinou jiných mladíků. Jeden z nich ho udeřil pěstí zezadu do hlavy a prstenem mu způsobil krvácení do mozku. Daniel netušil, že je vážně zraněný, v důsledku utrpěného poranění ale později, ve vaně, zemřel.

Z hlediska rizika ohrožení dětských diváků pořad obsahoval dvě problematické scény. V první scéně, která se odehrává v deváté minutě pořadu, vstupují do domu, kde Daniel bydlel, vyšetřovatelky. Přicházejí do koupelny, kde se ve vaně nachází mrtvé tělo ve vysokém stádiu rozkladu. Vyšetřovatel, který je již na místě, cynicky poznamenává, že „polévka je na stole“. Dialogy policistů jsou doprovázeny opakovanými naturalistickými záběry znetvořeného lidského těla. Poté, co forenzní tým tělo odnese, nabírají vyšetřovatelky z vany vzorky vody s rozpuštěnou lidskou tkání. Scéna je vystavěna tak, aby působila pocity šoku a znechucení. Z odvysílané podoby scény není patrné, že by provozovatel provedl editační úpravy zohledňující denní dobu, kdy byl pořad zařazen do vysílání.

Druhou ohrožující scénou je scéna z pitvy Daniela. Tělo oběti leží na pitevním stole, vyjmutý mozek pak vedle v misce. Patolog při prezentaci výsledků pitvy poznamenává, že mozek oběti je zelený, „protože byl v páře, a to je pak jako limetkové želé“. Přesto, že je v místnosti příšeří, jsou záběry těla oběti a jeho částí (mozku) zřetelné, snímané zblízka a v detailu.

Posuzovaná epizoda se odvíjí podle scénáře, který je pro americké kriminální seriály typický. Při vyšetřování případů vraždy klade důraz na nález těla oběti, jeho ohledání a pitvu, která pomůže pomocí moderních forenzních metod rekonstruovat příčinu a okolnosti smrti a odhalit vraha.

V daném případě pořad obsahoval opakované, explicitní záběry těla oběti ve vysokém stupni rozkladu, na místě činu a na pitevním stole, a to včetně detailů, jakými je např. lidská tkáň rozpuštěná ve vodě nebo neobvykle zbarvený mozek oběti.

Pořad byl do vysílání zařazen v odpoledních hodinách, kdy jsou u televizních obrazovek často přítomny děti, a to včetně mladších školáků nebo předškoláků. V těch pak může zhlédnutí výše uvedeného obsahu vyvolat psychický otřes, přetrvávající pocity úzkosti, poruchy spánku či snížení citlivosti vůči projevům násilí a jeho důsledkům.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
29. 3. 2023

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2022

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
27. 3. 2023

Film Nahota na prodej je nepřijatelný v denním vysílacím čase

Provozovatel Magical roof s.r.o. odvysílal dne 11. prosince 2022 od 14:45 hodin na programu JOJ Family film Nahota na prodej. Jde o český filmový snímek z roku 1993, který tematicky čerpá ze zločinnosti počátku devadesátých let.
20. 3. 2023

Dokument Svědkové Putinovi – dvakrát totéž, přesto jinak

Nedávno uplynuvší neblahé únorové datum – 24. února 2023 – představovalo výročí ruské invaze na Ukrajinu. Válka, která bývá někdy uváděna jako „Putinova válka“, dosud probíhá; ruská armáda z Ukrajiny stále neodešla či odsud stále nebyla vytlačena. (Nejen) proto – jak uvidíme – přinášíme čtenářům…
17. 3. 2023

Limit pro užívání TikToku

O rizikovosti sociálních sítí a zejména pak sítě TikTok pro děti jsme na webu Děti a média již několikrát informovali. Naštěstí většina poskytovatelů těchto sítí si je nebezpečnosti jejich nadužívání vědoma, a ať již pod tlakem rodičů či jako projev společenské odpovědnosti přistupuje k přijímání…
6. 3. 2023

Březen do knihovny vlezem

  Přinášíme vám pravidelné tipy, jak příjemně a poučně strávit i březnové dny v Městské knihovně v Praze. Jelikož březen je již tradičně měsícem knihy, knižní kultury a samozřejmě čtenářů, připravila Městská knihovna řadu tradičních i mimořádných akcí pod společným mottem „Zpátky do knihoven!“.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media