28. 3. 2024

Chat #KareMe nabízí krizovou intervenci

 

Skutečnost, že mezi dětmi a dospívajícími je vysoké procento těch, kteří trpí různými formami psychických potíží, je všeobecně známá. O tristním stavu patrně nejvíce vypovídá fakt, že za čtvrtinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let stojí sebevražda.

Ve veřejném prostoru nejčastěji v dané souvislosti zaznívá informace, že oblast dětské psychiatrie je dlouhodobě podfinancovaná. Stát disponuje mnohem nižším počtem dětských psychologů, psychiatrů a odborných terapeutických a nemocničních pracovišť, než kolik by vyžadovala aktuální potřeba.

Proto je více než vítána každá iniciativa, která se snaží vycházet vstříc psychicky nemocným.

 

Projektem, který nově nabízí pomoc dospívajícím, kteří čelí duševním problémům nebo zažívají psychickou krizi, je online chat #KareMe, spuštěný Nadačním fondem Twisten Foundation.

Ten byl založen na konci roku 2023 paní Ivanou Ašenbrenerovou, matkou Karla Ašenbrenera, profesionálního esportového hráče, známého pod přezdívkou Twisten, který si v důsledku vážné deprese vzal v pouhých 19 letech život.

Teenageři, kteří hledají akutní pomoc, se prostřednictvím online chatu na platformě Zoom spojí s odborníky proškolenými v krizové intervenci, zpravidla peer konzultanty, kteří jim poskytnou radu či podporu. Službu odborně zaštiťují psychologové a terapeuti společnosti Endlessly.

Chat nabízí službu zdarma a zcela anonymně, takže uživatel služby může ponechat vypnutou kameru i mikrofon a o radu žádat pouze písemně.

Zájemce o službu si předem rezervuje čas chatové konzultace zde: Rezervace | Endlessly, přičemž je možné si pro jednoho klienta vyhradit 90 minut.

Chatová služba je samozřejmě jen prvotní krizovou linkou, jejím prostřednictvím nelze nahradit dlouhodobou psychoterapii, nicméně její účel je poskytnout pomocnou ruku v nejtěžších chvílích a nasměrovat dotyčného k případné další odborné pomoci či léčbě.

 

Nadační fond Twisten ale nechce zůstat pouze u této služby. Chystá s Národním ústavem duševního zdraví natáčení podcastů a rovněž spolupráci s influencery a streamery. Nadace chce rovněž v oblasti duševního zdraví dospívajících spolupracovat se školami.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
22. 4. 2024

TV NOVA přichází s projektem ke zvyšování mediální gramotnosti

V minulých dnech TV NOVA představila svůj edukativní projekt nazvaný Kyber tabu, průvodce vesmírem online informací, který si klade za cíl přispět k mediální výchově v ČR, a to zejména v oblasti online médií a dezinformací. Autorkou námětu je novinářka a mediální expertka Libuše Šmuclerová.
19. 4. 2024

„Festival Jeden svět 2024 – dokumentární film O karavaně a psech aneb konec nezávislých médií v Rusku“

  Jak čtenáři webu Děti a média již dávno vědí, na zdejších stránkách čas od času informujeme o zajímavých dokumentárních filmech, zabývajících se novými medii a různými fenomény s nimi souvisejícími. Obvyklým zdrojem takových snímků pro nás bývá mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět…
15. 4. 2024

Sladká výzva – hořký konec

Touha po sladkém patří k dětské přirozenosti. Co se však může stát, když se chuť na sladké násobí touhou po slávě? Snaha získat co nejvíce lajků a pozornosti na sociálních sítích bývá doprovázena mnohými výzvami neboli „challenge“, přičemž ty potravinové patří k nejčastějším.
10. 4. 2024

NOVÉ NEBEZPEČNÉ PODOBY FALEŠNÝCH (DEEP FAKE) VIDEÍ aneb Báječný nový svět

  Je tomu už nějaký čas, co jsme se zde, na stránkách webu Děti a média, věnovali v té době poměrně novému a ne až tak známému fenoménu DEEP FAKE, tedy zjednodušeně řečeno falešným videomontážím, vytvářeným pomocí nástrojů umělé inteligence.
3. 4. 2024

Dubnové pozvánky Městské knihovny

  Tradiční pozvánku na akce Městské knihovny v Praze musíme uvést informací, že v dubnu se Městská knihovna zaměřila zejména na výtvarné umění a architekturu. Připravila k těmto tématům celou řadu přednášek.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media