3. 5. 2024

Květen v Městské knihovně v Praze

 

Květnové pozvánky do Městské knihovny v Praze zahájíme netradičně, a to výzvou všem, kteří se věnují nebo chtějí věnovat literární činnosti, aby se zapojili do soutěže O knihovnickou sovu 2024.

Jde již o čtvrtý ročník literární soutěže a stejně jako v předchozích letech zasednou do odborné poroty knihovníci Městské knihovny. Vítězné práce budou ohodnoceny diplomem a knižními cenami při slavnostním vyhlášení, které proběhne v září 2024. Jeho součástí bude čtení nejlepších děl.

A jaké je letos soutěžní téma? NEPŘEHLEDNUTELNÉ. Co nejenže nezůstane očím skryto, ale nemůžete to přehlédnout, ani kdybyste chtěli? Kdo vejde do místnosti a okamžitě na sebe strhne veškerou pozornost?

Organizátoři soutěže vyzývají účastníky, aby se nebáli povolit uzdu představivosti a pustili se do psaní povídek, které budou pestré, nápadité až křiklavé. Soutěžní povídka by měla mít maximálně 5 normostran a soutěžící je mohou posílat až do 30. června 2024.

Podrobnosti k soutěži zde: Stáhněte si všechny potřebné informace

 

Ve dnech 23.–26. května 2024 se bude na Výstavišti Praha konat SVĚT KNIHY PRAHA 24. Letošní, již 29. ročník, mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu se zaměří na německojazyčnou literaturu a na připomenutí 100. výroční úmrtí Franze Kafky. Mottem, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatur, je Kafkův citát „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."

K bohatému programu veletrhu jako každý rok přispěje i Městská knihovna v Praze. V Sále Jaroslava Seiferta 23. května od 18.00 hodin uspořádá čtení básní a jiných textů o Smíchovském nádraží.

O den později si budou návštěvníci na stejném místě a ve stejný čas povídat s klinickou psycholožkou, psychoterapeutkou, krizovou interventkou a básnířkou Danielou Vodáčkovou o její spolupráci s Filozofickou fakultou po střeleckém útoku 21. prosince 2023. Mimo jiné bude řeč i o literární reflexi této tragické události.

25. května od 18.00 hodin proběhne v Sále Jaroslava Seiferta povídání se zvířecí záchranářkou Kateřinou Landovou. Vyprávění doprovodí čtení textů, které byly inspirovány jedním dnem u Pražské zvířecí záchranky.

Více o programu Světa knih zde: https://svetknihy.cz/praha2024

 

Nejen Svět knihy ale i Městská knihovna si v rámci svého programu připomíná 100. výročí úmrtí Franze Kafky. U této příležitosti připravila celou řadu akcí.

Ve Velkém sále Ústřední knihovny se 23. května od 19.30 hodin uskuteční One man show Rudy Linka. Divadelní stand-up  bude poctou a oslavou Kafky a jeho tvorby.

29. května od 19.00 hodin ve Velkém sále Ústřední knihovny proběhne projekce dokumentárního filmu Franz Kafka. Snímek, který uvedou tvůrci z České televize, nabourává zažitý stereotyp o záhadném, podivínském a samotářském Kafkovi. Dokumentární film představí unikátní a dosud nepublikované informace o životě Kafky, které shromáždil špičkový odborník na jeho dílo a život Reiner Stach a další odbornicí. Diváci tak dostanou možnost poznat skutečného Kafku, jaký doopravdy byl, aby přestal být chybně ztotožňován se svými fiktivními literárními postavami.

Goethe institut nabídne svůj pohled na Kafku a jeho dílo na konferenci Franz Kafka intermediální, která se uskuteční v Malém sále Ústřední knihovny 3. června od 9.30 hodin. Ale pozor, konference bude výhradně v německém jazyce.

Rovněž 3. června od 19.00 hodin v Malém sále Ústřední knihovny proběhne projekce filmové adaptace románu Franze Kafky Zámek.

6. června od 19.00 hodin v Malém sále představí neznámé stránky osobnosti Franze Kafky Judita Matyášová. Posluchači poznají Kafku zejména jako nadšeného sportovce a cestovatele.

 

Zdroj: Městská knihovna v Praze - Jsme tu pro každého… (mlp.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
17. 5. 2024

MÉDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI VIII.

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem   MÉDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI VIII. 5. 6. 2024 od 9.00 do 13 hodin Zlín, Sál Ireny Ondrové, Kongresové centrum   Již osmý ročník konference se zaměří na…
13. 5. 2024

Neuspokojivá úroveň čtenářské gramotnosti českých žáků

V březnu letošního roku zveřejnila Česká školní inspekce výsledky testování čtenářské gramotnosti na základních a středních školách ve školním roce 2022/2023. Zjištění bohužel nejsou příliš potěšující. Téměř čtvrtina všech žáků 5. tříd, 17 % žáků 9. tříd a 21 % žáků 2. ročníků středních škol bylo…
10. 5. 2024

Ve Velké Británii se zpřísňují pravidla věkové klasifikace audiovize

Na webu Děti a média jsme se mnohokrát věnovali tématu označování pořadů věkovou klasifikací, tzv. labellingu. Vždy v daném kontextu zaznívalo, že dosud neexistuje nějaký jednotný, uznávaný nadnárodní systém označování, a to z toho důvodu, že hodnocení věkové přístupnosti u konkrétních…
7. 5. 2024

Florida zakázala dětem používat sociální sítě

V únoru letošního roku byl ve státě Florida uzákoněn zákaz sociálních sítí pro děti mladší 16 let. Přesněji řečeno, pro děti do 14 let jsou nyní sociální sítě zcela zapovězeny, adolescenti ve věku 14 – 16 let mohou užívat sociální sítě pouze s výslovným souhlasem rodičů. Přijetí zákona jeho…
3. 5. 2024

Květen v Městské knihovně v Praze

  Květnové pozvánky do Městské knihovny v Praze zahájíme netradičně, a to výzvou všem, kteří se věnují nebo chtějí věnovat literární činnosti, aby se zapojili do soutěže O knihovnickou sovu 2024.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media