V září 2022 vstoupila v účinnost novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, která zavedla novinku v podobě labellingu pořadů v televizním vysílání, neboli povinnosti označovat pořady, které mají potenciál narušit fyzický, psychický nebo mravní vývoj nezletilých osob. Provozovatelé vysílání jsou povinni takové pořady označovat grafickým znakem „18+“ po celou dobu jejich trvání. Zároveň zákon vyžaduje, aby provozovatel vysílání poskytl k těmto pořadům dostatečné informace o charakteru obsahu závadného pro nezletilé osoby tak, aby tyto informace byly pro diváky snadno a bezúplatně dostupné.
Zákonodárci touto povinností implementovali požadavky Směrnice o audiovizuálních mediálních službách, která zakotvuje, že diváci musejí mít za účelem informovaného rozhodování o konzumaci vysílání dostupné informace o obsahu vysílání, který může narušit tělesný, duševní nebo mravní vývoj nezletilých osob, resp. o povaze jeho škodlivého charakteru. Mezi prostředky k zajištění této informovanosti jmenuje Směrnice systém deskriptorů obsahu, zvukové upozornění, obrazové prostředky nebo jakékoli jiné prostředky popisující povahu obsahu.
Ze Směrnice přitom nově vyplývá, že cílem tzv. labellingu, tj. klasifikace a označování televizních pořadů z hlediska nevhodnosti jejich obsahu pro nezletilé, by nemělo být jen poskytnutí informace o tom, že určitý pořad je pro nezletilé nevhodný, ale aby provozovatel televizního vysílání poskytl divákům dostatečné informace o obsahu, který by mohl narušit tělesný, duševní nebo mravní vývoj nezletilých osob.
Labelling pořadů nicméně není pro českého diváka úplnou novinkou. Česká televize k zavedení značení pořadů přistoupila na základě svých samoregulačních iniciativ již v minulosti. Od ledna 2020 pomocí obrazových symbolů označuje pět typů potenciálně nevhodného obsahu: vulgární jazyk, drogy a alkohol, strach, násilí a sex.
S různými formami labellingu mají zkušenost i diváci, kteří sledují zahraniční televizní programy, včetně slovenských, a také uživatelé audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, například Netflixu či HBO Max.
Svůj vlastní společný systém označování pořadů nově zavádějí i české komerční televizní programy sdružené v Asociaci komerčních televizí. Tedy programy ze skupin NOVA, Prima a Óčko.
Jejich systém labellingu se vztahuje jak na televizní vysílání, tak na audiovizuální mediální služby na vyžádání.
Systém zavádí označování pěti ohrožujících prvků:
S: Strach – pořad obsahuje děsivé scény, které mohou vyvolat silné emoce
N: Násilí – pořad obsahuje hrubé násilí
V: Vulgarismy – pořad obsahuje nadměrné/nepřiměřené množství hrubých vulgárních výrazů v českém jazyce
X: seX – v pořadu je zobrazen sexuální akt
D: Drogy – pořad obsahuje zneužívání nelegálních nebo nadužívání legálních návykových látek
Uvedené symboly se členové AKTV zavazují uvádět v EPG u názvu pořadu nebo za popisem pořadu.
Diváci komerčních programů tak nyní mohou mnohem informovaněji zvažovat rizikovost konkrétních pořadů pro své děti.
- ZPĚT -