25. 9. 2024
Modré světlo z displejů spánek nenarušuje
Na webu Děti a média jsme v minulosti zveřejňovali články, které na základě vědeckých výzkumů a vyjádření expertů varovaly před používáním mobilních telefonů před spaním. Důvodem bylo modré světlo, které vyzařuje z monitorů a displejů. Toto světlo má narušovat přirozené procesy organismu, v důsledku čehož se navozuje bdělost a spánek je potlačován. Na vině má být utlumení hormonu melatoninu, který za normálních okolností tělu signalizuje, že je čas spát.
Nyní však přišli vědci s překvapivým zjištěním, že koukání do telefonu spánek nenarušuje. Podle závěrů 11 různých studií, provedených v různých částech světa, sledování obrazovky vyzařující modré světlo neztěžuje usínání.
Provedené experimenty neprokázaly, že by působení modrého světla z displejů mělo na nástup spánku významnější vliv.
Klinický psycholog Michael Gradisar, který se na zkoumání tohoto jevu podílel, k tomu uvedl, že odsouvání spánku je spíše důsledkem neochoty mobil odložit.
"Modré a zelené světlo sice nejúčinněji potlačují večerní hladinu melatoninu a způsobují, že se cítíme bdělejší, ale síla světla musí být jasná. I když obrazovky vyzařují více modrého světla než jiné barvy, síla světla jednoduše není dostatečně jasná na to, aby narušila spánek," konstatoval Michael Gradisar.
Gradisar dále doplnil, že v rámci testů byli účastníci požádáni, aby hodinu před spánkem hráli násilné videohry. Ukázalo se, že pokud dotyční hru po hodině ukončili a šli spát, neměli žádný problém s usínáním. Problém u některých naopak nastal tím, že nedokázali disciplinovaně hru po jedné hodině ukončit a šidili se tak o spánek.
Jakkoli se však nezdravý vliv modrého světla na spánek nepotvrdil, psychologové konstatují, že je rozumné se před spaním některým chytrým zařízením, zejména těm, která mohou vyvolávat úzkost, vyhýbat.
Zdroj: ČTK
- ZPĚT -
3. 7. 2025
Letní program Městské knihovny v Praze
Knihovny už dávno nejsou zšeřelým tichým místem plným zaprášených knížek, jak pravidelně dokazují naše pozvánky na akce Městské knihovny v Praze. Z knihoven je naopak místo čilého ruchu, setkávání, poznávání, rozptýlení a zábavy. To samozřejmě neznamená, že i dnes není knihovna především…
30. 6. 2025
Výzkumný projekt RADIRIGHTS
V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od…
24. 6. 2025
ZLÍN FILM FESTIVAL 2025 – 9. ročník konference Média dětem, média s dětmi
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 4. června 2025 od 9:00 hodin v Sále Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již devátý ročník konference Média dětem, média s dětmi, nazvaný Infuencerem bezpečně a odpovědně.
10. 6. 2025
Zjištění Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost vydalo v roce 2024 třetí tematicky zaměřenou zprávu o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí. Zpráva…
2. 6. 2025
Občané ČR preferují úplný zákaz mobilních telefonů na školách
Čtenáři webu Děti a média byli v minulosti informováni, že v některých státech se přikročilo k zákazům mobilních telefonů ve školách nebo k jiné formě omezení užívání mobilů při vyučování.
Český rozhlas si v nedávné době nechal agenturou Median zpracovat výzkum, který zjišťoval, jak by se k…