17. 6. 2024

Projekt #GeneraceAI otevírá cestu k porozumění umělé inteligenci

 

Když jsme přibližně před rokem na webu Děti a média poprvé psali o umělé inteligenci (AI) a jejím uplatnění, šlo o zcela nový fenomén, který si zájemci jen nesměle testovali, zejména proto, aby získali prvotní dojem, co to vlastně je AI a jaké jsou její možnosti a limity. A pravdou je, že například první verze volně dostupného jazykového modelu ChatGPT prokazovala především své limity, jelikož sice pracovala rychle a sebevědomě, ale po faktické stránce značně selhávala. Její odpovědi tak mnohdy sloužily hlavně pro pobavení.

Za jediný rok ale udělaly technologie založené na AI obrovský pokrok. Umělá inteligence začala být používána pracovně i soukromě pro nejrůznější účely. Například ilustrativní obrázky u článků na internetu dnes už z velké části pocházejí právě z „pera“ AI. A není divu, umělá inteligence stvoří během několika sekund obrázek či fotografii přesně podle vašeho zadání. Požádáte-li například Copilota, který je provozován firmou Microsoft, o obrázek malebného města s kolotočem na náměstí a s kočárkem pro panenky, máte během tří sekund takto nádhernou ilustraci.

 

 

Dnes už tak nikdo nepochybuje, že umělá inteligence se stane součástí našich životů. Je však naším úkolem se ji naučit používat tak, abychom z jejích předností maximálně těžili.

Vítány jsou proto všechny iniciativy, které usilují o to, abychom AI přivykli a začali ji využívat k našemu prospěchu a současně uměli čelit případným rizikům. Jednou z iniciativ, která si klade za cíl seznámit veřejnost, a v tomto případě zejména děti, s možnostmi umělé inteligence, je vzdělávací projekt #GeneraceAI, za nímž stojí influencer Svatopluk Barek. Ten se spojil s českými AI odborníky a za finanční podpory České spořitelny vytvořili interaktivní videokurz, který chce změnit pohled mladé generace na technologie umělé inteligence a přiblížit jejich dopad na naši společnost.

Svatopluk Barek k tomu uvádí: “Umělá inteligence není jen o generování textů a obrázků, ale tyto technologie postupně vstupují do každé oblasti našeho života a největší dopad budou mít na naši mladou generaci. Kurz si proto neklade za cíl podrobně vysvětlovat jejich fungování, ale spíš zasazuje AI technologie do širšího kontextu světa a ukazovat jejich příležitost a hrozby.”

Projekt GeneraceAI má formu interaktivního videokurzu, který je primárně vytvořen pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, ale na webových stránkách si ho může zdarma pustit kdokoliv.

Kurz se skládá z pěti kapitol. Od úvodu do světa umělé inteligence, přes vysvětlení základních AI principů, jako je strojové učení, až po naši budoucnost s umělou inteligencí. Každá kapitola je navržena tak, aby trvala maximálně 45 minut, tedy jednu vyučovací hodinu. Důraz je kladen i na reflexi, tedy utvrzení získaných informací.

 

Videokurz je dostupný zde: www.generace.ai, takže zájemci, můžete začít.

 

Zdroj: Tisková zpráva Svatopluka Bareka, Davida Kudrny a Educasoft

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 7. 2024

Ještě jedno ohlédnutí za festivalem Jeden svět 2024

  Letošnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět jsme se již jednou věnovali; jednalo se však o článek zacílený především na jeden konkrétní film (O karavaně a psech – o konci nezávislých médií v Rusku). Nyní bychom se rádi k festivalu ještě jednou vrátili a čtenářům webu Děti a média…
4. 7. 2024

Červencové pozvánky Městské knihovny v Praze

V červenci má tradičně řada poboček Městské knihovny letní uzavírku, to ovšem neznamená, že by Městská knihovna neměla přes letní prázdniny pro své malé i velké čtenáře připravenou celou řadu akcí.
20. 6. 2024

ZLÍN 2024 – 8. ročník konference Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 5. června 2023 od 9:00 hodin v Sálu Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již osmý ročník konference Média dětem, média s dětmi.
17. 6. 2024

Projekt #GeneraceAI otevírá cestu k porozumění umělé inteligenci

  Když jsme přibližně před rokem na webu Děti a média poprvé psali o umělé inteligenci (AI) a jejím uplatnění, šlo o zcela nový fenomén, který si zájemci jen nesměle testovali, zejména proto, aby získali prvotní dojem, co to vlastně je AI a jaké jsou její možnosti a limity. A pravdou je, že…
11. 6. 2024

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2023

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media