16. 8. 2024

Psychodiagnostická aplikace odhaluje nadané žáky

Na webu Děti a média jsme v minulosti opakovaně informovali o využívání moderních technologií ve výchově, vzdělávání ale například i v léčbě psychických onemocnění.

Tentokrát bychom se rádi zaměřili na novinku, která má pomáhat školství identifikovat nadané děti, a to už v době, kdy navštěvují první stupeň základní školy.

Podle dostupných výzkumů jsou na základních školách s mimořádným intelektovým nadáním přibližně 3 % žáků, což představuje zhruba 27 tisíc dětí. Odhalit se však podaří jen zlomek z nich, přibližně 1120 intelektově nadstandardně disponovaných žáků. U ostatních dětí zůstává jejich nadání skryto, a tudíž není adekvátně rozvíjeno. Přitom i Česká školní inspekce upozorňuje na to, že je nezbytné potenciál nadaných dětí rozvíjet v zájmu celé společnosti.

A právě na hledání cesty, jak odhalovat nadané děti za využití moderních technologií, se zaměřili odborníci z Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Ti vytvořili projekt, jehož výstupem je online systém určený k testování dětí za účelem zjištění jejich kognitivních schopností a rovněž mimointelektových dovedností.

Výsledná aplikace Komplexní skríningový diagnostický systém GIS (Gifted Identification Systém) dokáže zmapovat celkový profil schopností testovaných žáků a jejich silné a slabé stránky tak, aby na zjištěné závěry mohly hned navázat cílené rozvojové i intervenční programy. Testovací systém zkoumá logické uvažování, prostorové schopnosti, rychlost zpracování a socioemoční deficity. Pedagogové mohou uplatňovat jednotlivé testy nebo celý psychodiagnostický systém, který poskytuje komplexní výsledky.

Je třeba uvést, že psychodiagnostická aplikace má podobu herních testů, které jsou pro děti zábavné a atraktivní. Kvalitu celého projektu ocenila i Technologická agentura ČR, když jej vybrala jako absolutního vítěze cen TAČR „Český nápad 2023“.

Teď jen zbývá doufat, že si aplikace najde cestu do škol a že děti s mimořádným intelektovým nadáním dostanou šanci svůj potenciál patřičně rozvíjet.



Zdroj: Úvodní stránka - Technologická agentura ČR (tacr.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
13. 9. 2024

Rubrika „DOPORUČENÁ LITERATURA“ aktualizována

Přibližně jednou až dvakrát za rok přinášíme čtenářům webu Děti a média přehled nově vydaných knih, týkajících se (zejména, ale nikoliv výhradně) nových médií, tj. aktualizujeme rubriku Doporučená literatura. Nejinak tomu bude i nyní.
3. 9. 2024

Zářijový program Městské knihovny v Praze

  Od 1. září 2024 zahajuje Městská knihovna v Praze novou koncertní sezonu. A letos bude opravdu z čeho vybírat.   Hudební uskupení Clarinet Factory letos slaví 30 let a k narozeninám si nadělilo nové vinylové dvojalbum, které pokřtí v přítomnosti hostů v Ústřední knihovně. Diváci se mohou těšit,…
23. 8. 2024

JSNS.CZ pomáhá přivést umělou inteligenci do škol

V současnosti asi už není nikdo, kdo by si ještě nevyzkoušel práci s umělou inteligencí, ať již dotazováním některého z jazykových modelů, vytvořením textů, obrázků apod. Umělá inteligence si za tu poměrně krátkou dobu, co je k dispozici k běžnému užívání veřejností, našla cestu do mnoha sfér a…
16. 8. 2024

Psychodiagnostická aplikace odhaluje nadané žáky

Na webu Děti a média jsme v minulosti opakovaně informovali o využívání moderních technologií ve výchově, vzdělávání ale například i v léčbě psychických onemocnění. Tentokrát bychom se rádi zaměřili na novinku, která má pomáhat školství identifikovat nadané děti, a to už v době, kdy navštěvují…
2. 8. 2024

Ofcom zveřejnil výsledky studie Children’s Media Lives

Britský mediální regulátor Ofcom již deset sleduje prostřednictvím studie Children’s Media Lives chování dětí a dospívajících online.
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media