18. 9. 2023

Omezování přístupu k sociálním sítím

O sociálních sítích a jejich neblahých dopadech na dospívající, a nejen na ně, už bylo napsáno skutečně hodně. Dnes je již podrobně popsán a empiricky ověřen vliv sociálních sítí na psychické i fyzické zdraví jejich uživatelů.

Nadbytek času strávený se sociálními sítěmi zapříčiňuje stres, depresi, úzkosti. Sociální platformy jsou nastaveny tak, že vyvolávají až nutkavou potřebu trávit na nich co nejvíce času. A tento čas je časem v podstatě promarněným, jelikož reálný užitek z něj je mizivý.

Stresujeme se, že nemůžeme být online a že nám tak cosi „utíká“, a když jsme online na síti, tak se zase stresujeme, že nestíháme ostatní aktivity a činnosti.

Sociální sítě nám život „těch druhých“ zpravidla zobrazují zcela nereálný, vyumělkovaný, jen na odiv a my máme tendenci se trápit tím, že náš život je proti tomu fádní a nezajímavý, z čehož zejména dospívající často propadají do depresí.

A to nemluvíme o množství negativity, se kterou se na sítích setkáváme a která může způsobovat úzkosti, ať již jde o zneklidňující informace, útočné komentáře, obtěžování či dokonce kyberšikanu.

Na psychické problémy pak většinou navazují problémy s fyzickým zdravím – nespavost, nechutenství, nebo naopak emoční přejídání. A od obezity už je jen krůček k vážným onemocněním, k cukrovce, nemocím srdce, rakovině. Důsledky obliby sociálních sítí tak mohou být dalekosáhlé.

Sociální sítě ale ničí nejen zdraví ale i náš sociální život. Naše mezilidské vztahy se dominantně přenášejí do online prostoru, což pro člověka jako společenského tvora není přirozené. Ztrácíme pak schopnost orientovat se v běžných situacích, které vyžadují osobní kontakt. Máme například problém rozeznávat nonverbální komunikaci, která je nedílnou součástí mezilidského dorozumívání.

Tohle všechno dnes už víme, a proto není divu, že rostou tlaky na to, aby sociální platformy byly nějakou formou regulovány, aby k nim zejména mladí lidí měli v jejich vlastním zájmu omezený přístup.

Na tyto tendence reagují jak samotní poskytovatelé služeb sociálních sítí, kteří přistupují k různým samoregulačním aktivitám, tak vlády, které hledají řešení na úrovni legislativní.

Patrně nejpřísnější právní úpravou, která limituje přístup dětí k sociálním platformám, je v nedávné době přijatý zákon v americkém Utahu. Ten v zájmu snížení nebezpečných dopadů sociálních sítí na nezletilé zavádí povinnost rodičovské kontroly či ověřování věku uživatelů.

Podle nového zákona by děti neměly používat sociální platformy v čase od 22.30 do 6.30 hodin. Kromě toho zákon umožňuje, aby bylo snadné žalovat poskytovatele služby sociálních sítí v případech, kdy by dítě v souvislosti s užíváním sociální sítě utrpělo újmu.

Ne všichni ale tuto právní úpravu hodnotí jako užitečnou. Vedle kritiků, kteří poukazují na to, že zákon povede k tomu, že sociální média získají o uživatelích ještě mnohem více osobních údajů než dosud, upozorňují experti také na to, že by uvedená legislativa mohla být ve výsledku kontraproduktivní. Někteří mladí lidé podporu sociálních platforem skutečně potřebují a odříznutí od nich jim ublíží. Týká se to například dospívajících s odlišnou sexuální orientací, kteří mnohdy hledají oporu a sounáležitost jen prostřednictvím sociálních sítí, protože své rodině a okolí se nemohou svěřit. Pokud takovým lidem bude znemožněno pohybovat se svobodně, bez dozoru rodičů a jiných omezení, ve své online komunitě, pak to na jejich duševní zdraví může mít vážné dopady.

 

- ZPĚT -
predchozí
5. 5. 2025

Květnové novinky z Městské knihovny v Praze

Městská knihovna v Praze jde s dobou. Její nejčerstvější technologickou novinkou je možnost zapsat se do knihovny pomocí Bank iD. Čtenáři, aniž by museli vyplňovat a podepisovat klasické papírové dokumenty, mohou všechny nezbytné procesy uskutečnit online. Stačí, aby žadateli o registraci bylo…
21. 4. 2025

Online Safety Act – nástroj na ochranu dětí před nebezpečím na sociálních sítích ve Spojeném království (Díl 1.)

Online Safety Act 2023 je soubor britských zákonů, který chrání děti a dospělé online. Společnostem sociálních médií a vyhledávacím službám zavádí řadu nových povinností, díky nimž jsou zodpovědnější za bezpečnost uživatelů na jejich platformách. Zákon ukládá poskytovatelům povinnost zavést systémy…
7. 4. 2025

Využíti videoher ve vzdělávání

  Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – krátce SYRI – je instituce, která je postavena na posílení vzájemných vazeb a vědeckých spoluprací Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a ústavů Akademie věd ČR. Pod jednou střechou sdružuje 150 vědců z těchto…
1. 4. 2025

Dubnové pozvánky Městské knihovny v Praze

  Městská knihovna v Praze v dubnu uspokojí zejména milovníky výtvarného umění, pro které nachystala filmové projekce, diskuzní panely a zajímavé přednášky.
11. 3. 2025

YouTube slaví 20. narozeniny

  Pro mladou generaci už je dnes takřka nepředstavitelné, že tu YouTube někdy nebyl. YouTube, druhá nejnavštěvovanější stránka internetu (po Google), patří k životu většiny z nás. Písničku, předcvičování jógy, video recept na bábovku, návod, jak opravit střechu, doučování rovnic nebo cokoli jiného,…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media