3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

 

Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.

 

První z přednášek o architektuře, která se uskuteční 4. dubna od 17 hodin v Malém sále Ústřední knihovny, bude, možná poněkud překvapivě, zaměřena na sídlištní výstavbu. Pod názvem Skryté půvaby českých sídlišť představí Ing. arch. Hana Řepková z Národního památkového ústavu nejzajímavější sídliště u nás i v zahraničí.

Další přednáška bude nabízet očekávatelnější téma, když se zaměří na krásu katedrál, konkrétně na území Španělska. Přednáška, která se uskuteční 24. dubna od 17 hodin v Malém sále Ústřední knihovny, seznámí přítomné s gotickými skvosty zejména v Kastilii.  Přednášet bude prof. PhDr. Pavel Štěpánek, Ph.D.

 

Sérii přednášek z oblasti výtvarného umění zahájí 8. dubna v 19 hodin v Malém sále Ústřední knihovny přednáška Podoby českého art brut. Art brut se překládá jako syrové umění, jehož autory jsou zpravidla umělečtí laici, mnohdy osoby s duševním onemocněním. Přednášet bude osoba nejpovolanější – kurátor galerie Art brut Praha Jaromír Typlt.

Milovníci děl Alfonse Muchy si přijdou na své 17. dubna v 17 hodin na pobočce Petřiny, kde proběhne přednáška Alfons Mucha a Sarah Bernhardtová, která se bude věnovat osudové chvíli českého malíře, ilustrátora, grafika a designéra Alfonse Muchy, který v podstatě náhodou získal možnost navrhnout plakát pro divadelní hru V. Sardoua – Gismonda, v níž hlavní roli hrála divadelní hvězda Sarah Berhnardtová. Plakátem s novým, neotřelým designem zahájil Mucha novou éru své tvorby, která jej celosvětově proslavila.

Přednáška Giuseppe Arcimboldo: dvorní malíř Rudolfa II., která proběhne 22. dubna od 17 hodin v Malém sále Ústřední knihovny, představí dílo umělce, který proslul nezaměnitelnými podobiznami na způsob zátiší, tvořených výhradně z předmětů jako je ovoce, zelenina, květiny, ryby a podobně. Jeho obrazy fascinovaly již v době svého vzniku a fascinují i po několika staletích.

U příležitosti stého výročí úmrtí českého malíře Jakuba Schikanedera si zájemci mohou poslechnout přednášku o jeho patrně nejslavnějším obraze Vražda v domě. Vyprávět bude Veronika Hulíková, ředitelka Sbírky moderního umění z Národní galerie v Praze, dne 25. dubna od 19 hodin v Malém sále Ústřední knihovny.

Bohumil Vurm bude 29. dubna od 19 hodin přednášet ve Velkém sále Ústřední knihovny o triptychu Zahrada pozemských rozkoší Hieronyma Bosche, který se při své tvorbě nechal inspirovat gnostickými naukami i filozofií východu.

 

Pokud jste příznivci zcela jiného druhu umění a vaším hobby jsou komiksy, určitě si ve dnech od 5. do 7. dubna nenecháte ujít Comic-Con Prague v pražském O2 universu. Městská knihovna se Comic-Conu zúčastní se svým bibliobusem, virtuální realitou i bohatým literárním programem. Společně s nakladatelstvím Albatros připravila Městská knihovna čtení autorů fantastické literatury. Účast slíbili hvězdy tohoto žánru, jakými jsou třeba Vilma Kadlečková, František Kotleta, Míša Merglová či Miroslav Žamboch.

 

Pro milovníky Prahy, kterým není osud našeho hlavního města lhostejný, připravila Městská knihovna sérii tří diskusních večerů, které se konají 11. a 25. 4. a 2.5. 2024 vždy v Zálivu Ústřední knihovny od 18:00 hodin.

Na prvním setkání budou diskutovat přední architekti a urbanisté o strategii rozvoje měst ve 21. století.

Druhý diskusní večer se zaměří na představení konkrétních plánů Prahy v souvislosti s adaptací na klimatickou změnu. Prezentována budou připravovaná opatření v oblasti dopravy, energetiky nebo cirkulární ekonomiky. Závěrečný, květnový diskusní večer bude věnován problematice přesunu obyvatel z venkova do měst. Hosté se budou zamýšlet nad tím, jak mohou města zvládat přísun nových občanů.

 

 

Zdroj: Novinky - Městská knihovna v Praze (mlp.cz)

 

 

predchozí
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
2. 4. 2024

Divadélko pro batolata

Na webu Děti a média se často věnujeme mediálním obsahům a službám, které jsou určeny dětem různého věku, včetně předškoláků. Tentokrát se ale zaměříme ještě na mladší diváky. V Praze se totiž připravuje divadlo, které bude určené pro batolata. Divadlo KUK bude fungovat na Praze 4 v objektu…
28. 3. 2024

Chat #KareMe nabízí krizovou intervenci

  Skutečnost, že mezi dětmi a dospívajícími je vysoké procento těch, kteří trpí různými formami psychických potíží, je všeobecně známá. O tristním stavu patrně nejvíce vypovídá fakt, že za čtvrtinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let stojí sebevražda.
12. 3. 2024

Číst knížky je cool

Jakkoli web Děti a média klade opakovaně důraz na nezbytnost mediální gramotnosti a v současnosti pak speciálně gramotnosti digitální a informační, žádné z těchto gramotností by nebylo dosaženo bez té zcela základní – gramotnosti čtenářské.
8. 3. 2024

Verifee – nová zbraň proti dezinformacím

Na webu Děti a média čtenáře pravidelně seznamujeme s výsledky studií, které se zabývají úrovní mediální gramotnosti různých věkových skupin naší populace. Bohužel mnoho výzkumů prokazuje, že v České republice ve znalostech a dovednostech, které jsou pro mediální gramotnost klíčové, značně…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media