Zatímco ještě před rokem byl pro většinu z nás pojem umělé inteligence jakousi neuchopitelnou entitou, kterou jsme si jen stěží uměli prakticky představit, nyní je situace odlišná. Většina z nás už má za sebou první zkušenosti s různými volně i úplatně dostupnými nástroji na bázi umělé inteligence. Někdo si je jen ze zvědavosti vyzkoušel, jiní je už pravidelně využívají ve studiu a v práci. Málokdo ale pronikl hlouběji do všech možností využití umělé inteligence, jak se už dnes nabízejí.
Srozumitelným a zároveň zábavným pomocníkem v tomto objevování mohou být články vědeckého redaktora Seznam Zpráv Pavla Kasíka. Ten každý prázdninový víkend publikoval článek ze seriálu Hrajeme si s AI, v němž rodičům radí, jak dětem představit umělou inteligenci a její využití. Jakkoli tyto články směřují k osvětě dětí, užitečné jsou rozhodně i pro dospělé.
Celý seriál Pavel Kasík uvedl objasněním toho, jak fungují neuronové sítě. Prostřednictvím animovaného videa vysvětlil, co je to strojové učení, které umožnilo, aby umělá inteligence byla „tak chytrá, jak je“. Video s vysvětlujícím textem je pro veřejnost dostupné zde: Natrénujte si detektor blbé nálady. Ukažte dětem, jak funguje AI - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
Po teoretickém úvodu Pavel Kasík připravil celou řadu projektů, na nichž si zájemci mohou prakticky vyzkoušet konkrétní dovednosti umělé inteligence. První nástroj, který představil, je Teacheable Machine od společnosti Google, na němž si lze přímo ozkoušet, jakým způsobem se neuronová síť učí, a sami si vybrat, v čem tu naši zaučíme.
V dalších částech seriálu se Pavel Kasík věnuje generování obrázků prostřednictvím nástrojů typu Midjourney nebo Stable Diffusion. Hra s tvorbou obrázků a fotek je nejen zábavná, ale zároveň děti učí, že už není možné se spoléhat na „pravdivost“ žádné fotky, protože umělá inteligence je schopná vytvořit takřka cokoli:
Vytváření vlastních fotomontáži učí Pavel Kasík v článku Vlasy pryč, místo čepice sliz: Vlasy pryč, místo čepice sliz. Ukažte dětem, že fotkám už se nedá věřit - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
Jeden z červencových článků Pavla Kasíka se zaměřil na používání jazykových modelů a radil, jak si nechat napsat od umělé inteligence třeba pohádku na míru: Pohádka přesně dle vašich nápadů. Umělá inteligence ji dětem sepíše na míru - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
V prvním srpnovém článku Pavel Kasík vyzýval rodiče, aby zavedli děti prostřednictvím umělé inteligence do světa reklamy. Od hry na obchod, kterou tak dobře znaly dřívější generace, se tak s našimi dětmi můžeme přenést ke hře na marketingové kreativce: Ukažte dětem, jak se dělá reklama. Díky AI posunete hru na roveň Hollywoodu - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
A konečně o posledním srpnovém víkendu Pavel Kasík přesvědčoval čtenáře Seznam Zpráv, že programování není žádná věda a mohou se ho naučit i malé děti. V této souvislosti doporučoval programovací jazyk Scratch a pro ty nejmenší pak Scratch Junior, se kterým si mohou poradit děti už od tří let: Programovat může i malé dítě. Vytvořte si svou vlastní hru, zapojíte i AI - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
Zdroj: Seznam Zprávy
- ZPĚT -