16. 8. 2024

Psychodiagnostická aplikace odhaluje nadané žáky

Na webu Děti a média jsme v minulosti opakovaně informovali o využívání moderních technologií ve výchově, vzdělávání ale například i v léčbě psychických onemocnění.

Tentokrát bychom se rádi zaměřili na novinku, která má pomáhat školství identifikovat nadané děti, a to už v době, kdy navštěvují první stupeň základní školy.

Podle dostupných výzkumů jsou na základních školách s mimořádným intelektovým nadáním přibližně 3 % žáků, což představuje zhruba 27 tisíc dětí. Odhalit se však podaří jen zlomek z nich, přibližně 1120 intelektově nadstandardně disponovaných žáků. U ostatních dětí zůstává jejich nadání skryto, a tudíž není adekvátně rozvíjeno. Přitom i Česká školní inspekce upozorňuje na to, že je nezbytné potenciál nadaných dětí rozvíjet v zájmu celé společnosti.

A právě na hledání cesty, jak odhalovat nadané děti za využití moderních technologií, se zaměřili odborníci z Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Ti vytvořili projekt, jehož výstupem je online systém určený k testování dětí za účelem zjištění jejich kognitivních schopností a rovněž mimointelektových dovedností.

Výsledná aplikace Komplexní skríningový diagnostický systém GIS (Gifted Identification Systém) dokáže zmapovat celkový profil schopností testovaných žáků a jejich silné a slabé stránky tak, aby na zjištěné závěry mohly hned navázat cílené rozvojové i intervenční programy. Testovací systém zkoumá logické uvažování, prostorové schopnosti, rychlost zpracování a socioemoční deficity. Pedagogové mohou uplatňovat jednotlivé testy nebo celý psychodiagnostický systém, který poskytuje komplexní výsledky.

Je třeba uvést, že psychodiagnostická aplikace má podobu herních testů, které jsou pro děti zábavné a atraktivní. Kvalitu celého projektu ocenila i Technologická agentura ČR, když jej vybrala jako absolutního vítěze cen TAČR „Český nápad 2023“.

Teď jen zbývá doufat, že si aplikace najde cestu do škol a že děti s mimořádným intelektovým nadáním dostanou šanci svůj potenciál patřičně rozvíjet.



Zdroj: Úvodní stránka - Technologická agentura ČR (tacr.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 1. 2025

Školní a dětské televize na ČT edu - "hra na novináře jako osvědčený způsob mediální výchovy"

  Web Děti a média si zakládá na tom, že přináší pestrou mozaiku novinek a aktualit ze světa médií, které zpřístupňuje a shrnuje na jednom místě pro všechny potenciální zájemce. Jako již mnohokrát předtím bychom i nyní chtěli své čtenáře seznámit se zajímavým projektem, a sice s projektem s názvem…
8. 1. 2025

AI terapeut jako nová forma psychologické pomoci

Již vícekrát jsme na stránkách webu Děti a média informovali čtenáře o projektech založených na moderních komunikačních technologiích, které nám usnadňují život, pomáhají nám v různých životních situacích či dokonce slouží našemu zdraví.
6. 1. 2025

Lednové pozvánky Městské knihovny

Po celý rok 2024 jsme čtenáře webu Děti a média informovali o činnosti Městské knihovny v Praze, která nabízí nepřeberné množství kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost. Letos na tyto pozvánky navážeme.
9. 12. 2024

Policie ČR spouští projekt #toseminestane

  V souvislosti s rizikovými jevy v online prostředí připravila Policie ČR preventivní projekt zaměřující se na rizikové chování – sexting. Proč právě sexting a co to vlastně znamená? Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Pokud se sexting změní v nátlak a vydírání,…
2. 12. 2024

Austrálie zakáže sociální sítě dětem do 16 let

  Před několika týdny proběhla médii informace, že Austrálie chce zakázat sociální sítě dětem mladším 16 let. Austrálie se tak plánuje přidat mezi státy, které chtějí významným způsobem eliminovat vliv sociálních sítí na děti a dospívající. Australský premiér v této souvislosti uvedl, že sociální…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media