16. 8. 2024

Psychodiagnostická aplikace odhaluje nadané žáky

Na webu Děti a média jsme v minulosti opakovaně informovali o využívání moderních technologií ve výchově, vzdělávání ale například i v léčbě psychických onemocnění.

Tentokrát bychom se rádi zaměřili na novinku, která má pomáhat školství identifikovat nadané děti, a to už v době, kdy navštěvují první stupeň základní školy.

Podle dostupných výzkumů jsou na základních školách s mimořádným intelektovým nadáním přibližně 3 % žáků, což představuje zhruba 27 tisíc dětí. Odhalit se však podaří jen zlomek z nich, přibližně 1120 intelektově nadstandardně disponovaných žáků. U ostatních dětí zůstává jejich nadání skryto, a tudíž není adekvátně rozvíjeno. Přitom i Česká školní inspekce upozorňuje na to, že je nezbytné potenciál nadaných dětí rozvíjet v zájmu celé společnosti.

A právě na hledání cesty, jak odhalovat nadané děti za využití moderních technologií, se zaměřili odborníci z Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Ti vytvořili projekt, jehož výstupem je online systém určený k testování dětí za účelem zjištění jejich kognitivních schopností a rovněž mimointelektových dovedností.

Výsledná aplikace Komplexní skríningový diagnostický systém GIS (Gifted Identification Systém) dokáže zmapovat celkový profil schopností testovaných žáků a jejich silné a slabé stránky tak, aby na zjištěné závěry mohly hned navázat cílené rozvojové i intervenční programy. Testovací systém zkoumá logické uvažování, prostorové schopnosti, rychlost zpracování a socioemoční deficity. Pedagogové mohou uplatňovat jednotlivé testy nebo celý psychodiagnostický systém, který poskytuje komplexní výsledky.

Je třeba uvést, že psychodiagnostická aplikace má podobu herních testů, které jsou pro děti zábavné a atraktivní. Kvalitu celého projektu ocenila i Technologická agentura ČR, když jej vybrala jako absolutního vítěze cen TAČR „Český nápad 2023“.

Teď jen zbývá doufat, že si aplikace najde cestu do škol a že děti s mimořádným intelektovým nadáním dostanou šanci svůj potenciál patřičně rozvíjet.



Zdroj: Úvodní stránka - Technologická agentura ČR (tacr.cz)

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2025

Letní program Městské knihovny v Praze

  Knihovny už dávno nejsou zšeřelým tichým místem plným zaprášených knížek, jak pravidelně dokazují naše pozvánky na akce Městské knihovny v Praze. Z knihoven je naopak místo čilého ruchu, setkávání, poznávání, rozptýlení a zábavy. To samozřejmě neznamená, že i dnes není knihovna především…
30. 6. 2025

Výzkumný projekt RADIRIGHTS

  V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od…
24. 6. 2025

ZLÍN FILM FESTIVAL 2025 – 9. ročník konference Média dětem, média s dětmi

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 4. června 2025 od 9:00 hodin v Sále Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již devátý ročník konference Média dětem, média s dětmi, nazvaný Infuencerem bezpečně a odpovědně.
10. 6. 2025

Zjištění Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost vydalo v roce 2024 třetí tematicky zaměřenou zprávu o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí. Zpráva…
2. 6. 2025

Občané ČR preferují úplný zákaz mobilních telefonů na školách

Čtenáři webu Děti a média byli v minulosti informováni, že v některých státech se přikročilo k zákazům mobilních telefonů ve školách nebo k jiné formě omezení užívání mobilů při vyučování. Český rozhlas si v nedávné době nechal agenturou Median zpracovat výzkum, který zjišťoval, jak by se k…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media