25. 9. 2024

Modré světlo z displejů spánek nenarušuje

Na webu Děti a média jsme v minulosti zveřejňovali články, které na základě vědeckých výzkumů a vyjádření expertů varovaly před používáním mobilních telefonů před spaním. Důvodem bylo modré světlo, které vyzařuje z monitorů a displejů. Toto světlo má narušovat přirozené procesy organismu, v důsledku čehož se navozuje bdělost a spánek je potlačován. Na vině má být utlumení hormonu melatoninu, který za normálních okolností tělu signalizuje, že je čas spát.

Nyní však přišli vědci s překvapivým zjištěním, že koukání do telefonu spánek nenarušuje. Podle závěrů 11 různých studií, provedených v různých částech světa, sledování obrazovky vyzařující modré světlo neztěžuje usínání.

Provedené experimenty neprokázaly, že by působení modrého světla z displejů mělo na nástup spánku významnější vliv.

Klinický psycholog Michael Gradisar, který se na zkoumání tohoto jevu podílel, k tomu uvedl, že odsouvání spánku je spíše důsledkem neochoty mobil odložit.

"Modré a zelené světlo sice nejúčinněji potlačují večerní hladinu melatoninu a způsobují, že se cítíme bdělejší, ale síla světla musí být jasná. I když obrazovky vyzařují více modrého světla než jiné barvy, síla světla jednoduše není dostatečně jasná na to, aby narušila spánek," konstatoval Michael Gradisar.

Gradisar dále doplnil, že v rámci testů byli účastníci požádáni, aby hodinu před spánkem hráli násilné videohry. Ukázalo se, že pokud dotyční hru po hodině ukončili a šli spát, neměli žádný problém s usínáním. Problém u některých naopak nastal tím, že nedokázali disciplinovaně hru po jedné hodině ukončit a šidili se tak o spánek.

Jakkoli se však nezdravý vliv modrého světla na spánek nepotvrdil, psychologové konstatují, že je rozumné se před spaním některým chytrým zařízením, zejména těm, která mohou vyvolávat úzkost, vyhýbat.

 

Zdroj: ČTK

 

 

- ZPĚT -
predchozí
10. 1. 2025

Školní a dětské televize na ČT edu - "hra na novináře jako osvědčený způsob mediální výchovy"

  Web Děti a média si zakládá na tom, že přináší pestrou mozaiku novinek a aktualit ze světa médií, které zpřístupňuje a shrnuje na jednom místě pro všechny potenciální zájemce. Jako již mnohokrát předtím bychom i nyní chtěli své čtenáře seznámit se zajímavým projektem, a sice s projektem s názvem…
8. 1. 2025

AI terapeut jako nová forma psychologické pomoci

Již vícekrát jsme na stránkách webu Děti a média informovali čtenáře o projektech založených na moderních komunikačních technologiích, které nám usnadňují život, pomáhají nám v různých životních situacích či dokonce slouží našemu zdraví.
6. 1. 2025

Lednové pozvánky Městské knihovny

Po celý rok 2024 jsme čtenáře webu Děti a média informovali o činnosti Městské knihovny v Praze, která nabízí nepřeberné množství kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost. Letos na tyto pozvánky navážeme.
9. 12. 2024

Policie ČR spouští projekt #toseminestane

  V souvislosti s rizikovými jevy v online prostředí připravila Policie ČR preventivní projekt zaměřující se na rizikové chování – sexting. Proč právě sexting a co to vlastně znamená? Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Pokud se sexting změní v nátlak a vydírání,…
2. 12. 2024

Austrálie zakáže sociální sítě dětem do 16 let

  Před několika týdny proběhla médii informace, že Austrálie chce zakázat sociální sítě dětem mladším 16 let. Austrálie se tak plánuje přidat mezi státy, které chtějí významným způsobem eliminovat vliv sociálních sítí na děti a dospívající. Australský premiér v této souvislosti uvedl, že sociální…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media