8. 3. 2024

Verifee – nová zbraň proti dezinformacím

Na webu Děti a média čtenáře pravidelně seznamujeme s výsledky studií, které se zabývají úrovní mediální gramotnosti různých věkových skupin naší populace. Bohužel mnoho výzkumů prokazuje, že v České republice ve znalostech a dovednostech, které jsou pro mediální gramotnost klíčové, značně pokulháváme, což platí i pro děti a dospívající. O to pozoruhodnější je, když mladí lidé nejen že prokáží mimořádnou úroveň digitální gramotnosti, ale navíc se rozhodnou přispět k mediální výchově ostatních.

Tři nadaní čeští mladíci se ještě jako středoškoláci rozhodli, že společně vytvoří aplikaci, která bude odhalovat fakenews. Dnes jsou z mladíků již vysokoškoláci na prestižních zahraničních univerzitách a jejich aplikace Verifee je zdarma plně k dispozici všem zájemcům. Projekt je provozován v partnerství s CEDMO a Karlovou univerzitou, které aplikaci pomáhá zajišťovat další rozvoj.

Verifee funguje na bázi umělé inteligence a jejím cílem je chránit uživatele internetu před manipulacemi tím, že hodnotí důvěryhodnost článků, nezkoumá však jejich pravdivost. Autoři funkčnost aplikace vysvětlují následovně: „Verifee je program, který funguje na principu umělé inteligence, která na rozdíl od lidí nepodléhá zaujetí vůči zdrojům a tématům článků. Navíc umí zpracovávat velký objem dat. Proto je schopna naučit se poznat manipulativní prvky v textu a bezpečně je označit.“

A dále dodávají: „Manipulace občas rozeznáte jen velmi těžko. Přitom je jejich rozpoznání zásadní, abyste mohli být na internetu v bezpečí. Verifee manipulativní techniky vyhledává ve všech zpravodajských článcích, které denně čtete. Pro každý z nich vytvoří podrobnou analýzu a určí mu skóre. Vy se pak informovaně rozhodnete, zda si článek přečtete, nebo ne, a zda mu budete věřit.“

Tomu, kdo si Verifee nainstaluje do počítače, se v pravém horním rohu objeví po rozkliknutí článku číselné skóre. Když bude chtít vědět, proč daný text byl ohodnocen konkrétním skóre, rozklikne číslo a rozbalí se mu informace shrnující, jak aplikace text vyhodnotila. Maximální dosažené skóre je 100, minimální 0, padne-li skóre pod 40 bodů, aktivně čtenáře upozorní, že čtený text může být dezinformační a manipulativní.

Důvěryhodnost článku Verifee rozpozná podle znaků, které mají nedůvěryhodné články společné. Může jít o argumentační fauly, clickbaitový titulek, neuvedené autory nebo útočný jazyk. Podle jejich četnosti v textu určí takzvané skóre důvěryhodnosti a zařadí článek do jedné ze čtyř kategorií, které rychle objasní, jestli lze obsahu článku důvěřovat.

Podstatné je, že aplikace nevnímá témata článků jako taková, ale způsob, kterým jsou prezentovány. Celý systém byl testován na přítomnost tendencí vůči různým politickým názorům či směrům a zaujatost vůči tématům nebyla odhalena. Přesto některé weby projevily snahu aplikaci blokovat. Pokud některý web aplikaci zcela zakáže, je o tom uživatel informován a už toto samo o sobě je pro něj určitým varováním, jelikož webům, které „nemají co skrývat“, aplikace zpravidla nevadí.

Verifee má vlastní seznam českých zpravodajských webů, jejichž články analyzuje. Patří sem: a2larm, ac24, aeronet, aktualne, blesk, ceskatelevize, ceskenoviny, cz24, czechfreepress, denikreferendum, eurozpravy, extra, forum24, idnes, iprima, irozhlas, nova, novarepublika, novinky, outsidermedia, seznamzpravy, skrytapravda, stars24, svobodny-svet, zvedavec, protiproud, lidovky, denik, parlamentnilisty, globe24, echo24, tyden, prvnizpravy, ceskezpravy, ahaonline, metro.

Zájemci, kteří by se o aplikaci chtěli dozvědět víc a aplikaci by si rádi stáhli, tak mohou učinit zde:

Verifee – Vaše rozšíření proti dezinformacím

 


- ZPĚT -
predchozí
10. 7. 2024

Ještě jedno ohlédnutí za festivalem Jeden svět 2024

  Letošnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět jsme se již jednou věnovali; jednalo se však o článek zacílený především na jeden konkrétní film (O karavaně a psech – o konci nezávislých médií v Rusku). Nyní bychom se rádi k festivalu ještě jednou vrátili a čtenářům webu Děti a média…
4. 7. 2024

Červencové pozvánky Městské knihovny v Praze

V červenci má tradičně řada poboček Městské knihovny letní uzavírku, to ovšem neznamená, že by Městská knihovna neměla přes letní prázdniny pro své malé i velké čtenáře připravenou celou řadu akcí.
20. 6. 2024

ZLÍN 2024 – 8. ročník konference Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 5. června 2023 od 9:00 hodin v Sálu Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již osmý ročník konference Média dětem, média s dětmi.
17. 6. 2024

Projekt #GeneraceAI otevírá cestu k porozumění umělé inteligenci

  Když jsme přibližně před rokem na webu Děti a média poprvé psali o umělé inteligenci (AI) a jejím uplatnění, šlo o zcela nový fenomén, který si zájemci jen nesměle testovali, zejména proto, aby získali prvotní dojem, co to vlastně je AI a jaké jsou její možnosti a limity. A pravdou je, že…
11. 6. 2024

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2023

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media