8. 3. 2024

Verifee – nová zbraň proti dezinformacím

Na webu Děti a média čtenáře pravidelně seznamujeme s výsledky studií, které se zabývají úrovní mediální gramotnosti různých věkových skupin naší populace. Bohužel mnoho výzkumů prokazuje, že v České republice ve znalostech a dovednostech, které jsou pro mediální gramotnost klíčové, značně pokulháváme, což platí i pro děti a dospívající. O to pozoruhodnější je, když mladí lidé nejen že prokáží mimořádnou úroveň digitální gramotnosti, ale navíc se rozhodnou přispět k mediální výchově ostatních.

Tři nadaní čeští mladíci se ještě jako středoškoláci rozhodli, že společně vytvoří aplikaci, která bude odhalovat fakenews. Dnes jsou z mladíků již vysokoškoláci na prestižních zahraničních univerzitách a jejich aplikace Verifee je zdarma plně k dispozici všem zájemcům. Projekt je provozován v partnerství s CEDMO a Karlovou univerzitou, které aplikaci pomáhá zajišťovat další rozvoj.

Verifee funguje na bázi umělé inteligence a jejím cílem je chránit uživatele internetu před manipulacemi tím, že hodnotí důvěryhodnost článků, nezkoumá však jejich pravdivost. Autoři funkčnost aplikace vysvětlují následovně: „Verifee je program, který funguje na principu umělé inteligence, která na rozdíl od lidí nepodléhá zaujetí vůči zdrojům a tématům článků. Navíc umí zpracovávat velký objem dat. Proto je schopna naučit se poznat manipulativní prvky v textu a bezpečně je označit.“

A dále dodávají: „Manipulace občas rozeznáte jen velmi těžko. Přitom je jejich rozpoznání zásadní, abyste mohli být na internetu v bezpečí. Verifee manipulativní techniky vyhledává ve všech zpravodajských článcích, které denně čtete. Pro každý z nich vytvoří podrobnou analýzu a určí mu skóre. Vy se pak informovaně rozhodnete, zda si článek přečtete, nebo ne, a zda mu budete věřit.“

Tomu, kdo si Verifee nainstaluje do počítače, se v pravém horním rohu objeví po rozkliknutí článku číselné skóre. Když bude chtít vědět, proč daný text byl ohodnocen konkrétním skóre, rozklikne číslo a rozbalí se mu informace shrnující, jak aplikace text vyhodnotila. Maximální dosažené skóre je 100, minimální 0, padne-li skóre pod 40 bodů, aktivně čtenáře upozorní, že čtený text může být dezinformační a manipulativní.

Důvěryhodnost článku Verifee rozpozná podle znaků, které mají nedůvěryhodné články společné. Může jít o argumentační fauly, clickbaitový titulek, neuvedené autory nebo útočný jazyk. Podle jejich četnosti v textu určí takzvané skóre důvěryhodnosti a zařadí článek do jedné ze čtyř kategorií, které rychle objasní, jestli lze obsahu článku důvěřovat.

Podstatné je, že aplikace nevnímá témata článků jako taková, ale způsob, kterým jsou prezentovány. Celý systém byl testován na přítomnost tendencí vůči různým politickým názorům či směrům a zaujatost vůči tématům nebyla odhalena. Přesto některé weby projevily snahu aplikaci blokovat. Pokud některý web aplikaci zcela zakáže, je o tom uživatel informován a už toto samo o sobě je pro něj určitým varováním, jelikož webům, které „nemají co skrývat“, aplikace zpravidla nevadí.

Verifee má vlastní seznam českých zpravodajských webů, jejichž články analyzuje. Patří sem: a2larm, ac24, aeronet, aktualne, blesk, ceskatelevize, ceskenoviny, cz24, czechfreepress, denikreferendum, eurozpravy, extra, forum24, idnes, iprima, irozhlas, nova, novarepublika, novinky, outsidermedia, seznamzpravy, skrytapravda, stars24, svobodny-svet, zvedavec, protiproud, lidovky, denik, parlamentnilisty, globe24, echo24, tyden, prvnizpravy, ceskezpravy, ahaonline, metro.

Zájemci, kteří by se o aplikaci chtěli dozvědět víc a aplikaci by si rádi stáhli, tak mohou učinit zde:

Verifee – Vaše rozšíření proti dezinformacím

 


- ZPĚT -
predchozí
8. 10. 2024

Evropská audiovizuální observatoř hodnotí ochranu dětí na platformách pro sdílení videonahrávek

Evropská audiovizuální observatoř v nedávné době zveřejnila novou hloubkovou analýzu různých opatření přijatých v celé Evropě na ochranu dětí před sledováním škodlivého obsahu na platformách pro sdílení videonahrávek (VSP).
4. 10. 2024

Digitální ostrov – o herní simulaci zombie apokalypsy

  Není žádnou novinkou, že čtenářům webu Děti a média přinášíme čas od času informace o zajímavých filmařských počinech mapujících svět nových médií. Nejinak tomu bude i nyní, kdy se opět vrátíme k nabídce filmového festivalu Jeden svět. Francouzský dokument Digitální ostrov (Knit's Island) nejenže…
1. 10. 2024

Říjen v Městské knihovně ve znamení bezpečných digitálních technologií

  Říjnové pozvánky do Městské knihovny musíme uvést informací, že říjen je již několik let zasvěcen bezpečnosti v online prostoru jako Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. V České republice v rámci tohoto projektu pořádá nejvíce akcí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost…
25. 9. 2024

Modré světlo z displejů spánek nenarušuje

Na webu Děti a média jsme v minulosti zveřejňovali články, které na základě vědeckých výzkumů a vyjádření expertů varovaly před používáním mobilních telefonů před spaním. Důvodem bylo modré světlo, které vyzařuje z monitorů a displejů. Toto světlo má narušovat přirozené procesy organismu, v…
19. 9. 2024

Upoutávka na horor Vřískot 2 v ranním vysílání

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání čtenáře pravidelně informuje o případech, kdy uplatnila svou dozorovou pravomoc v souvislosti s odvysíláním pořadů, které by mohly narušit psychický, fyzický nebo mravní vývoj nezletilých osob.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media