4. 7. 2024

Červencové pozvánky Městské knihovny v Praze

V červenci má tradičně řada poboček Městské knihovny letní uzavírku, to ovšem neznamená, že by Městská knihovna neměla přes letní prázdniny pro své malé i velké čtenáře připravenou celou řadu akcí.

 

První pozvánka patří 16. ročníku festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Festivalová představení budou probíhat, mimo jiné, i na Mariánském náměstí v Praze, tedy před Ústřední knihovnou MK, a to od 11. do 15. července 2024.

Festival nabídne českou i zahraniční divadelní tvorbu. Diváci se mohou těšit na ohromující show, humorná interaktivní představení, fantastické artistické výkony, velké a ještě větší loutky, netradiční workshopy i tradiční průvod centrem města. Za všechny body programu festivalu Za dveřmi zmiňme tři, které budou patřit k divácky nejatraktivnějším.

Ve čtvrtek 11. července od 16.30 hodin vystoupí na Mariánském náměstí umělec Pierrick St-Pierre, který pod pseudonymem pan Banana vystupoval se svými představeními už ve více než 40 zemích světa. Jeho vystoupení zahrnují prvky pantomimy a nového cirkusu, zejména ale mají interaktivní charakter, takže představení vznikají ve spolupráci s odvážnými diváky.

V pátek 12. července od 16 hodin se na Mariánském náměstí uskuteční zvuková performance pod názvem Silent. I toto unikátní představení, které vzniklo v reakci na karanténní opatření během pandemie covid-19, probíhá za aktivní účasti diváků.

V sobotu 13. července vyrazí v 16 hodin z Mariánského náměstí průvod obřích loutek, které poputují centrem Prahy. Do průvodu se může zapojit každý.

Podrobný program celého festivalu je dostupný zde: www.zadvermi.cz/

 

Jakkoli je hlavním posláním Městské knihovny zapůjčovat čtenářům knížky, neuzavírá se tato instituce ani před službami, které poskytují nemodernější digitální technologie.  Značnou pozornost věnuje například virtuální realitě, která nabízí různé možnosti vzdělávání i zábavy.

Městská knihovna k tomu na svých webových stránkách uvádí: „Virtuální realita již není pouze jednou z odnoží herního zábavního průmyslu, ale její potenciál se přesouvá do komerční a vzdělávací oblasti. Knihovny jsou institucemi, které se dlouhodobě profilují jako významný hráč v oblasti neformálního vzdělávání. Městská knihovna v Praze proto vzala téma VR za své a pokusíme se ve VR nejen zpřístupnit zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale také pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima.“

V rámci uvedené iniciativy zve Městská knihovna každého zájemce na panoramatickou prohlídku budovy Ústřední knihovny na Mariánském náměstí prostřednictvím technologie virtuální reality. Je tak možné nahlédnout nejen do veřejných prostor knihovny, ale i do míst, kam běžnému návštěvníkovi není přístup umožňován, včetně sklepních prostor s automatizovanou třídící linkou knih nebo do dvou pater rezidence primátora, která je plná historických artefaktů a elegantního designu.

 

Poslední dnešní pozvánka je pozvánkou k poslechu podcastů Městské knihovny, které jsou dostupné zde: Stream Městská knihovna v Praze music | Listen to songs, albums, playlists for free on SoundCloud.

SoundCloud Městské knihovny nabízí celou řadu zvukových obsahů, nejnověji pak sérii podcastů Velcí panovníci evropských dějin, kterými posluchače provádí historik a knihovník Jakub Rychtar.

Cyklus Velcí panovníci evropských dějin představuje významné i zapomenuté vládce od pádu Západořímské říše po současnost. Ambicí autora přednášek je představit i méně známé či přímo zapomenuté mocnáře, jejichž vliv byl v jejich éře nezanedbatelný.

 

Zdroj: Městská knihovna v Praze - Jsme tu pro každého… (mlp.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 7. 2024

Ještě jedno ohlédnutí za festivalem Jeden svět 2024

  Letošnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět jsme se již jednou věnovali; jednalo se však o článek zacílený především na jeden konkrétní film (O karavaně a psech – o konci nezávislých médií v Rusku). Nyní bychom se rádi k festivalu ještě jednou vrátili a čtenářům webu Děti a média…
4. 7. 2024

Červencové pozvánky Městské knihovny v Praze

V červenci má tradičně řada poboček Městské knihovny letní uzavírku, to ovšem neznamená, že by Městská knihovna neměla přes letní prázdniny pro své malé i velké čtenáře připravenou celou řadu akcí.
20. 6. 2024

ZLÍN 2024 – 8. ročník konference Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 5. června 2023 od 9:00 hodin v Sálu Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již osmý ročník konference Média dětem, média s dětmi.
17. 6. 2024

Projekt #GeneraceAI otevírá cestu k porozumění umělé inteligenci

  Když jsme přibližně před rokem na webu Děti a média poprvé psali o umělé inteligenci (AI) a jejím uplatnění, šlo o zcela nový fenomén, který si zájemci jen nesměle testovali, zejména proto, aby získali prvotní dojem, co to vlastně je AI a jaké jsou její možnosti a limity. A pravdou je, že…
11. 6. 2024

Opatření přijatá na podporu mediální gramotnosti v roce 2023

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání povinnost, aby každoročně ve své výroční zprávě zveřejňovala informace o úrovni mediální gramotnosti ve vztahu k novým komunikačním technologiím a o opatřeních přijímaných na podporu mediální…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media