8. 3. 2024

Verifee – nová zbraň proti dezinformacím

Na webu Děti a média čtenáře pravidelně seznamujeme s výsledky studií, které se zabývají úrovní mediální gramotnosti různých věkových skupin naší populace. Bohužel mnoho výzkumů prokazuje, že v České republice ve znalostech a dovednostech, které jsou pro mediální gramotnost klíčové, značně pokulháváme, což platí i pro děti a dospívající. O to pozoruhodnější je, když mladí lidé nejen že prokáží mimořádnou úroveň digitální gramotnosti, ale navíc se rozhodnou přispět k mediální výchově ostatních.

Tři nadaní čeští mladíci se ještě jako středoškoláci rozhodli, že společně vytvoří aplikaci, která bude odhalovat fakenews. Dnes jsou z mladíků již vysokoškoláci na prestižních zahraničních univerzitách a jejich aplikace Verifee je zdarma plně k dispozici všem zájemcům. Projekt je provozován v partnerství s CEDMO a Karlovou univerzitou, které aplikaci pomáhá zajišťovat další rozvoj.

Verifee funguje na bázi umělé inteligence a jejím cílem je chránit uživatele internetu před manipulacemi tím, že hodnotí důvěryhodnost článků, nezkoumá však jejich pravdivost. Autoři funkčnost aplikace vysvětlují následovně: „Verifee je program, který funguje na principu umělé inteligence, která na rozdíl od lidí nepodléhá zaujetí vůči zdrojům a tématům článků. Navíc umí zpracovávat velký objem dat. Proto je schopna naučit se poznat manipulativní prvky v textu a bezpečně je označit.“

A dále dodávají: „Manipulace občas rozeznáte jen velmi těžko. Přitom je jejich rozpoznání zásadní, abyste mohli být na internetu v bezpečí. Verifee manipulativní techniky vyhledává ve všech zpravodajských článcích, které denně čtete. Pro každý z nich vytvoří podrobnou analýzu a určí mu skóre. Vy se pak informovaně rozhodnete, zda si článek přečtete, nebo ne, a zda mu budete věřit.“

Tomu, kdo si Verifee nainstaluje do počítače, se v pravém horním rohu objeví po rozkliknutí článku číselné skóre. Když bude chtít vědět, proč daný text byl ohodnocen konkrétním skóre, rozklikne číslo a rozbalí se mu informace shrnující, jak aplikace text vyhodnotila. Maximální dosažené skóre je 100, minimální 0, padne-li skóre pod 40 bodů, aktivně čtenáře upozorní, že čtený text může být dezinformační a manipulativní.

Důvěryhodnost článku Verifee rozpozná podle znaků, které mají nedůvěryhodné články společné. Může jít o argumentační fauly, clickbaitový titulek, neuvedené autory nebo útočný jazyk. Podle jejich četnosti v textu určí takzvané skóre důvěryhodnosti a zařadí článek do jedné ze čtyř kategorií, které rychle objasní, jestli lze obsahu článku důvěřovat.

Podstatné je, že aplikace nevnímá témata článků jako taková, ale způsob, kterým jsou prezentovány. Celý systém byl testován na přítomnost tendencí vůči různým politickým názorům či směrům a zaujatost vůči tématům nebyla odhalena. Přesto některé weby projevily snahu aplikaci blokovat. Pokud některý web aplikaci zcela zakáže, je o tom uživatel informován a už toto samo o sobě je pro něj určitým varováním, jelikož webům, které „nemají co skrývat“, aplikace zpravidla nevadí.

Verifee má vlastní seznam českých zpravodajských webů, jejichž články analyzuje. Patří sem: a2larm, ac24, aeronet, aktualne, blesk, ceskatelevize, ceskenoviny, cz24, czechfreepress, denikreferendum, eurozpravy, extra, forum24, idnes, iprima, irozhlas, nova, novarepublika, novinky, outsidermedia, seznamzpravy, skrytapravda, stars24, svobodny-svet, zvedavec, protiproud, lidovky, denik, parlamentnilisty, globe24, echo24, tyden, prvnizpravy, ceskezpravy, ahaonline, metro.

Zájemci, kteří by se o aplikaci chtěli dozvědět víc a aplikaci by si rádi stáhli, tak mohou učinit zde:

Verifee – Vaše rozšíření proti dezinformacím

 


- ZPĚT -
predchozí
22. 4. 2024

TV NOVA přichází s projektem ke zvyšování mediální gramotnosti

V minulých dnech TV NOVA představila svůj edukativní projekt nazvaný Kyber tabu, průvodce vesmírem online informací, který si klade za cíl přispět k mediální výchově v ČR, a to zejména v oblasti online médií a dezinformací. Autorkou námětu je novinářka a mediální expertka Libuše Šmuclerová.
19. 4. 2024

„Festival Jeden svět 2024 – dokumentární film O karavaně a psech aneb konec nezávislých médií v Rusku“

  Jak čtenáři webu Děti a média již dávno vědí, na zdejších stránkách čas od času informujeme o zajímavých dokumentárních filmech, zabývajících se novými medii a různými fenomény s nimi souvisejícími. Obvyklým zdrojem takových snímků pro nás bývá mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět…
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media