1. 9. 2023

Začátek školního roku v Městské knihovně v Praze

Milovníci filmu jistě rádi zavítají na Festival krátkých i celovečerních filmů asijských zemí, který probíhá od 1. do 9. září 2023 v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. K vidění bude jak audiovizuální tvorba z Japonska a Jižní Koreje, která je u nás známá a populární, tak i ze zemí, s jejichž kinematografií moc zkušeností nemáme. Diváci budou moci zhlédnout snímky z Filipín, Myanmaru, Indonésie, Vietnamu nebo Malajsie.

Není bez zajímavosti, že japonský krátkometrážní film Trhání větví zakázáno, který bude na festivalu rovněž k vidění, vytvořil japonský loutkář a animátor Kihačiró Kawamoto, který v 60. letech minulého století studoval animaci u předního českého animátora Jiřího Trnky. Znalci Trnkova díla určitě vliv tohoto umělce na Kawamota ve filmu rozeznají.

Jakkoli festival nabídne řadu zajímavých celovečerních filmů, upozornit bychom chtěli zejména na filmy krátkometrážní. Většinu z uvedených snímků bude volně spojovat téma dětských starostí a problémů dospívání. Za pozornost stojí například malajsijský film Batiková dívka o osiřelé holčičce, která útěchu ze své bolesti a úzkosti nachází ve fantaskním světě batikové malby.

Podrobnosti o programu festivalu a jednotlivých filmech zájemci naleznou zde:

ASEAN +3 Film Festival 2023 - Městská knihovna v Praze (mlp.cz)

 

Již v srpnových pozvánkách do Městské knihovny byli čtenáři webu Děti a média informováni, že byla otevřena nová pobočka knihovny ve Velkém Mlýně v Libni. Dosud se jednalo pouze o zkušební provoz, ale 4. září 2023 od 13.00 hodin proběhne slavností odemykání této nové pobočky. Slavnostní otevření bude událostí s bohatým programem. Bude připraveno divadelní představení pro děti, ukázka španělské Flamenca, přednáška o historii Velkého Mlýna, koncerty a spousta aktivit pro malé návštěvníky.

 

Pokud nás v září čeká příjemné babí léto, můžeme využít nabídek literárních vycházek „se zahradníkem“, jak je Městská knihovna nazývá. Jde o toulky vybranými pražskými čtvrtěmi spolu s odborníky na životní prostředí, kteří zúčastněné seznámí s navštívenou lokalitou, doplněné o autorská čtení a rozhovory s literáty. Vycházky tentokrát budou směřovat na Prosek, na Pražačku, na Kněžská luka či Panskou zahradu. Konkrétní termíny vycházek jsou k nalezení zde:

Literární vycházky se zahradníkem - Městská knihovna v Praze (mlp.cz)

 

Jako každý rok i letos se v Praze konají sousedské slavnosti Zažít město jinak. Na doprovodném kulturním a komunitním programu se tradičně podílejí i pobočky Městské knihovny.

Zažít město jinak jsou slavnosti, jejichž náplň si vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit na bázi dobrovolnictví a chuti sdílet veřejný prostor a sbližovat se v rámci místní komunity. Tentokrát jde již o 18. ročník.

Slavnosti se tradičně konají třetí víkend v září, což letos vychází na 16. září, ale různé doprovodné akce se uskuteční i v dalších zářijových dnech.

Podrobnosti o programu, historii a informace o tom, jak se zapojit, jsou k nalezení zde:

https://zazitmestojinak.cz/

 

My vybíráme namátkově jen několik nejzajímavějších pozvánek.

Na pobočce Vozovna na Žižkově bude v čase od 10.00 do 18.00 hodin připraven bohatý program, který započne sousedskou snídaní. V průběhu dne se zájemci mohou těšit na malování hennou, bleší trh hraček a také na koncert.

Na nové pobočce Velký Mlýn budou mezi 11. a 15. hodinou připraveny tvořivé dílny, kde bude možné si vytvořit vlastní originální zápisník, větrný mlýn z papíru nebo placku.

Na pobočce Novodvorská se budou ve stejném čase vyrábět netradiční záložky do knihy a skuteční knižní znalci se mohou zúčastnit literárního kvízu.

Na Ládví se mezi 9. a 13. hodinou budou vytvářet květiny a listy z krepového papíru a starých novin, kterými děti ozdobí hlavní vchod knihovny.

Autorský komiks si potom zájemci mohou vytvořit po celý den v Domě čtení v Ruské ulici.

Kromě toho se na všech otevřených pobočkách mohou čtenáři zapojit do bazaru knih.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 7. 2024

Ještě jedno ohlédnutí za festivalem Jeden svět 2024

  Letošnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět jsme se již jednou věnovali; jednalo se však o článek zacílený především na jeden konkrétní film (O karavaně a psech – o konci nezávislých médií v Rusku). Nyní bychom se rádi k festivalu ještě jednou vrátili a čtenářům webu Děti a média…
4. 7. 2024

Červencové pozvánky Městské knihovny v Praze

V červenci má tradičně řada poboček Městské knihovny letní uzavírku, to ovšem neznamená, že by Městská knihovna neměla přes letní prázdniny pro své malé i velké čtenáře připravenou celou řadu akcí.
20. 6. 2024

ZLÍN 2024 – 8. ročník konference Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 5. června 2023 od 9:00 hodin v Sálu Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již osmý ročník konference Média dětem, média s dětmi.
17. 6. 2024

Projekt #GeneraceAI otevírá cestu k porozumění umělé inteligenci

  Když jsme přibližně před rokem na webu Děti a média poprvé psali o umělé inteligenci (AI) a jejím uplatnění, šlo o zcela nový fenomén, který si zájemci jen nesměle testovali, zejména proto, aby získali prvotní dojem, co to vlastně je AI a jaké jsou její možnosti a limity. A pravdou je, že…
11. 6. 2024

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2023

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media