2. 5. 2023

Květen v Městské knihovně v Praze

 

I v měsíci květnu zve Městská knihovna v Praze na řadu zajímavých akcí.

 

3. května 2023 se v Malém sále Ústřední knihovny od 19 hodin uskuteční přednáška profesora Cyrila Höschla Mikrobiom a my: Máme kus duše i ve střevech?, která osvětlí, jak úzký vztah je mezi střevní flórou a psychickým zdravím.  Střevní mikrobi, bakterie a viry se podílejí na tvorbě centrálně působících látek včetně serotoninu a na přestupu toxinů ze střeva do systému. Tyto metabolické vztahy hrají důležitou roli v patogenezi řady onemocnění včetně duševních.

PhDr. Petr Just bude v Malém sále Ústřední knihovny dne 9. května 2023 od 19 hodin přednášet na téma Prezidenti a prezidentské volby ve střední Evropě. Přednáška zasadí postavení prezidenta ČR do širšího rámce postavení hlav států v regionu střední Evropy. Podívá se na to, v čem se instituty prezidentů ve středoevropských zemích shodují a v čem se liší, a kde by mohla ČR čerpat inspiraci v případě, že by uvažovala o změnách ve vymezení prezidentského úřadu.

Dne 15. května 2023 v Malém sále Ústřední knihovny naváže tematicky blízká přednáška 100 let bez Charlotty aneb naše první dámy. Podcast Přepište dějiny se naživo zaměří na osobnosti a role prvních dam, symbolicky 100 let od odchodu Charlotty Garrigue Masarykové. Jaká byla role první dam? A co „první dcery“? Tématem provedou Martin Groman a Michal Stehlík.

Projekt Sinopsis pořádá cyklus přednášek s názvem Čína v kontextu a souvislostech. Téma Tisíciletá tradice v současné Číně? bude námětem přednášky, která se uskuteční 22. května 2023 v malém sále Ústřední knihovny od 17 hodin. Profesorka Olga Lomová se zaměří na rozmanitost a proměnlivost čínské kultury v průběhu posledních dvou tisíc let, včetně spletitých cest hledání národní identity ve 20. a 21. století. Tyto skutečnosti bude ilustrovat na oblečení různých dob, včetně různých koncepcí „národního kroje“ v moderní době. Přednášku doprovodí bohatý vizuální materiál.

Známý párový terapeut Honza Vojtko spolu s herečkou Ester Geislerovou dne 29. května 2023 od 19 hodin ve Velkém sále Ústřední knihovny uvede zájemce do problematiky složitosti vztahů v době sociálních sítí a online komunikace.

V Klubovně Ústřední knihovny se 11. května 2023 od 17.30 hodin můžete nahlédnout do tajů tvorby rozhlasových dokumentů. Specifika rozhlasového dokumentu a proces jeho tvorby přiblíží v ukázkách z portrétů Petra Čepka, Ljuby Hermanové, Ivana Jandla a dalších umělců Šárka Skaláková, která tyto pořady v Českém rozhlase připravila.

 

Zdroj: Městská knihovna v Praze - Jsme tu pro každého… (mlp.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
17. 5. 2024

MÉDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI VIII.

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem   MÉDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI VIII. 5. 6. 2024 od 9.00 do 13 hodin Zlín, Sál Ireny Ondrové, Kongresové centrum   Již osmý ročník konference se zaměří na…
13. 5. 2024

Neuspokojivá úroveň čtenářské gramotnosti českých žáků

V březnu letošního roku zveřejnila Česká školní inspekce výsledky testování čtenářské gramotnosti na základních a středních školách ve školním roce 2022/2023. Zjištění bohužel nejsou příliš potěšující. Téměř čtvrtina všech žáků 5. tříd, 17 % žáků 9. tříd a 21 % žáků 2. ročníků středních škol bylo…
10. 5. 2024

Ve Velké Británii se zpřísňují pravidla věkové klasifikace audiovize

Na webu Děti a média jsme se mnohokrát věnovali tématu označování pořadů věkovou klasifikací, tzv. labellingu. Vždy v daném kontextu zaznívalo, že dosud neexistuje nějaký jednotný, uznávaný nadnárodní systém označování, a to z toho důvodu, že hodnocení věkové přístupnosti u konkrétních…
7. 5. 2024

Florida zakázala dětem používat sociální sítě

V únoru letošního roku byl ve státě Florida uzákoněn zákaz sociálních sítí pro děti mladší 16 let. Přesněji řečeno, pro děti do 14 let jsou nyní sociální sítě zcela zapovězeny, adolescenti ve věku 14 – 16 let mohou užívat sociální sítě pouze s výslovným souhlasem rodičů. Přijetí zákona jeho…
3. 5. 2024

Květen v Městské knihovně v Praze

  Květnové pozvánky do Městské knihovny v Praze zahájíme netradičně, a to výzvou všem, kteří se věnují nebo chtějí věnovat literární činnosti, aby se zapojili do soutěže O knihovnickou sovu 2024.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media