V současnosti asi už není nikdo, kdo by si ještě nevyzkoušel práci s umělou inteligencí, ať již dotazováním některého z jazykových modelů, vytvořením textů, obrázků apod. Umělá inteligence si za tu poměrně krátkou dobu, co je k dispozici k běžnému užívání veřejností, našla cestu do mnoha sfér a profesí. Ohromným skokem v tomto směru bylo zavedení služby copilot v produktech firmy Microsoft.
Jednou z oblastí, kde se umělá inteligence zabydlela poměrně rychle, je vzdělávání a školství. Bohužel ale platí, že iniciátory jsou mnohdy spíše žáci než učitelé. Někteří pedagogové, ať již z neznalosti či lenosti, možnosti umělé inteligence přehlížejí a raději se drží svých „zajetých kolejí“.
Autor: AI copilot
Pro ty, kteří by rádi umělou inteligenci začali ve výuce využívat, ale nevědí, kde začít, připravil vzdělávací portál Jeden svět na školách sadu výukových materiálů. Pro učitele jsou nabízeny konkrétní praktické aktivity využívající umělou inteligenci, přičemž je jim poskytnut návod, jak postupovat a rovněž, jak vytvářet prompty.
Na stránkách JSNS.CZ je pro pedagogy připraven kompletní plán pro vyučovací hodinu vysvětlený na krátkém videu Jak umělá inteligence myslí?. Pro úplné začátečníky je připraven manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí.
Autor: AI copilot
Na stránkách JSNS.CZ je dostupná i celá řada dalších výukových materiálů, jejichž prostřednictvím by se žáci měli učit zadávat prompty, komunikovat s chatbotem, kriticky vyhodnocovat odpovědi umělé inteligence a ověřovat získané informace. Žáci se rovněž dozvědí o rizicích umělé inteligence a budou hledat její silné a slabé stránky.
Cílem podobných projektů JSNS.CZ je nejen modernizovat proces výuky a zapojit do vzdělávání nejmodernější technologie, ale zejména připravit děti na budoucnost, ve které chtě nechtě budou muset s umělou inteligencí spolupracovat, aby obstály v silně konkurenčním prostředí.
Zdroj: Vzdělávací program JSNS
- ZPĚT -