Na webu Děti a média jsme v minulosti zveřejňovali články, které na základě vědeckých výzkumů a vyjádření expertů varovaly před používáním mobilních telefonů před spaním. Důvodem bylo modré světlo, které vyzařuje z monitorů a displejů. Toto světlo má narušovat přirozené procesy organismu, v důsledku čehož se navozuje bdělost a spánek je potlačován. Na vině má být utlumení hormonu melatoninu, který za normálních okolností tělu signalizuje, že je čas spát.
Nyní však přišli vědci s překvapivým zjištěním, že koukání do telefonu spánek nenarušuje. Podle závěrů 11 různých studií, provedených v různých částech světa, sledování obrazovky vyzařující modré světlo neztěžuje usínání.
Provedené experimenty neprokázaly, že by působení modrého světla z displejů mělo na nástup spánku významnější vliv.
Klinický psycholog Michael Gradisar, který se na zkoumání tohoto jevu podílel, k tomu uvedl, že odsouvání spánku je spíše důsledkem neochoty mobil odložit.
"Modré a zelené světlo sice nejúčinněji potlačují večerní hladinu melatoninu a způsobují, že se cítíme bdělejší, ale síla světla musí být jasná. I když obrazovky vyzařují více modrého světla než jiné barvy, síla světla jednoduše není dostatečně jasná na to, aby narušila spánek," konstatoval Michael Gradisar.
Gradisar dále doplnil, že v rámci testů byli účastníci požádáni, aby hodinu před spánkem hráli násilné videohry. Ukázalo se, že pokud dotyční hru po hodině ukončili a šli spát, neměli žádný problém s usínáním. Problém u některých naopak nastal tím, že nedokázali disciplinovaně hru po jedné hodině ukončit a šidili se tak o spánek.
Jakkoli se však nezdravý vliv modrého světla na spánek nepotvrdil, psychologové konstatují, že je rozumné se před spaním některým chytrým zařízením, zejména těm, která mohou vyvolávat úzkost, vyhýbat.
Zdroj: ČTK
- ZPĚT -